صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

تمهیدات و تسهیلات برای موفقیت بیشتر المپین ها

برنامه «صبح و ورزش» دوشنبه 19 خرداد در گفتگو با رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک به بررسی تمهیدات اندیشیده شده برای موفقیت المپین ها پرداخت.

1399/03/19
09:09

به گزارش رادیو ورزش؛ رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک درباره نقل قولی که از وی با عنوان "برخی از رشته ها برای ما اهمیت دارند. مثل شنا، شیرجه، تیراندازی و سایر رشته های پر مدال که می توانند آینده روشنی داشته باشند." منتشر شد؛ توضیح داد: ما باید بار دیگر در سیاست ها، برنامه ها و اهداف دو دهه گذشته خود بازنگری کنیم و ببینیم که آیا اهداف مورد بحث و سیاست های تبیین شده با واقعیت های دنیای ورزش منطبق است یا خیر؟
وی تاکید کرد: من معتقدم که آنچه در گذشته شد محصول تفکر و تلاش مدیران گذشته بود و تخریب گذشته هیچ سودی برای ایران امروز ندارد به همین خاطر من در همه صحبت ها و ادبیاتم تلاش می کنم از گذشته تقدیر کنم و نسبت به آینده بحث های اساسی داشته باشم.
در خصوص رشته های یاد شده؛ برای مثال رشته شنا در المپیک مجموعا 56 مدال دارد. همین وضعیت در دوچرخه سواری، تیراندازی، شمشیربازی و قایقرانی داریم. اگر ما یک دهه بطور جدی روی این رشته ها سرمایه گذاری کنیم مطمئنا می توانیم در عرصه آسیایی، جهانی و المپیک موفق شویم. البته این برنامه ریزی ها باید در سطح پایه باشد.
صالحی امیری تصریح کرد: اگر بنا باشد ورزش ایران جهش داشته باشد نقطه اصلی توسعه آن آموزش و پرورش است. زیرا آموزش و پرورش بستر کاشت نهال ورزش قهرمانی است و لاغیر.
رئیس کمیته ملی المپیک افزود: ما باید در اولویت هایمان این رشته های پرمدال را ببینیم. در این راستا هماهنگی با وزارت ورزش و جوانان وجود دارد. قرار شد دکتر سجادی و تیم همکارانشان که مسئولیت برگزاری رویدادها از جمله المپیک و بازی های آسیایی را بر عهده دارند؛ درباره موضوع تخصیص بودجه و برنامه (علاوه بر بودجه های جاری که برای هر فدراسیونی در نظر گرفته می شود و هر ساله 10% افزایش می یابد و امسال هم همینطور خواهد بود)؛ برنامه و بودجه ویژه ای را برای این رشته ها قائل شوند تا: 1- توسعه زیرساخت داشته باشند. 2- مربی استخدام کنند. 3- با آموزش و پرورش تفاهم نامه امضا کنند و بتوانند مسیر را دنبال کنند تا برای حداکثر 10 سال بعد مدال هایی را در این عرصه ها کسب کنیم. در نتیجه رتبه ما در آسیا و جهان تغییری جدی پیدا خواهد کرد.
وی درباره تمرینات مجازی المپین ها اظهار کرد: مجموعه همکاران ما در آکادمی ملی المپیک و دکتر سجادی از هفته سوم فروردین برنامه ریزی مبنتی بر این اصل بود که ما برای مجموعه نیروهایی که کسب سهمیه کرده اند و همچنین کسانی که در مسیر کسب سهمیه هستند؛ برنامه ای بچینیم که حداقل آمادگی را داشته باشند. در حوزه آمادگی جسمانی، دکتر بهرامی نژاد؛ در حوزه پزشکی، دکتر تقوی؛ حوزه روانشناسی، دکتر واعظ موسوی و ... ضبط برنامه دارند و آنها را در اختیار ورزشکاران قرار می دهند و با اطلاعرسانی به ورزشکاران به آنها می گویند که به برنامه ها بطور آنلاین و سپس آفلاین گوش کنند تا اینچنین آمادگی را به حداقل های ممکن برسانیم.
خوشبختانه فعالیت تعدادی از رشته ها از سوی ستاد کرونا آزاد اعلام شده و ما هم تعدادی تجهیز حداقلی تهیه کرده ایم و توزیع خواهیم کرد تا در اختیار المپیین ها قرار گیرد و بتوانند در محیط خانه حداقل های لازم را برای حفظ آمادگی داشته باشند. اگر این اتفاق نیافتد ما دچار خسارت می شویم. اما هنوز دستوری برای برگزاری اردوهای مشترک داده نشده است.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه صبح و ورزش، دوشنبه 19 خرداد با اجرای محمد درخشنده و با کارشناسی خسرو والی زاده روی آنتن رفت. این برنامه ساعت 7:10 هر روز به جز جمعه ها به مدت یک ساعت و20 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم رادیو ورزش می توانید پیشنهادات و انتقادات خود درباره این برنامه را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دسترسی سریع
صبح و ورزش