چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ضرورت بکارگیری تجهیزات نوین اعلام و اطفای حریق در مجموعه های ورزشی

برنامه چشم انداز چهارشنبه 6 دی با حضور محسن نعمتی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات الکتریکی و شبیر سلیمی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات مکانیکی به موضوع تجهیزات اعلام و اطفای حریق در اماکن ورزشی پرداخت.

1396/10/09
08:17

به گزارش رادیو ورزش؛ محسن نعمتی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات الکتریکی پیرامون تجهیزات نوین اعلام و اطفای حریق اظهار کرد: در سیستم های جدید اعلام حریق علاوه بر کشف دود و آتش، چراغ های نشانگر مسیرهای خروجی را به افراد نشان می دهند تا فضا سریعا تخلیه شود. بعضی از تجهیزات تاسیسات مکانیکی نیز با سیستم اعلام حریق مرتبط هستند و در زمان آتش سوزی خاموش می شوند تا باعث انتشار حریق نشوند.
در حال حاضر در اکثر سالن های ورزشی دوربین های مدار بسته وجود دارند که می توانند حریق را رصد کرده و مسیر کوتاه را برای امدادرسانی نشان دهند. این کنترل ها کمک می کنند که بهره وری زیادتر شود.
سیستم های هوشمند مقوله گسترده ای هستند ولی چون هزینه اولیه بالایی دارند و پشتیبانی آن ضعیف است؛ در کشور استقبال زیادی از آنها نمی شود.
شبیر سلیمی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات مکانیکی درخصوص مزایای بکارگیری سیستم های هوشمند در اماکن ورزشی بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در زمان حریق نرسیدن اکسیژن و تخلیه دود است. در تجهیزات جدید، دستگاه های هوارسان سرمایشی و گرمایشی در زمان آتش سوزی بطورخودکار قطع می شوند تا از ورود هوا به مجموعه جلوگیری شود. در این تجهیزات در زمان حریق یکسری فرمان ها بصورت یکپارچه دیده و اجرا می شود.
در سیستم های هوشمند خطای انسانی کاهش می یابد و می توان پیشگیرانه و پیش بینانه عمل کرد. با هوشمند سازی تاسیسات مکانیکی می توان برنامه زمانبندی روشن و خاموش شدن و میزان بار تجهیزات اماکن ورزشی را تعریف کرد و از اتلاف انرژی جلوگیری نمود تا با کاهش مصرف انرژی، آلودگی نیز کاهش یافته و بعلاوه عمر دستگاه نیز افزایش یاید.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 6 دی کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز