مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

قراردادهای فوتبالی و اصول حاکم بر آن

برنامه "ورزش و جامعه" در گفتگو با دکتر مهدی محمودی، مشاور حقوقی اتحادیه باشگاه های فوتبال کشور بررسی قوانین مربوط به قراردادهای ورزشی پرداخت.

1399/04/30
14:12

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی محمودی، مشاور حقوقی اتحادیه باشگاه های کشور، در گفتگو با برنامه "ورزش و جامعه" رادیو ورزش درباره قوانین و مفاد قراردادهای ورزشی اظهار داشت: هر کشوری قوانین خاصی دارد و همه به اصل آزادی قراردادها احترام می گذارند. در ایران هم در ماده 10 قانون مدنی این مسئله مطرح شده و قراردادهای خصوصی که مخالف صریح قانون نباشد را قبول دارد. برهمین اساس طرفین می توانند آزادانه شرایط قرارداد را مشخص و آن را الزام آور کنند.
دکتر محمودی، ادامه داد: فیفا برای اینکه بتواند این مشکل را برطرف کند، سال 2008 بخشنامه ای را به کلیه کشورهای عضو فرستاد و حداقل الزامات برای عقد قرارداد با بازیکنان حرفه ای را مشخص کرده است.
وی در تشریح بخشنامه فیفا اظهار کرد: بازیکنان باید با بالاترین توانایی خود در بازیها شرکت کنند. شرکت در تمرینات، بازیهای تدارکاتی، حفظ روش زندگی سالم به همراه استاندارد بالای آمادگی جسمانی، رعایت و عمل به دستورالعمل های باشگاه، امتناع و خودداری از دیگر فعالیت های فوتبالی، بندهایی از این بخشنامه است.
دکتر محمودی درباره حضور بازیکنان در فعالیت های تبلیغاتی و پویش های مختلف گفت: فیفا توصیه می کند راجع به حقوق تصویری، بازیکن و باشگاه به توافق برسند؛ اما به عنوان یک اصل می گوید بازیکن می تواند شخصاً از حقوق تصویری خود بهره برداری کند؛ البته درصورتیکه با قراردادهای اسپانسرها یا شرکای باشگاه تناقض نداشته باشد. باشگاه نیز می تواند از حق تصویری بازیکن به عنوان جزئی از تیم استفاده کند. متأسفانه یک سری رفتارهای بازیکنان و پیشکسوتان پسندیده نیست و می تواند به باشگاه شان لطمه وارد کند. کمیته اخلاق می تواند به این مسئله ورود کند و جلوی مواردی که به فوتبال لطمه می زند را بگیرد.
شما مخاطب محترم می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه ورزش و جامعه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور