پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش دندان سالم در بروز قابلیت های ورزشكار


در برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 30 تیر، دكتر حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، در خصوص اهمیت سلامت دهان و دندان بر عملكرد ورزشكاران توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/04/31
09:07


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، در ارتباط با نقش دندان سالم بر عملكرد ورزشی یك ورزشكار اظهار داشت: سلامت دهان و دندان جزئی از سلامت جسم و روح و روان یك ورزشكار است و همه اینها با تغذیه سالم، ورزش صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان حاصل می شود. وقتی كه می بینم ورزشكاری به خاطر مشكلات دندانی نمی تواند عملكرد خود را به نحو احسنت نشان دهد، بسیار تأسف می خورم.
وی، خاطرنشان كرد: در المپیك 2012 لندن پژوهشگرانی روی 280 ورزشكار تحقیق كردند تا متوجه شوند كه بهداشت دهان و دندان آنها چطور است. برای این پژوهش بهترین ورزشكاران را انتخاب كردند و متوجه شدند كه همه آنها با مشكلات دندانی مواجه هستند. چه خوب است كه به این مسئله بیشتر اهمیت دهیم تا در مسابقات با مشكلات جدی مواجه نشویم.
دكتر نجف پور، در خصوص اهمیت مصرف آب كافی و رابطه آن با مشكلات دندانی گفت: تحقیقات نشان داده كه ورزشكاران به خاطر فعالیت های بدنی و تعرقات زیادی كه دارند، میزان فرسایش و سائیدگی مینای دندانشان خیلی بیشتر از افراد معمولی است. كمبود آب بدن در اثر تعرق، خشكی دهان را به دنبال دارد و خشكی دهان هم مهمترین عاملی است كه باعث شیوع پوسیدگی دندانها می شود.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای شكری، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی