طرفداری تاج: با هیچ مربی وارد مذاكره نشده‌ایم؛ تیمی كه كی روش ساخته پر از بازیكن با كیفیت است و دیگر بازیكن سالاری در تیم ملی نیست

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در گفت و گو با رادیو ورزش در ابتدای سخنان خود در خصوص كی روش گفت:ابتدا جا دارد از زحمات اقای كی روش تشكر‌ كنم. ارزیابی ما از عملكرد ایشان مثبت بود. كی روش نقاط قوت و البته نقاط ضعفی هم داشت.

1397/11/17
13:10

وی در خصوص عملكرد تیم ملی در جام ملت های آسیا اظهار داشت:

ما شروع خوبی در جام ملت ها داشتیم تا بازی با ژاپن كه آن هم اتفاق فوتبالی بود. ما می‌توانستیم بعد از مدت ها قهرمان شویم هرچند بعد از 15 سال به نیمه نهایی رسیدیم. ما پك را ساختیم تا تیم های نونهالان تا بزرگسالانمان هدفمند بازی كنند. درست مثل كشور ژاپن و كره جنوبی و یا كمپ اسپایر.

وی در مورد مذاكره با فن مارویك گفت:

ما امروز با اهالی رسانه نشستی داشتیم و پس از جلسه همه این نظر را داشتیم كه باید بدون عجله یك مربی خارجی استخدام كنیم. ما هنوز با هیچ مربی ای مذاكره نكرده ایم. ما اكنون به دنبال جمع اوری اطلاعات هستیم.

تاج ادامه داد:

فدراسیون فوتبال كمیته فنی دارد كه این كمیته كارش بسترسازی، مقایسه و جمع آوری اطلاعات در زمینه پیشرفت های روز فوتبالی است، اما تصمیم نهایی با هیئت رییسه فدراسیون است. فریدون معینی، محصص، استیلی، مهاجرانی، ماجدی، از اعضای كمیته فنی فدراسیون هستند. بیشتر نظرات ما اكنون روی مدل مربی است كه ما به چه مدل مربی نیاز داریم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص انتخاب سرمربی جدید عنوان كرد:

ما در اسفند ماه فیفا دی داریم. نمی خواهیم با طولانی شدن پروسه جذب تیم ملی فیفادی های زیادی از دست بدهیم. خوشبختانه رویداد ملی خاصی پیش روی نداریم و این به ما مجال می‌دهد تا برای انتخاب مربی جدید با تمركز كافی تصمیم بگیریم. قرارداد قبلی كه بسته بودیم (قرارداد كی روش) در اجرا دارای ایرادهای جدی بود. ما این ایرادها را پیدا كردیم و خوشبختانه آنها را مورد مطالعه قرار دادیم تا در آینده دوباره به مشكل نخوریم.

تاج افزود:

ما در زمان كی روش دو بار پیاپی به جام جهانی صعود كردیم. ما قبل از ایشان همیشه با اما و اگر صعود می‌كردیم و برای اولین بار بود كه پی در پی صعود می‌كردیم. ما از یك مربی صعود به جام جهانی ‌و بازی های قابل قبول در جام جهانی می‌خواهیم. صعود ما بی سابقه بود، دو بازی مانده به آخر راهی روسیه شده بودیم و مردم از بازی ها لذت می‌بردند. ما در مرحله مقدماتی تا بازی آخر حتی یك گل نخوردیم و در كل شكست نخوردیم. این‌ها نكات مثبت كی روش است. ما پس از 5 سال در جام ملت ها به یك تیم آسیایی باختیم.

