پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

آسیبهای ورزشی و راه كارهای كاهش آن

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 28 اردیبهشت با حضور دكتر اكرم كاویانی، متخصص رفتار حركتی به موضوع راهكارهای كاهش آسیبهای ورزشی اختصاص داشت.

1397/02/29
10:02

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، متخصص رفتار حركتی، ناآگاهی از عوامل ایجاد آسیب ورزشی را عاملی مهم در خطرات و مشكلات ورزشی دانست وگفت: هر آسیبی كه در محیط ورزشی رخ می دهد، ارتباط مستقیم با آسیبهای ورزشی دارد و به هر میزان كه فعالیت فرد افزایش پیدا كند، خطر این آسیب پذیری بیشتر است. خیلی از این آسیبها به علت ناآگاهی و عدم برنامه تمرینی مناسب افراد است كه با مشورت با یك مربی می توان همه این مشكلات را برطرف كرد.
وی ادامه داد: در كنار تمام وسایل ورزشی كه امروزه حتی در ساختمانهای مسكونی هم قرار دارد، باید كارشناسی باشد كه حداقل یك یا دو جلسه ابتدایی كار با دستگاه را به افراد آموزش دهد. البته خیلی از وسایل ورزشی موجود در بازار دارای دفترچه راهنما هستند كه اگر بطور دقیق به نكات آن توجه شود، مطمئنا كار با آن آسیب زا نخواهد بود. ولی متاسفانه در این زمینه دقت لازم بعمل نمی آید و همین امر باعث آسیب می شود. دستگاه های ورزشی برنامه های مختلفی دارند كه فرد با مشورت با یك مربی می تواند بر مبنای نیاز خود برنامه درستی را انتخاب كند.
كاویانی درخصوص تاثیر ژنتیك در موفقیت فرد در یك رشته ورزشی عنوان كرد: بحث استعدادیابی در دهه اخیر بسیار مطرح شده است كه یك بخش از آن به ویژگی بدنی فرد بر می گردد كه می تواند در موفقیت او در یك رشته ورزشی تاثیرگذار باشد. تحقیقات نشان می دهد كه ژنتیك تنها در عامل قد می تواند تاثیرگذار باشد. اگرچه در بعضی از رشته های ورزشی فاكتور قد مهم است، ولی فاكتورهای دیگری هم هستند كه می توانند تاثیرات بیشتری داشته باشند.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 28 اردیبهشت با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی