چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

شمشیر بازی پنجمین رشته مدال آور المپیك 2020

برنامه چشم انداز چهارشنبه 11 اسفند ماه با حضور علی یعقوبیان، دبیر فدراسیون شمشیر بازی به بررسی افق های آتی این فدراسیون پرداخت.

1395/12/14
09:11

به گزارش رادیو ورزش؛ علی یعقوبیان، دبیر فدراسیون شمشیر بازی پیرامون اسلحه های این رشته توضیح داد: در شمشیر بازی سه نوع اسلحه اپه، فلوره و سابر وجود دارد كه تفاوت در نوع ضربه، لباس و شمشیر است. در اپه با نوك شمشیر به كل بدن ضربه وارد می شود و ثبت امتیاز بوسیله دستگاه آپاره است. در فلوره و سابر قانون های حاكم بر بازی الویت دار است و داور هم علاوه بر دستگاه آپاره ضربه را آنالیز می كند. در سابر ضربه بصورت برشی و از كمر به بالا و در فلوره با نوك شمشیر ولی فقط به جلیقه زده می شود.
یعقوبیان درخصوص اهداف در نظر گرفته شده برای مسابقات المپیك و آسیایی اظهار كرد: با توجه به پتانسیل حال حاضر شمشیربازی ایران و با برنامه ریزی هایی كه در نظر گرفته ایم در المپیك 2020 توكیو پنجمین رشته ورزشی خواهیم بود كه صاحب مدال می شود و برای بازی های 2018 نیز چهار مدال پیش بینی كرده ایم كه سه مدال در اسلح سابر و یك مدال در اپه است. البته در فلوره هم شانس مدال داریم.
دبیر فدراسیون شمشیر بازی درخصوص نقش سن ورزشكاران در موفقیت این رشته بیان كرد: در المپیك ریو ورزشكاری كه مدال نقره گرفت 44 سال سن داشت و سن در این رشته ملاك نیست. البته تمرینات بدنی و ذهنی شمشیربازی سنگین هستند ولی پختگی نقش مهمتری دارد. یك ورزشكار شمشیر باز تازه در سن 30 سالگی درك می كند كه به چه صورت بازی را اداره كند. اگر ورزشكار قرداد خوبی داشته باشد تا 40 سالگی هم می توان او را حفظ كرد.
برنامه "چشم انداز " چهارشنبه 11 اسفند كاری از گروه علوم ورزشی به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای علی رغبتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از گروه علوم ورزشی از شبكه رادیو ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز