دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

نکات قابل توجه در تنظیم قراداد بین بازیکن فوتسال و باشگاه

برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 9 دی، با حضور کاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال و دکتر روزبه وثوق احمدی، عضو کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص قوانین و مقررات مربوط به فوتسال به گفتگو پرداخت.

1397/10/10
12:11

به گزارش رادیو ورزش؛ کاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال، در پاسخ به این سوال که چرا همه تیم های لیگ برتری تیم فوتسال دارند؛ اما استقلال و پرسپولیس ندارند، عنوان کرد: ما خیلی تلاش کردیم که باشگاه های بزرگ هم فوتسال را در هر دو بخش آقایان و بانوان داشته باشند؛ اما متأسفانه به دلیل اینکه فوتسال به نحوی زیر مجموعه فوتبال قرار گرفته است، این کار عملی نشد. شاید حدود 10 سال پیش باشگاه هایی مثل استقلال و پرسپولیس هم تیم فوتسال داشتند؛ اما با توجه به اینکه نگهداری آن برایشان دشوار بود، نهایتاً تیم ها منحل شدند. این مسئله باید آسیب شناسی شود و مجدداً موضوع را پیگیری کنیم و دنبال آن باشیم.
دکتر روزبه وثوق احمدی، عضو کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در ارتباط با قوانین مربوط به بیمه بازیکنان یک تیم فوتسال گفت: مطابق مقررات هر بازیکن باید خودش، خودش را بیمه کند و تعهدی برعهده باشگاه نیست که این بازیکن را بیمه کند. اگر خدایی نکرده بازیکن در مسابقات یا تمریناتی که در تیم فوتسال باشگاه خود انجام می دهد، دچار آسیب شد، هزینه های درمانی را باید خود بازیکن تقبل کند؛ البته باشگاه هم باید هزینه های مربوط به قرارداد را ادامه دهد؛ بدین معنی که اگر بازیکنی مصدوم شود و برای باشگاه خود نتواند مسابقه بدهد، رافع مسئولیت باشگاه برای ادامه قرارداد و پرداخت مبلغ قرارداد نیست.
وی، در تشریح نکاتی که در عقد قرارداد باید مورد توجه قرار داد، بیان کرد: در قراردادهای مربوط به ورزش 5 رکن اساسی داریم که باید مدنظر قرار دهیم که شامل: طرفین قرارداد، مدت، مبلغ (شرایط پرداخت؛ زمان اجرای تعهدات باشگان نسبت به بازیکن)، شرایط قرارداد، قانون حاکم بر قرارداد و روش حل و فصل اختلافات یک قرارداد می شود.
زمانیکه یک قرارداد بسته می شود، اصولاً توافقی صورت گرفته است. قرارداد بعد از اینکه منعقد می شود، تنها زمانی به درد ما خواهد خورد که به مشکل بربخوریم؛ بنابراین باید جزئی ترین موارد را در قرارداد بگنجانیم تا زمانیکه به اختلاف رسیدیم، شخصی که می خواهد به اختلافات ما رسیدگی کند، بداند در روز اول چه توافقی با هم داشته ایم.
دکتر وثوق احمدی، تصریح کرد: قراردادی که اکنون توسط باشگاه ها و هیأت ها مورد استفاده قرار می گیرد، تنها یک صفحه است و اصولاً شرایط قرارداد ندارد. شرایط قرارداد شامل مواردی می شود؛ از جمله: بازیکن در چه شرایطی می تواند از باشگاه خود مرخصی بگیرد؛ اگر در مسابقات غیبت کرد، چه اتفاقی می افتد؛ اگر خواست به باشگاه دیگری منتقل شود، شرایط انتقالش به چه صورت است؛ اگر اختلافی بین طرفین شکل گرفت، کدام مرجع اختلافات را حل و فصل می کند و در واقع چه ضمانت اجرایی برای باشگاه و بازیکن درنظر گرفته شده است.
عضو کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، نیز عنوان کرد: لازم است که قراردادها را مجدداً بازبینی کنیم؛ با آخرین ورژن مقررات داخلی و بین المللی تطبیق دهیم؛ به باشگاه ها ابلاغ کند و در نهایت به صورت بسیار سختگیرانه آن را اجرا کنیم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یکشنبه ها ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون