مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

ورزش بهترین راهكار درمانی كبد چرب


برنامه "مركز مشاوره ورزشی" سه شنبه 14 اسفند، با حضور دكتر امیرحسین عابدی یكتا، متخصص پزشكی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره كبد چرب توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/12/15
09:27


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امیرحسین عابدی یكتا، متخصص پزشكی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در خصوص بیماری كبد چرب اظهار كرد: در جامعه امروزی بی تحرك، بحث كبد چرب یك بحث خیلی چالش برانگیز شده است. ما در زمانه ای هستیم كه خوراكمان از مواد پركالری تشكیل شده و میزان فعالیت فیزیكی و حركتمان بسیار كم شده است. این موارد منجر به تجمع چربی در بافت كبد می شود كه به كبد چرب معروف است.
راه هایی همچون آزمایش كبدی و سونوگرافی برای تشخیص این بیماری وجود دارد و برای مشخص شدن درجه كبد چرب از فیبرو اسكن استفاده می شود. متأسفانه اگر این بیماری خوب كنترل نشود، خیلی راحت به سمت یك نارسایی حاد كبدی یا سیروز كبد حركت می كند و سیروز كبد معادل مرگ است.
وی، در ارتباط با راه های درمانی این بیماری گفت: درمان های متعددی برای كبد چرب شروع شده و تبلیغات می شود. واقعیت این است كه هیچ كدام از این داروها برای درمان كبد چرب اثبات شده نیست؛ حتی خیلی از داروهایی كه امروز باب شده و در داروخانه ها به صورت مجاز موجود است، هیچ یك پشتوانه علمی لازم برای درمان كبد چرب را ندارند. تنها چیزی كه پشتوانه علمی آن بیش از بقیه موارد است، انجام فعالیت ورزشی مناسب است.
در تحقیقاتی كه راجع به موضوع تأثیر ورزش بر كبد چرب انجام دادیم، مشخص شد حتی افرادی كه درجات بالای كبد چرب دارند با ورزش به درجات پایین تری تنزل پیدا می كنند و نشانه های بهبود در آن ها دیده می شود.
دكتر عابدی یكتا، خاطرنشان كرد: نكته مهم این است كه حتماً فرد باید غربالگری شود؛ زیرا اكثر افرادی كه مبتلا به كبد چرب می شوند، در دوره میانسالی هستند و ورزش می تواند خطرات قلبی هم داشته باشد. همچنین توصیه می كنم كه این افراد از دریافت رژیم های پركالری حتی الامكان اجتناب كنند. 30 دقیقه فعالیت ورزشی برای 3 تا 5 روز در هفته كفایت می كند.
برنامه مركز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی