روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

تحلیل روانشناختی بازیهای آسیایی جاکارتا


برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 22 اسفند، با حضور محسن پروازی، روانشناس ورزشی و نیز گفتگو با محمودی، روانشناس کمیته ملی المپیک، به تحلیل روانشناختی بازیهای آسیایی جاکارتا پرداخت.

1396/12/23
08:25


به گزارش رادیو ورزش؛ محسن پروازی، روانشناس ورزشی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: اخیراً وزارت ورزش جلساتی را با تیم های اعزامی به مسابقات آسیایی جاکارتا برگزار کرده است. برخی از تیم ها به استفاده از مربیان مهارت های شناختی و ذهنی تأکید داشتند و این موضوع را در جلسات به بحث گذاشتند. تعدادی از تیم هایی که اعزامی به این مسابقات هستند، از چندین سال قبل به این موضوع ها توجه داشتند و از حضور دائمی روانشناسان ورزشی در کنار تیم خود سود برده اند. فدراسیون هایی مثل تنیس روی میز، کاراته، شنا، قایقرانی و جودو جزء این دسته از تیم ها هستند.
در مسابقاتی مثل المپیک آسیایی، المپیک جهانی و مسابقاتی از این دست، فشارهای روانی وارده به بازیکنان و کادر فنی از جهات مختلف بسیار زیاد است. با توجه به فشارهای روانی که از سوی تماشاچیان، مسئولین و نیز اهمیت رویداد برای ورزشکار وجود دارد، داشتن آمادگی ذهنی برای او یک امر ضروری است.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا حضور روانشناسان ورزشی در کاروان های اعزامی به مسابقاتی مثل بازیهای آسیایی جاکارتا مفید است یا خیر، عنوان کرد: اگر ما بین مسابقات آسیایی گوانجو، اینچئون و جاکارتا مقایسه ای داشته باشیم، در المپیک آسیایی گوانجو ما 6 روانشناس ورزشی داشتیم و در پارآسیایی 2 روانشناس تیم را همراهی می کردند؛ اما در اینچئون حتی یک روانشناس هم اعزام نشده بود و در پارآسیایی یک نفر کنار تیم بود. اکنون باید دید که رویه کمیته المپیک و پارالمپیک در خصوص اقداماتی که باید انجام دهند، چیست و آیا از نظر آمادگی روانی و افزایش شانس موفقیت، توجه ویژه ای به این مسابقات خواهند داشت یا خیر.
محمودی، دبیر کمیسیون روانشناسی ورزش انجمن روانشناسی ایران و روانشناس کمیته ملی المپیک، در خصوص اهمیت آمادگی روانی بازیکنان در مسابقات مهم اظهار داشت: وقتی ورزشکاری در سطح حرفه ای ورزش می کند، تمام تلاشش بر این است که برتری نسبت به حریف خود داشته باشد و این برتری را به بهترین نحو ممکن در میادین مهم ورزشی به دیگران نشان دهد که این مسئله خود بار روانی بسیار زیادی به ورزشکار وارد خواهد کرد؛ زیرا باید اوج عملکرد خود را در یک شرایط پرفشار رقابتی به خود و دیگران نشان دهند.
وی، خاطرنشان کرد: عمده ترین مسئله ای که در مسابقات ورزشی با آن مواجه می شویم، بخش خودباوری یا اعتمادبنفس ورزشکاران است که ممکن است در شرایط مسابقه ورزشکار در خودباوری خود دچار شک و تردید شود. بحث اضطراب رقابتی بسیار شایع و طبیعی است و می تواند روی خودباوری تأثیر بگذارد. تمرکز و بازیابی تمرکز از دیگر مسائل مهمی است که در رقابتهای بزرگ بسیار نقش دارد. وقتی ورزشکار درگیر افکار منفی شود یا اضطراب بسیار بالایی دارد، ممکن است تمرکزش به سمت محرک های نامناسب کشیده شود و این می تواند روی افت عملکرد وی تأثیر بگذارد.
برنامه روانشناسی ورزشی، امروز با اجرای مجدالدین مستعان روی آنتن رفت. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی است که سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی