چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

عمده دلایل ضعف ایران در اجرای پروژه های ورزشی

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 21 آذر، با حضور مهندس رحیمی، مدیر منطقه 5 شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی، به بررسی وضعیت و ساخت و سازهای ورزشی در كشور اختصاص داشت.

1397/09/24
08:37

به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس مسعود رحیمی، مدیر منطقه 5 شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی، در پاسخ به این پرسش كه به نظر شما به چه علت علی رغم توان فنی و مهندسی موجود در كشور، در ساخت و سازهای ورزشی از نظر كیفی مشكل داریم، بیان كرد: ما از نظر توان فنی و مهندسی نه تنها از كشورهای پیشرفته دنیا كم نداریم، بلكه مهندسین ما توانایی این را دارند كه به مراتب سازه هایی زیباتر و با تكنولوژی بهتر طراحی و اجرا كنند و بر آن نظارت داشته باشند.
وی، ادامه داد: متأسفانه ما دلایل مختلفی داریم كه امكان اجرای پروژه هایی مثل پروژه آشیانه پرنده در پكن یا استادیوم های ورزشی روسیه در كشورمان وجود ندارد. عمده ترین دلیل بحث اعتباراتی است كه در ساخت و ساز پروژه های ورزشی داریم. پروژه های ورزشی اكثراً به علت اینكه سودآوری لازم را برای فردی كه پروژه را احداث می كند، ندارند، اقبال بخش خصوصی در احداث این پروژه ها زیاد نیست. به طبع حاكمیت و دولت مجری اصلی پروژه های ورزشی در سراسر كشور است؛ زیرا متولی بخش سلامت و فرهنگی دولت است. پروژه های ورزشی با پیش زمینه های فرهنگی و سلامت ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین دولت باید این پروژه ها را اجرا كند.
مهندس رحیمی، تصریح كرد: با توجه به محدودیت های اعتباری كه دولت دارد، امكان اجرای یك پروژه در آن سطح و تكنولوژی در كشور ما وجود ندارد. ما اكنون اگر در حدود 5 الی 6 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم، تمام پروژه های نیمه تمام ورزشی كه در سطح كشور طراحی شده است را می توانیم در شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی اجرا كنیم. یكی از پروژه های ورزشی مذكور شاید نصف این اعتبار را لازم داشته باشد؛ به همین جهت برای اینكه تمام سطح كشور از امكانات ورزشی بهره مند باشند، مجبوریم هزینه پروژه ها را پایین بیاوریم كه بتوانیم تعداد پروژه های بیشتری را در سراسر كشور اجرا كنیم.
بحث بعدی كه مطرح می شود، محدودیت هایی است كه در زمینه بخشنامه ها وجود دارد و ما باید از كالاهای درجه یك ایرانی، بر اساس فهارس بها در پروژه ها استفاده كنیم. سقف اجرای تكنولوژیهایی كه خارج از فهارس بهای موجود است، حداكثر 10 درصد مبلغ قرارداد می تواند باشد.
مدیر منطقه 5 شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی، در تشریح یكی از برنامه های این شركت بیان كرد: اخیراً برنامه ای كه در شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی و به دستور مدیریت محترم شركت به وجود آمده، این است كه كمیته ای تشكیل دهیم و آیتم ها و روش های اجرایی كه در فهرست بها به آنها توجهی نشده را مورد بررسی قرار دهیم. یكی از برنامه های ما این است كه در آینده ای نه چندان دور یك فهرست مربوط به پروژه های ورزشی را تعریف كرده و به سازمان برنامه و بودجه ارسال كنیم كه اگر مسئولان این سازمان و شورای عالی فنی با فهرست بها موافقت كردند، مبنای محاسبه صورت وضعیت ها و حتی طراحی اولیه پروژه ها فهرست بهای خاصی باشند.
برنامه چشم انداز، با اجرای علی رحیمیان، چهارشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز