گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

متخصص روانشناسی در گفتگو با رادیو ورزش: اصلاح دروغگویی و تمرین راستگویی

برنامه "گلخونه" سه شنبه 8 مهر، در گفتگو با دكتر سهیلا ساكی، روانشناس به موضوع صداقت و راستگویی در خانواده ها و عوامل دروغگویی پرداخت.

1399/07/08
13:48

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سهیلا ساكی، روانشناس درباره صداقت در خانواده توضیح داد: یكی از مهارت های مقابله ای ارزشمند و تاثیرگذار در شخصیت و زندگی و حتی جامعه صداقت است. وقتی حرف از صداقت می زنیم در واقع وجود آن باعث بهبود مهارت های ارتباطی، تعاملات اجتماعی و روابط بین فردی ما می شود و بر محبوبیت و جذابیت ما می افزاید. همچنین جایگاه اعتبار و اعتماد دیگران نسبت به ما افزایش می یابد.
وی در زمینه تمرین برای راستگو بودن توضیح داد: برای راستگو بودن فاكتورهای زیادی است كه به چند مورد آن اشاره می كنیم. اول باید شجاعت داشته باشیم و مسئولیت پذیر باشیم. ما می توانیم در تنهایی حقیقت را برای خودمان افشا كنیم و به گذشته خود برگردیم و لغزشها و ایرادات خود را مرور كنیم. این ها را به عنوان یك نصیحت از خودمان، بر خودمان و برای خودمان مرور كنیم تا كمك كننده باشد. سپس صداقت و راستگویی را درباره مسائل كوچك تمرین كنیم.
دكتر ساكی ادامه داد: زمانی كه می خواهیم دیگران را ارزیابی یا قضاوت كنیم. روی نكات مثبت آنها دست بگذاریم و آنها را بازگو كنیم. ضمن اینكه می توان تمرین كرد كه همیشه بجای دروغ گفتن همه راست را نگوییم و بخشی از مطالب راست را با توجه به جایگاه و موقعیت مكان و زمانی كه مجبوریم حرف بزنیم؛ بگوییم.
روانشناس برنامه گلخانه رادیو ورزش تصریح كرد: عوامل دروغگویی متعدد است و برگرفته از الگوی نامناسب است. در واقع ما از رفتارهای نامناسب تقلید می كنیم. دروغ ممكن است بر اثر ضعف شخصیت، احساس حقارت، نیازهای ارضا نشده و از همه مهمتر ترس از مجازات و تنبیه، تهدید، تمسخر و تحقیر باشد.
وی درباره آسیب هایی كه متوجه دروغگو می شود؛ اظهار كرد: دروغ باعث رسوایی، بی آبرویی و بی اعتمادی دیگران نسبت به دروغگو می شود. ممكن است دروغگو در كوتاه مدت به هدفش برسد ولی در درازمدت استرس زیادی می گیرد و اعتمادبنفس و عزت نفسش را از دست می دهد. غرور او خدشه دار شده و بی اعتبار می گردد.
دكتر ساكی تاكید كرد: همه اینها را گفتیم تا به سراغ خوان اول یعنی خانواده برویم. الفبای ساختن زندگی همه آدمها برگرفته از خانواده و رفتار پدر و مادر با همدیگر و تعاملات و گفتگوها و رفتار آنها با هم و با فرزندان است. هر بذری كه در زمین پاك سرشت بچه ها كاشته شود؛ در آینده پیامد و نتیجه آن را خواهیم دید.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده صحبت های كامل این متخصص روانشناسی باشید.
برنامه "گلخونه" امروز با اجرای شهریار شهریاری روی آنتن رفت. این برنامه با محوریت ترویج سبك زندگی اسلامی ایرانی با هدف ایجاد و تقویت انگیزه برای بهبود وضعیت سواد حركتی و رفتاری در نهاد خانواده ساعت 10 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
لطفا سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق پیامك به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با كارشناسان ما در میان بگذارید تا در برنامه "گلخونه" پاسخگوی شما شنونده محترم رادیو ورزش باشند.

دسترسی سریع
گل خونه