دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

نكات قابل توجه در تنظیم قراداد بین بازیكن فوتسال و باشگاه

برنامه "ورزش در آینه قانون" یكشنبه 9 دی، با حضور كاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال و دكتر روزبه وثوق احمدی، عضو كمیته انضباطی كنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص قوانین و مقررات مربوط به فوتسال به گفتگو پرداخت.

1397/10/10
12:11

به گزارش رادیو ورزش؛ كاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال، در پاسخ به این سوال كه چرا همه تیم های لیگ برتری تیم فوتسال دارند؛ اما استقلال و پرسپولیس ندارند، عنوان كرد: ما خیلی تلاش كردیم كه باشگاه های بزرگ هم فوتسال را در هر دو بخش آقایان و بانوان داشته باشند؛ اما متأسفانه به دلیل اینكه فوتسال به نحوی زیر مجموعه فوتبال قرار گرفته است، این كار عملی نشد. شاید حدود 10 سال پیش باشگاه هایی مثل استقلال و پرسپولیس هم تیم فوتسال داشتند؛ اما با توجه به اینكه نگهداری آن برایشان دشوار بود، نهایتاً تیم ها منحل شدند. این مسئله باید آسیب شناسی شود و مجدداً موضوع را پیگیری كنیم و دنبال آن باشیم.
دكتر روزبه وثوق احمدی، عضو كمیته انضباطی كنفدراسیون فوتبال آسیا، در ارتباط با قوانین مربوط به بیمه بازیكنان یك تیم فوتسال گفت: مطابق مقررات هر بازیكن باید خودش، خودش را بیمه كند و تعهدی برعهده باشگاه نیست كه این بازیكن را بیمه كند. اگر خدایی نكرده بازیكن در مسابقات یا تمریناتی كه در تیم فوتسال باشگاه خود انجام می دهد، دچار آسیب شد، هزینه های درمانی را باید خود بازیكن تقبل كند؛ البته باشگاه هم باید هزینه های مربوط به قرارداد را ادامه دهد؛ بدین معنی كه اگر بازیكنی مصدوم شود و برای باشگاه خود نتواند مسابقه بدهد، رافع مسئولیت باشگاه برای ادامه قرارداد و پرداخت مبلغ قرارداد نیست.
وی، در تشریح نكاتی كه در عقد قرارداد باید مورد توجه قرار داد، بیان كرد: در قراردادهای مربوط به ورزش 5 ركن اساسی داریم كه باید مدنظر قرار دهیم كه شامل: طرفین قرارداد، مدت، مبلغ (شرایط پرداخت؛ زمان اجرای تعهدات باشگان نسبت به بازیكن)، شرایط قرارداد، قانون حاكم بر قرارداد و روش حل و فصل اختلافات یك قرارداد می شود.
زمانیكه یك قرارداد بسته می شود، اصولاً توافقی صورت گرفته است. قرارداد بعد از اینكه منعقد می شود، تنها زمانی به درد ما خواهد خورد كه به مشكل بربخوریم؛ بنابراین باید جزئی ترین موارد را در قرارداد بگنجانیم تا زمانیكه به اختلاف رسیدیم، شخصی كه می خواهد به اختلافات ما رسیدگی كند، بداند در روز اول چه توافقی با هم داشته ایم.
دكتر وثوق احمدی، تصریح كرد: قراردادی كه اكنون توسط باشگاه ها و هیأت ها مورد استفاده قرار می گیرد، تنها یك صفحه است و اصولاً شرایط قرارداد ندارد. شرایط قرارداد شامل مواردی می شود؛ از جمله: بازیكن در چه شرایطی می تواند از باشگاه خود مرخصی بگیرد؛ اگر در مسابقات غیبت كرد، چه اتفاقی می افتد؛ اگر خواست به باشگاه دیگری منتقل شود، شرایط انتقالش به چه صورت است؛ اگر اختلافی بین طرفین شكل گرفت، كدام مرجع اختلافات را حل و فصل می كند و در واقع چه ضمانت اجرایی برای باشگاه و بازیكن درنظر گرفته شده است.
عضو كمیته انضباطی كنفدراسیون فوتبال آسیا، نیز عنوان كرد: لازم است كه قراردادها را مجدداً بازبینی كنیم؛ با آخرین ورژن مقررات داخلی و بین المللی تطبیق دهیم؛ به باشگاه ها ابلاغ كند و در نهایت به صورت بسیار سختگیرانه آن را اجرا كنیم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یكشنبه ها ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون