ورزش و روستا سه شنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روستا

تلفیق مراسم آئینی، اخلاقی، مذهبی و پهلوانی در كشتی گیله مردی

برنامه ورزش و روستا سه شنبه 9 آبان با حضور ولی قنبرزاده، مسئول كمیته جشنواره های بومی و سنتی استان گیلان به موضوع جشنواره های بازی های بومی و محلی این استان اختصاص داشت.

1396/08/10
09:11

به گزارش رادیو ورزش؛ ولی قنبرزاده، مسئول كمیته جشنواره های بومی و سنتی استان گیلان پیرامون برگزاری جشنواره های بومی و محلی در این استان اظهار كرد: استان گیلان از نظر برگزاری جشنواره های بومی و سنتی مقام اول یا دوم كشور را داراست. این استان به دلیل داشتن اقوام مختلف گیلك، تالش، كرد، ترك و ... مناسبات و آئین های متعددی دارد.
در طول سال و با رسیدن میوه های مختلف، جشنواره هایی چون انار و خرمالو برگزار می شود. بعد از شهریور هم جشن خرمن در همه شهرهای استان برپا می گردد.
قنبرزاده درخصوص برگزاری جشنواره های بازی های بومی و محلی در استان گیلان بیان كرد: از بازی های بومی و محلی استان گیلان می توان كشتی گیله مردی، قیش بازی و كلاه پران را نام برد. در این استان دو نوع كشتی سنتی وجود دارد كه یكی از آنها كشتی گیله مردی است. كشتی گیله مردی بعد از خرداد كه هوا آفتابی می شود و كمتر بارانی است؛ برگزار می شود. در این مراسم قهرمانانی از گیلان و غرب مازنداران شركت می كنند. كشتی ها در ساعت 10 شب آغاز شده و تا 12 شب و حتی بیشتر ادامه دارد.
در این كشتی مراسم آئینی، مذهبی، اخلاقی و بحث پهلوانی وجود دارد. وقتی پهلوانان وارد میدان می شوند باید پاك باشند. پهلوانان ابتدا رو به قبله نیایش می كنند. بعد 3 قدم به سمت امام رضا برمی دارند و نیایش می كنند. سپس پهلوانان وارد رقابت می شوند. در پایان به كشتی گیر برنده شاباش می دهند و بخشی از این هدایا به مستمندان داده می شود. سال گذشته كشتی گیله مردی در 5 بخش مختلف از استان گیلان بطور همزمان برگزار شد.
برنامه ورزش و روستا سه شنبه 9 آبان تولید گروه علوم ورزشی با اجرای بابك منفرد بود. این برنامه شب های سه شنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان به موضوع ورزش در روستاها و بازی های بومی و محلی می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روستا