وی در خصوص عملكرد كی روش در تیم ملی گفت:

آقای كی روش تیم خوبی ساخت. ما یك زمانی اگر خسرو حیدری مصدوم می شد نگران پست دفاع راست بودیم، ولی اكنون تیمی كه كی روش ساخته پر از بازیكن با كیفیت است. دیگر بازیكن سالاری در تیم ملی نیست، تیمی منسجم داشتیم. در مورد حاشیه باید بگویم حاشیه وجود داشت و این نقاط تلخ این چند وقت اخیر بود. برخی از دوستان متخصص این هستند كه بگویند چرا شكست خوردیم. برخی ها در رسانه ها و صدا و سیما صحبت هایی مطرح می كنند كه سازمان یافته است! كاری به بودجه و حواشی و امكانات ما ندارند، فقط می‌گویند چرا باختید ما كاری به این‌ها نداریم، برای ما بهترین منتقد مردم كشور هستند.

رئیس فدراسیون در خصوص درگیری های بازیكنان تیم ملی در دیدار با ژاپن اظهار داشت:

همین تیم در برابر چین هم بازی كرد. اما ایا پرخاشگری در آن بازی هم بود؟ اما در مورد گل اول ژاپن درست است، این خامی بازیكنان ما بود كه پنج بازیكن به سمت داور رفتند و حتی در آن صحنه علیرضا بیرانوند كه توپ های خوبی برای ما در این تورنمنت گرفته بود اشتباه كرد و خروج خوبی نداشت. من سوال كردم. خیلی ها معتقدند گل دومی كه خوردیم پنالتی نبود. در مورد صحنه اول هم داور آوانتاژ داد و خیلی ها می‌گویند اگر بازیكن ژاپن به توپ نرسید داور خطا می‌گرفت به همین خاطر بازیكنان قصد اعتراض داشتند. آماده سازی ذهنی بازیكنان از قبل انجام شده بود، در بازی های قبلی هم كادرفنی از نظر روانی با بازیكنان كار كرده بودند. با یك توپ نمی‌شود قضاوت كرد.

وی ادامه داد:

بعد از جام جهانی خیلی از رسانه ها و كارشناسانی كه اكنون علیه كی روش صحبت می‌كنند می‌گفتند با كی روش 4 ساله تمدید كنید. مدیران ما خوابند و هر لحظه ممكن است كی روش از دست برود.

وی در خصوص حضور روانشناس در تیم ملی گفت:

خود آقای كی روش این كار را به نحو حسن انجام می‌داد و كار را بلد بود. فیلیپ هم در تیم ملی این كار را انجام می‌داد. همه كارشناسان به همراه مجریان اره به دست عنوان كردند ما خیلی خوب به جام جهانی رفتیم. آنها مرتب می‌گفتند قطر از فلان كشور بازیكن آورده ولی در جام جهانی موفق نشده و بهترین مدل همین مدل كی‌روش است. آن زمان مرتب می‌گفتند مدیران فدراسیون كجا هستند كه با كی روش قرارداد 8 ساله ببندند؟ حتما شما هم اینها را شنیده بودید. بعد از اینكه قطر ژاپن را در جام ملتها برد همین كارشناسان گفتند بروید از قطری‌ها مدیریت یاد بگیرید! اینكه با یك آلوچه سردی و با یك كشمس گرمی مان شود كار كارشناسی نمی شود اسمش را گذاشت. الان كی روش نه می‌خواهد برگردد و نه ما دنبال این فضا هستیم ولی همه باید عدالت را یاد بگیریم. این كه یك نفر در تلویزیون بگوید كی روش هیچ كاری نكرد نفر بعدی كه سرمربی تیم ملی شود هم می گوید فردا در مورد من هم این حرف‌ها را می زنند.كی روش دارای قابلیت های خوبی بود ولی عیوب برجسته ای داشت.

تاج در ادامه گفت و گو با رادیو ورزش ادامه داد:

تعجب می كنم چطور فقط تلفن هایی پخش می شود كه هیچكدام سوالی ندارند كه مثبت ها را ببینند.من همه سوال ها را جواب می دهم.در مورد بازی دوستانه بازی است كه سرمربی انتخاب می كنند. ما اگر با برزیل و آرژانتین بازی كنیم در جام ملت ها به درد ما نمی خورد. سرمربی می گوید ما باید با قطر یا لبنان بازی كنیم كه مدل همگروه های ما بازی كنند.شما دیدید عربستان قبل از جام جهانی با تیم های مهمی بازی كرد و پول های زیادی هم داد و بد هم حذف شد ولی ایران هم با تیم هایی كه سرمربی اش تشخیص داد بازی كرد و مقابل مراكش و اسپانیا و پرتقال هم خوب كار كرد.

وی در خصوص اینكه چرا كی روش قهرمانی نیاورده است گفت:

كدام مربی در این 40 سال قهرمانی آورده است؟ شاید در جام جهانی شده ایم و من اطلاع ندارم! ما در فوتبال و فوتبال ساحلی خوب كار كردیم ولی امسال می توانستیم در جام ملتها قهرمان شویم. ما در جام ملتها سالها قهرمان نشدیم امسال هم نشد ولی 15 سال بود كه به جمع 4 تیم نرفته بودیم كه امسال رفتیم.

تاج در خصوص عملكرد فدراسیون گفت:

عملكرد فدراسیون خوب بوده است.ما فوتسالمان سوم دنیا است و فوتبال ساحلی ما نیز دوم دنیا است. در رده جوانان به جام جهانی رفتیم و در رده نوجوانان نیز به جمع 8 تیم رفتیم. در همین رنكینگ آسیا 7 پله صعود كردیم و در رده 22 جهان هستیم. این بهترین نتایج تیم های ملی چه در بانوان بوده و چه در آقایان. در ساخت و ساز ضمن احترام به همه بزرگانی كه زحمت كشیدند ما 2 چمن طبیعی بسیار عالی ایجاد كردیم. ساختمان پك و زمین های فوتبال كم است؟

رئیس فدراسیون در خصوص رقم دریافتی كی‌روش گفت:

او یك میلیون چهارصد هزار دلار در هر سال دریافت كرد. البته به واسطه صعود ما به جام جهانی هر سال 90 میلیارد می‌گرفتیم كه اگر نمی‌رفتیم همین پول را هم نداشتیم. در تیم ملی بزرگسالان عایدی ما از هزینه هایمان بیشتر بوده است.

تاج در خصوص اینكه چه فكری برای قرارداد سرمربی آینده كرده است؛ گفت:

ما 27 مورد را در قرارداد بعدی دیده‌ایم. الان قوانین در فیفا خیلی جدی گرفته می‌شود. شما اگر یك نفر را حساب شده توسط كمیته اخلاق محروم كنید فیفا هم دخالت نمی‌كند چون می گوید قانون اجرا شده است. اگر به یك مربی وسط فصل بگویید شما را نمی خواهیم باید تا انتها پولش را بدهیم. این تجربه خوبی برای آینده است و از الان باید ببینیم مثلا سرمربی تیم ملی چگونه مصاحبه می كند. آیا او می‌تواند در مورد تیم های دیگر حرف بزند؟ باید همه این مواد در قراردادها دیده شود وقتی این مواد در قرارداد دیده نشود باید با كدخدامنشی كار را جلو ببریم تا قرارداد تمام شود.

وی ادامه داد:

تیم های پایه باید با یك مدل بازی كنند. نمی‌شود تیم بزرگسال یك مدل باشد و تیم‌های پایه یك مدل دیگر. نونهالان تا امید و بزرگسال همه به هم وصل هستند. ما در فروردین بازی‌های تیم امید را داریم كه خیلی مهم است. ولی امسال در تیم ملی بزرگسالان بازیكن امید نداشتیم چون شبكه خیلی به هم وصل نبود. وقتی اینها به هم وصل باشند به درد ما می‌خورد. ما باید به مردم چیزی بگوییم كه امیدوار شوند.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد:

ما باید نقاط قوت را ببینیم و همه چیز را سیاه و سفید نبینیم، قطر هم رفت در مقدماتی جام جهانی كار كرد و در جام ملتها قهرمان شد. ما باید ضعف ها را از بین ببریم و كشور ما قابلیت بازسازی را به صورت كامل دارد.

وی در خصوص اینكه چه اقدامی برای كادرسازی در تیم ملی انجام خواهد داد گفت:

كوزو یك فرد اندیشمند در ژاپن است كه فوتبالیست هم نبوده است اما رئیس فدراسیون این كشور است. او در مصاحبه ای گفت: ما سالهایی از افرادی استفاده می كردیم و فكر می كردیم تا انتها با ما هستند ولی آنها می رفتند پس تصمیم گرفتیم كه افرادی بسازیم كه برای ما بمانند. ما باد بندی در قرارداد سرمربی بگذاریم كه حتما مربی ایرانی در كادر فنی تیم ملی حضور داشته باشد. شاید پیشنهاد ما باشد و شاید هم خود سرمربی انتخاب كند ولی هدف ما این است كه در كنار یك سرمربی 3-4 نفر را بگذاریم كه بعدها از آن بهره برداری كنیم.

تاج در خصوص اینكه در ابتدای حضورش برنامه‌ای داشت و آیا حالا با گذشت زمان آن برنامه اجرا شده است، گفت:

ما یك سازمان لیگ و یك سازمان فوتسال داریم. ریاست آن هم بر عهده محمد حسن انصاری فرد است. یك ساختمان هم در اختیار آنها است و به صورت مستقل كار می‌كنند. سازمان لیگ هم از قبل بوده و میزان وابستگی‌اش به فدراسیون كم شده است. سازمان تیم‌های ملی هم تقریبا در حال استقلال است. حتی امروز هم جلسه ای در این سازمان با حضور استیلی داشتیم و نیازهایشان برای تیم امید را هم اعلام كرده‌اند. در شرایط فعلی اولویت ما تیم ملی امید است. در فروردین 3 بازی مهم داریم به خصوص بازی با عراق كه 5 بازیكنش در تیم ملی بزرگسالان بازی می كردند. ما سازمان‌ها را به خوبی تشكیل دادیم. در بخش اقتصادی هم باید خیلی كارهای بیشتر و بهتری كنیم. قطعا باید تغییراتی در سیستم اقتصادی داشته باشیم كه به زودی انجام خواهد شد.

وی در خصوص اینكه به نظر می‌رسد هدف مسئولان فوتبال ما تنها قهرمانی در جام ملت ها و یا صعود به جام جهانی است و آیا قبول دارد این هدفگذاری غلط است گفت:

كمیت محوری حرف درستی است. خوشبختانه فدراسیون فوتبال كشور را به 9 منطقه تقسیم كرده است. در مشهد سمیناری گذاشتیم و روی افراد فكر كردیم. استعدادیاب‌هایی را در 9 منطقه استخدام كردیم و بهترین‌های فوتبال كشور را در حال شناسایی هستند. ما با وجود اینكه لیگ‌های زیادی داریم ولی باز هم فرض كردیم خیلی ها ممكن است دیده نشوند. تمامی استعدادیاب‌ها شهرستان‌های مختلف را می‌بینند و آنها را معرفی می كنند. در حال حاضر 700 نفر انتخاب شده و از نظر قدی در حال انتخاب شدن هستند. برای بخشی از این‌ها هم هزینه انجام داده ایم. البته همه می‌دانند همه دنیا روی نتیجه محوری رفته است. در مورد همین كی روش روز قبل از بازی با ژاپن تیتر روزنامه‌ها را ببینید. بعضی ها از همین رسانه‌ها نوشتند اقتصاد كشور یكی مثل كی روش می خواهد. همین آقای كی روش ساعت 5 همان روز تیمش باخت و همان ها نوشتند چه و چه و چه...شاید خیلی بعد از جام جهانی موضوعات را برجسته كردیم. درخت را آنقدر بزرگ كردیم كه دیگر نوری از خورشید روی هیچ جایی نتابید. ما باید كی روش و كی روش‌ها را متعادل ببینیم. اگر فقط به كیفیت بپردازیم دم بریده می‌شویم و مردم سرخورده می شوند.

وی در خصوص اینكه ارزیابی‌اش از عملكرد رسانه ها درباره تیم ملی چیست، گفت:

اولا با وزیر ورزش موافقم كه باید بهترین فضا را برای تیم ملی فراهم كنیم. بعد از اینكه تیم به ژاپن باخت باز هم ارزیابی وزیر مثبت بود و گفتند كه ما می توانستیم قهرمان شویم ولی نشد. رسانه‌ها در بزرگنمایی و كوتاه نمایی مسائل مهم هستند. به نظر من رسانه ها باید از مسئولان بخواهند كه ما به كیفیت بپردازیم. آنها باید بگویند كه حتی اگر نتیجه هم نگیریم بپذیرند و از كار اصولی دفاع كنند. دیدید كه لیگ را جوان كردیم آن هم به صورت اجباری و دیدی رسانه هم حمایت كردند و همه متوجه شدند چه بازیكنانی از دل لیگ بیرون آمدند. ارزیابی من از رسانه‌ها مثبت است ولی آنها هم كمی همه را به نتیجه گرایی ترغیب می كنند. ما در مدیریت رسانه ای می‌شد خیلی مسائل كنترل شود. این مطالبات و تجارب ما در آینده است كه قطعا در آینده به كمك ما خواهد آمد تا در قرارداد بعدی لحاظ كنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینكه سرمربی آینده چقدر می‌تواند در ساماندهی و استعدادیابی كمك كند، گفت:

ما باید همه چیز را در قرارداد ببینیم البته در چارچوب.او باید اتفاقات 9 منطقه‌ای ما را ببینید. ما زمانی به این نتیجه رسیدیم فقط بازیكنان قد بلند انتخاب كنیم. ما حتی این تیم را به ازبكستان در جام كافا بردیم كه تیم ملی ما نبود و با آقای محمد یاوری قهرمان هم شدند. یكی از مسائلی كه به فدراسیون كمك می كند این است كه همه چیز در اختیار خودت باشد. هتل، استخر و سونا، آشپزخانه اگر در اختیار باشد، خوب است. خوشبختانه الان همه اینها را داریم. ما در اواخر بازیكنان بزرگسالان را در هتل كمپ تیم‌های ملی بردیم و دیگر به اسپیناس و استقلال نمی رفتیم. اینها همه دست ما را باز گذاشته است.

تاج در ادامه گفت:

روزگار فوتبال ما الان خوب است. بعضی مواقع دوستان در رسانه‌ها جوری عنوان كردند كه احساساتی بود. شرایط ما گل و بلبل نیست ولی قابل قبول است. كمپ اسپایر در قطر واقعا جهانی است و خیلی از تیم های معروف دنیا در آنجا حضور پیدا می كنند.اگر می‌بیند اسپایر ساخته می شود واقعا یك كار ملی و جهانی است.آنها بیشتر به دنبال بهره برداری جهانی هستند ولی ما درست مثل اسپایر ا در كمپ تیم ملی ساختیم ولی فقط نیازهای خودمان را بر طرف می كند. 4 زمین طبیعی، 3 مصنوعی و ... همه در حد نیازهای كشور خودمان قابل قبول است. دلفی، آزمون، صیادمنش اینها كسانی هستند كه از همین آكادمی ما بیرون آمدند و من دعوت می‌كنم همه بیایند و این كارها را ببینند.بیان ما باید این باشد كه بچه ها را دلگرم كنیم.

وی در خصوص اینكه ارزیابی‌اش از تیم های نوجوانان و جوانان برای آینده چیست، گفت:

فیفا 5 رویداد برگزار می‌كند و رویدادهای دیگری هم ای اف سی. این 5 رویداد فیفا جام جهانی، جام جهانی فوتسال، جام جهانی فوتبال ساحلی، جام جهانی نوجوانان و جوانان. برای هر رده ما یك سال به جام جهانی رفته‌ایم كه فكر می‌كنم امتیاز خوبی گرفته ایم. خیلی از كشورهای پیشرفته 4 سال رفته اند. این برای ما خیلی مهم است. دنیای فوتبال كشورها را به 2 قسمت تقسیم می‌كند، كشورهایی كه در جام جهانی هستند و كشورهایی كه نیستند. ما باید تلاش كنیم كه نیم نگاهی داشته باشیم كه در این رویدادها باشیم. چون از نظر ملی به نفع ما است. ما امسال 137 میلیارد تومان هزینه كرده‌ایم. اگر هزینه های ما تامین شود مثل حق پخش دیگر نیازی به 28 میلیارد وزارت ورزش هم نیست. البته كمك وزارت ورزش هم خیلی موثر بود. به نظر من نقطه تهدید فوتبال كشور بخش درآمدی آن است. فرصت ما پهناوری كشورمان است. فرصت ما همین بود كه مردم بعد از جام جهانی خوشحال شدند. یكی از بهترین منابع مالی رفتن به این 5 جام جهانی است. اگر نرویم مثل اینكه خاك مرده روی فوتبال و لیگ پاشیده می‌شود.

تاج ادامه داد:

درست این است كه روی تیم های پایه كمیته فنی قوی داشته باشیم.خوشبختانه نتایج ما خوب بوده ولی من می گویم می تواند بهتر هم باشد.ما خیلی از كسانی كه در این مملكت هستند هنوز ندیده ایم با وجود اینكه 9 منطقه ایجاد كرده ایم.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد:

مثلا چین به لیپی 20 میلیون دلار داد ولی ما نداریم چنین رقمی بدهیم و اصلا دنبال این مسائل هم نیستیم. باید بین تیم ملی بزرگسال همیشه با تیم های دیگر تفاوتی باشد. ما 2 تا 9 میلیون دلار از 2 بار صعود به جام جهانی دریافت كردیم كه بخش زیادی از این پول به تیم های نوجوانان و جوانان رفته است. برخی می گویند چرا كی روش باید این همه بگیرد ولی آنها بدانند چنین درآمدی هم كسب شده است.

وی در خصوص اینكه شایعه شده لورن بلان سرمربی ایران می شود، گفت:

تاكنون با هیچ مربی‌ مذاكره نكرده‌ایم و همانطور كه گفتم در حال حاضر فدراسیون فوتبال فقط به دنبال جمع‌آوری اطلاعات است. این موضوع را هم من از رسانه ها شنیده‌ام.

وی در خصوص اینكه مجمع قرار است چه زمانی برگزار شود؟ و بودجه سال آینده چقدر است؟ گفت:

بودجه ما نزدیك به 60 میلیارد بود كه 28 میلیارد تومان از وزارت ورزش هم به ما رسید. بخش هم كمك دولت برای جام ملتها بود.137 میلیارد هم خودمان درآمد داشتیم و هزینه كردیم. بودجه را باید اول به مجمع بدهیم.ما در مورد مجمع و تاریخ آن باید فكر كنیم و هیات رئیسه باید تصمیم بگیرد.

تاج در خصوص اینكه تكلیف دبیر كل فدراسیون فوتبال گفت:

ما هیچوقت نمی‌گوییم معاون سازمان صدا و سیما چه كسی می شود. من باید حتما به شما بگویم دبیر كل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. اجازه بدهید هیات رئیسه در فضای خودش تصمیم بگیرد و ما مسائل داخلی را با آرامش حل و فصل كنیم. ما همه چیز را طبق اساسنامه رعایت می كنیم.

دسترسی سریع