هوادار پنج شنبه از ساعت 10:05 به مدت 80دقیقه

اثرات ورزشگاه های خالی بر روحیه تماشاگران و بازیکنان

برنامه "هوادار" پنج شنبه 2 آبان، در گفتگو با دکتر نقابیان، روانشناس ورزشی، به موضوع اثرات ورزشگاه های خالی بر روحیه تماشاگران و بازیکنان اختصاص داشت.

1398/08/03
18:18

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نقابیان، روانشناس ورزشی، در خصوص نقش فوتبال بر زندگی افراد اظهار داشت: اگر به ورزش و به خصوص فوتبال نگاه کنیم به جز بردن و باختن، نکات جالبی را متوجه می شویم که زندگی معمولی هر یک از ما و در مراحل گوناگون با فوتبال شباهت های زیادی وجود دارد. انجام خطا، اشتباه، جریمه، اخراج و داشتن غرور، دقت داشتن، تلاش کردن، شاد و غمگین شدن، غضبناک کردن، حالت تهاجمی و تدافعی پیدا کردن، دریافت کارت قرمز و زرد، دقیقه 90 (آخرین فرصت در زندگی) مشابهات فوتبال با زندگی انسان است. ما به دفعات فراوان با این مسائل روبرو می شویم.
وی، تصریح کرد: یکی از مربیان متفکر، صاحب سبک و محبوب سالهای گذشته انگلیس به اسم "بیل شنکلی" که مجسمه وی در ورودی استادیوم آنفیلد در لیورپول هنوز وجود دارد، می گوید: همه می گویند فوتبال مثل زندگی است؛ اما من معتقدم فراتر از زندگی است.
دکتر نقابیان، ادامه داد: به بهانه فوتبال، ما شیوه با هم بودن، با هم زندگی کردن، با هم تجربه کردن، شادی و نشاط، تلاش، مبارزه شرافتمندانه برای کسب جایگاه بهتر و ... را یاد می گیریم. در این دانشگاه بزرگ یاد می گیریم که با هم دوست باشیم؛ به هم احترام بگذاریم؛ قانون را محترم را بداریم و قدر نعمت در کنار هم بودن را بدانیم.
این دانشگاه بزرگ در مکانی به نام استادیوم قرار دارد که آموزگاران آن مربیان و دانش آموزان تماشاگران هستند. حال مجسم کنید بدون وجود تماشاگران این آموزش چطور امکان پذیر است. آیا می توان بهترین فیلم سینمایی جهان را در یک سالن بدون تماشاگر به نمایش داد؟
دکتر نقابیان به مؤثر نبودن تنبیه بازی بدون تماشاگر تأکید کرد و گفت: اگر فرد، افرادی و یا تیمی مرتکب خطا می شوند، چرا مردم تنبیه شوند؟! آیا به تنبیه دیگری غیر از تنبیه مالی یا انجام مسابقه بدون تماشاگر فکری شده است؟ همه ما می دانیم که آسانترین و پیش پا افتاده ترین و بدترین روش تنبیه، جریمه و منع از بازی در حضور تماشاگر است و به این روش، روش سلبی می گویند.
برنامه هوادار، با اجرای مرادی، روزهای پنج شنبه ساعت 10:30 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
هوادار