سكوی من سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

هوش هیجانی و تأثیر آن در فرآیند استعدادیابی ورزشی


برنامه "سكوی من" سه شنبه 6 آذر، با حضور دكتر سعید نقیبی، كارشناس استعدادیابی و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، به موضوع نقش هوش هیجانی در ورزش پرداخت.

1397/09/07
08:20


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سعید نقیبی، كارشناس استعدادیابی و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، در ارتباط با فاكتور هوش هیجانی و نقش آن در ورزش و زندگی اجتماعی كودك گفت: هوش هیجانی بدین معنی است كه وقتی فرد در موقعیت هیجانی قرار می گیرد، انتخاب های متعددی در مسیر راه وی قرار دارد كه هر چه ضریب هوش هیجانی فرد بالاتر باشد، انتخاب های صحیح تری خواهد داشت.
عوامل متعددی می توانند باعث توسعه هوش هیجانی شوند كه یكی از مهمترین عوامل ورزش است؛ زیرا در ورزش ما موقعیت های پیش بینی نشده و متغیر بسیار بالایی داریم. این متغیرها كنترل شده هستند و ما می توانیم سطوح آن را تعیین كرده و روی آنها كار كنیم.
بنابراین ورزش باعث توسعه هوش هیجانی می شود و تجربه های ورزشی هوش هیجانی كودك را بالا می برد و او را برای زندگی بسیار متغیر آینده آماده می كند؛ به عنوان مثال در ورزش فوتبال بازیكنی كه توپ را دریافت می كند با استفاده از هوش هیجانی باید تشخیص دهد كه چه تكنیكی را پیش بگیرد.
وی، تصریح كرد: ما معمولاً هوش را یك عامل درونی و ذاتی درنظر می گیریم؛ در حالیكه هوش هیجانی درصد اكتساب بسیار بالایی دارد و تجربیات ورزشی و اجتماعی به شدت می تواند باعث توسعه آن شود؛ البته عامل زمان هم بسیار حائز اهمیت است. بدین ترتیب یكی از فاكتورهایی كه به لحاظ روانشناختی می توانیم در حوزه استعدادیابی ورزشی با آزمون های مربوطه بسنجیم، هوش هیجانی است. قطعاً هوش هیجانی بالا كمك می كند ورزشكار شانس موفقیت بیشتری در رشته های متغیر داشته باشد؛ به طور مثال در وزنه برداری هوش هیجانی پایین تری می خواهیم؛ زیرا شرایط متغیر پایین است؛ اما در رشته ای مثل فوتبال هوش هیجانی بسیار بالایی نیاز است.
دكتر نقیبی، در پاسخ به این پرسش كه نقش خانواده ها زمانیكه فاكتور هوش هیجانی را در فرزندشان می بینند چیست، عنوان كرد: خانواده نقش بسیار مهمی در توسعه این عامل دارد و والدین فوق العاده اثربخش هستند. یكی از نكات بسیار مهم در استعدادیابی ورزشی، اجتناب خانواده ها از پیش قضاوت است. فرآیند استعدادشناسی ورزشی یك قضاوت است كه باید توسط متخصص و به صورت چند وجهی صورت بگیرد؛ بدین معنی كه متخصص رشته های ورزشی متنوع تری را به كودك پیشنهاد بدهد تا او یكی را برای ادامه فعالیت انتخاب كند.
برنامه سكوی من، با اجرای محمودوند، سه شنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
سكوی من