چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

عمده دلایل ضعف ایران در اجرای پروژه های ورزشی

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 21 آذر، با حضور مهندس رحیمی، مدیر منطقه 5 شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، به بررسی وضعیت و ساخت و سازهای ورزشی در کشور اختصاص داشت.

1397/09/24
08:37

به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس مسعود رحیمی، مدیر منطقه 5 شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، در پاسخ به این پرسش که به نظر شما به چه علت علی رغم توان فنی و مهندسی موجود در کشور، در ساخت و سازهای ورزشی از نظر کیفی مشکل داریم، بیان کرد: ما از نظر توان فنی و مهندسی نه تنها از کشورهای پیشرفته دنیا کم نداریم، بلکه مهندسین ما توانایی این را دارند که به مراتب سازه هایی زیباتر و با تکنولوژی بهتر طراحی و اجرا کنند و بر آن نظارت داشته باشند.
وی، ادامه داد: متأسفانه ما دلایل مختلفی داریم که امکان اجرای پروژه هایی مثل پروژه آشیانه پرنده در پکن یا استادیوم های ورزشی روسیه در کشورمان وجود ندارد. عمده ترین دلیل بحث اعتباراتی است که در ساخت و ساز پروژه های ورزشی داریم. پروژه های ورزشی اکثراً به علت اینکه سودآوری لازم را برای فردی که پروژه را احداث می کند، ندارند، اقبال بخش خصوصی در احداث این پروژه ها زیاد نیست. به طبع حاکمیت و دولت مجری اصلی پروژه های ورزشی در سراسر کشور است؛ زیرا متولی بخش سلامت و فرهنگی دولت است. پروژه های ورزشی با پیش زمینه های فرهنگی و سلامت ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین دولت باید این پروژه ها را اجرا کند.
مهندس رحیمی، تصریح کرد: با توجه به محدودیت های اعتباری که دولت دارد، امکان اجرای یک پروژه در آن سطح و تکنولوژی در کشور ما وجود ندارد. ما اکنون اگر در حدود 5 الی 6 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم، تمام پروژه های نیمه تمام ورزشی که در سطح کشور طراحی شده است را می توانیم در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اجرا کنیم. یکی از پروژه های ورزشی مذکور شاید نصف این اعتبار را لازم داشته باشد؛ به همین جهت برای اینکه تمام سطح کشور از امکانات ورزشی بهره مند باشند، مجبوریم هزینه پروژه ها را پایین بیاوریم که بتوانیم تعداد پروژه های بیشتری را در سراسر کشور اجرا کنیم.
بحث بعدی که مطرح می شود، محدودیت هایی است که در زمینه بخشنامه ها وجود دارد و ما باید از کالاهای درجه یک ایرانی، بر اساس فهارس بها در پروژه ها استفاده کنیم. سقف اجرای تکنولوژیهایی که خارج از فهارس بهای موجود است، حداکثر 10 درصد مبلغ قرارداد می تواند باشد.
مدیر منطقه 5 شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، در تشریح یکی از برنامه های این شرکت بیان کرد: اخیراً برنامه ای که در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و به دستور مدیریت محترم شرکت به وجود آمده، این است که کمیته ای تشکیل دهیم و آیتم ها و روش های اجرایی که در فهرست بها به آنها توجهی نشده را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از برنامه های ما این است که در آینده ای نه چندان دور یک فهرست مربوط به پروژه های ورزشی را تعریف کرده و به سازمان برنامه و بودجه ارسال کنیم که اگر مسئولان این سازمان و شورای عالی فنی با فهرست بها موافقت کردند، مبنای محاسبه صورت وضعیت ها و حتی طراحی اولیه پروژه ها فهرست بهای خاصی باشند.
برنامه چشم انداز، با اجرای علی رحیمیان، چهارشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز