گزارش ورزشی مسابقات از ساعت 00:00 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

1 گزارش ورزشي

12 فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران گرامی باد

12 فروردین، روز انتخاب حكومت جمهوری اسلامی توسط مردم ایران گرامی باد.

1402/01/11
19:44

به گزارش رادیو ورزش؛ دوازدهم فروردین سالروز تاریخی‌ترین همه‌پرسی و رفراندومی است كه توانست مشاركت 98.2 درصد مردم كشورمان پای صندوق‌های رای و تغییر نظام سیاسی كشور از «پهلوی» به «جمهوری اسلامی» را موجب شود.

رهبر فقید انقلاب اسلامی پس از ورود به كشور در 12 بهمن 1357 شرط پیروزی مطلق و نهایی انقلاب اسلامی را كوتاه شدن دست مزدوران و ته‌مانده‌های وفادار به رژیم پهلوی از ساختار اداری و نظامی كشور اعلام كردند. ایشان در پیامی شش بندی از آحاد مردم خواستند «به افرادی كه با ماسك انقلابی از رژیم منقرض پشتیبانی می‌كنند و نهضت را بد نام می‌كنند، مهلت فعالیت ندهند و ابتكار عمل را در دست داشته باشند».

بنیانگذار جمهوری اسلامی سه روز قبل از برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی در مورخ 12 فروردین 1358 در دیدار با آحاد مختلف مردم، گفتند: « ... ما در بین راه‏‎ ‎‏هستیم. ما باید همه با هم این نهضت را پیش ببریم. شما ـ برادر و خواهر ـ دنبال این‏‎ ‎‏نهضت باشید و نگذارید این نهضت به سردی و سستی برسد. من خوف آن دارم كه اگر‏‎ ‎‏خدای نخواسته اختلاف بین اقشار ملت ما پیدا بشود كه، مسائل سابق عود كند؛ من از آن‏‎ ‎‏می ترسم كه باز دژخیمان بر ما مسلط شوند؛ من از آن می ترسم كه باز ذخایر ما را ببرند؛‏‎ ‎‏من از آن می ترسم كه باز نیروی انسانی ما را نگذارند شكوفا بشود.‏ شما جوانان، شما ملت ایران، باید حفظ كنید وحدت خودتان را. اتكال به قرآن،‏‎ ‎‏اتكال به خدای تبارك و تعالی پیدا بكنید؛ با وحدت كلمه و اتكال به خدای تبارك و‏‎ ‎‏تعالی پیشروی كنید. »

امام خمینی (ره) ادامه دادند: «فردا روز رفراندم است؛ روزی است كه مقدرات شما تعیین خواهد‎‏ شد‏. روزی است كه یا اسلام پیش می برد و یا كفر. روزی است كه «آری» اسلام است و‏‎ ‎‏«نه» خلاف اسلام. روزی است كه «آری» سرنوشت سعادتمند برای شما تهیه می كند و‏‎ ‎‏«نه»، شما را برمی گرداند به حال اول. «آری» بگویید. من «آری» می گویم. من جمهوری‏‎ ‎‏اسلامی را به جان و دل «آری» می گویم و از شما خواهران و برادران می خواهم كه بروید‏‎ ‎‏و «آری» بگویید. بروید و آن ورقی كه در آن «آری» نوشته است در صندوق بیندازید.‏‎ ‎‏سعادت شما این است و كشور شما با این «آری» مستقل خواهد شد. با این «آری»، شما‏‎ ‎‏آزاد خواهید شد و خدای نخواسته اگر چنانچه سستی بكنید یا تنبلی در این امر بشود كه‏‎ ‎‏نروید دنبال رأی دادن، من خوف آن را دارم كه خدای نخواسته به شكست بربخوریم و‏‎ ‎‏باز مسائل سابق عود كند. بر همۀ ماست كه برویم و رأی بدهیم. در خانه ها ننشینید فردا،‏‎ ‎‏فردا بیرون باشید از خانه ها؛ ملت ایران فردا بیرون باشند از خانه ها و بروند به صندوقها،‏‎ ‎‏رأی بدهند. من رأی آری می دهم و از شما تمنا دارم كه رأی آری بدهید. خداوند همۀ‏‎ ‎‏شما را سلامت و سعادت بدهد و پیروزی عنایت فرماید و جمهوری اسلام را در ایران‏‎ ‎‏مستقر كند.‏»

پس از برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) در پیامی ملت را «ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف» عنوان كردند و روز 12 فروردین 1358 را به دلیل حضور 98.2 درصدی مردم برای رای به نظام جمهوری اسلامی مورد ستایش قرار داده و آنان را امام امت اسلامی و روز 12 فروردین را روز فتح و ظفر ملت نام نهادند.

ایشان در این پیام بیان كردند: «من به ملت بزرگ ایران كه در طول تاریخ شاهنشاهی، كه با استكبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان كردند آنچه كردند، صمیمانه تبریك می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استكبار را با دست توانای خود كه قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارك، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌كنم. به دنیا اعلام می‌كنم كه در تاریخ ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد كه سرتاسر مملكت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و رای مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله‌دان تاریخ دفن كنند.»

امام خمینی (ره) با بیان اینكه من از این همبستگی كه جز مشتی ماجراجو و بی‌خبر از خدا، همه و همه به ندای آسمانی واعتصموا بحبل الله جمیعا لبیك گفتند، و با تقریبا اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت كردند، تقدیر می‌كنم، ادامه دادند: «مبارك باد بر شما روزی كه پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت‌فرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای درآوردید، و با رای قاطع به جمهوری اسلامی، حكومت عدل الهی را اعلام نمودید. حكومتی كه در آن، جمیع اقشار ملت با یك چشم دیده می‌شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یك طور می‌تابد، و باران رحمت قرآن و سنت بر همه كس به یكسان می‌بارد. مبارك باد شما را چنین حكومتی كه در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترك و فارس و لر و كرد و بلوچ مطرح نیست. همه برادر و برابرند؛ فقط و فقط كرامت در پناه تقوا و برتری و به اخلاق فاضله و اعمال صالحه است.»

رهبر فقید انقلاب اسلامی تاكید كردند: «مبارك باد بر شما روزی كه در آن تمام اقشار ملت به حقوق خود می‌رسند، فرقی بین زن و مرد و اقلیتهای مذهبی و دیگران در اجرای عدالت نیست. طاغوت دفن شد و طغیان و سركشی به دنبال او دفن می‌شود، و كشور از چنگال دشمنهای داخلی و خارجی و چپاولگران و غارت پیشگان نجات یافت. اینك شما ملت شجاع، پاسداری جمهوری اسلامی هستید. اینك شما هستید كه باید این اثر الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ كنید و نگذارید بقایای رژیم متعفن كه در كمین نشسته‌اند و طرفداران دزدان بین‌المللی و نفت‌خواران مفتخوار در بین صفوف فشرده شما رخنه كنند. اینك شمایید كه باید مقدرات خود را به دست بگیرید و مجال به فرصت طلبان ندهید، و با قدرت الهی كه مظهر آن جماعت است، قدمهای بعدی را بردارید، و با فرستادن طبقه فاضله و امنای خود در مجلس موسسان، قانون اساسی جمهوری اسلامی را به تصویب برسانید، و همان طور كه با عشق و علاقه به جمهوری اسلامی رای دادید، به امنای امت رای دهید تا مجالی برای بداندیشان نماند.»

بنیانگذار انقلاب اسلامی متذكر شدند: «صبحگاه 12 فروردین - كه روز نخستین حكومت الله است - از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی كه كنگره‌های قصر 2500 سال حكومت طاغوتی فرو ریخت، و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حكومت مستضعفین كه حكومت خداست به جای آن نشست.»

ایشان تصریح كردند: «هان ای ملت عزیز كه با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری كنید، و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید. من با تمام قوا در خدمت شما كه خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می‌گذرانم، و از ملت انتظار آن داریم كه با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری كنند.»

امام امت در این پیام خطاب به دولتمردان تاكید كردند: «من از دولتها می‌خواهم كه بدون وحشت از غرب و شرق، با استقلال فكر و اراده، باقیمانده رژیم طاغوتی را كه آثارش در تمام شئون كشور ریشه دارد پاكسازی كنند، و فرهنگ و دادگستری و سایر وزارتخانه‌ها و ادارات كه با فرم غربی و غربزدگی به پا شده است به شكل اسلامی متحول كنند، و به دنیا عدالت اجتماعی و استقلال فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را نشان دهند. از خداوند تعالی عظمت و استقلال كشور و امت اسلامی را خواستارم.»

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 گزارش ورزشی