گردش و ورزش جمعه از ساعت 7:10 به مدت 110دقیقه

رادیو ورزش

گردش و ورزش

مریوان مقصدی پر جاذبه برای شنوندگان «گردش و ورزش»

برنامه «گردش و ورزش» رادیو ورزش این هفته به معرفی نقاط گردشگری مریوان می‌پردازد.

1401/01/17
14:02

به گزارش رادیو ورزش؛ ایران پر از جاذبه‌های گردشگری است كه كمتر دیده شده‌اند و مردم شناخت زیادی از آنها ندارند. یكی از این مكان‌ها كه در بحث گردشگری كمتر اسمش به گوش هركسی خورده، استان كردستان است. مردم كمتر با جاذبه‌های شگفت‌انگیز این استان آشنایی دارند و این استان را بیشتر با نام شهر مركزی اش یعنی سنندج می‌شناسند؛ درحالیكه یكی از زیباترین شهرهای كردستان مریوان است.
اگر از مركز استان كردستان، یعنی شهر سنندج 125 كیلومتر به سمت غرب حركت كنید رفته‌رفته مناظر طبیعی حیرت‌آوری پیش‌چشمانتان خودنمایی می‌كنند. این مناظر نوید آن را می‌دهند كه به مریوان رسیده‌اید. مریوان، با كوه‌ها و دشت‌های سرسبز و زنده‌اش، انگشتری است كه به نگین دریاچه زریوار مزین شده است. دریاچه زریوار بزرگترین چشمه آب شیرین دنیاست كه البته به‌خاطر عدم‌رسیدگی‌های اخیر و رشد نیزارها كم‌كم آن فروغ گذشته را از دست می‌دهد. اما با ‌این ‌حال، هنوز هم منظره‌ای فوق‌العاده دارد كه شما را شگفت‌زده خواهد كرد.
در مورد وجه تسمیه مریوان، روایات متعددی وجود دارد. برخی معتقدند كه «مراوی» در زبان كردی به‌معنای «جای مرغابی» است و این منطقه به‌دلیل وجود دریاچه‌ زریوار كه زیستگاه انواع مرغابی است، به نام مریوان شهرت یافته است. برخی دیگر بر این باورند كه این مكان روزگاری به‌دلیل برخورداری از محصولات جنگلی همچون مازوج، گز درختی و كتیرا، محل تجارت افرادی از «مرو» بوده است كه بعدها در این مكان ساكن می‌شوند؛ به همین دلیل با گذشت زمان به مریوان شهرت می‌یابد.

برنامه «گردش و ورزش» در این هفته به معرفی جاذبه‌های گردشگری مریوان از جمله: دریاچه زریوار، آبشار گویله، غار كونا شم شم، دشت بیلو، كوه برقلا و ... می‌پردازد.

از بخش‌های متنوع برنامه می‌توان به ارتباط با كارشناس برنامه، كارشناس هواشناسی، گزارش‌های مردمی از مكان‌های دیدنی شهرشان، اشاره كرد.

برنامه «گردش و ورزش» جمعه 19 فروردین ماه از ساعت 7:10، به تهیه كنندگی فرما غریب نژاد و گویندگی اختر زورقچیان از موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز رادیو ورزش پخش می‌شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
گردش و ورزش