مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

رنگرز: جمعیت فعال در ورزش قهرمانی زیر 3 درصد است

برنامه "ورزش و جامعه" این هفته (11 تا 16 مرداد) به موضوع نگاه خانواده ها به فرزندانشان از دریچه ورزش می پردازد.

1399/05/13
13:37

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر حسن رنگرز، مدیرکل دفتر توسعه آموزش های پایه و استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان، در ارتباط با موضوع برنامه "ورزش و جامعه" گفت: اکنون خانواده ها با نگاه سرمایه گذاری و با دقت نظر متفاوت از دهه‌های گذشته، مباحث مرتبط با فرزندانشان را پیگیری می کنند. یکی از دغدغه ها بحث استعدادیابی ورزشی است. اینکه خانواده بتواند در یک سازوکار مشخص به یکسری مراکزی مراجعه کند و با توجه به مجموعه ای از متغیرها که می‌تواند متغیرهای پیکرسنجی، روانشناختی، یادگیری حرکتی و... باشد و نیز استفاده از آزمون های دارای روایی و پایایی به جمع بندی برسد که فرزندش می تواند در این بازه رشته های ورزشی ورود پیدا کند یا خیر. درصورتیکه این کودک متغیرهای دیگر را رعایت کند به عنوان یک استعداد ورزشی مطرح می شود.
وی اضافه کرد: هدایت کودکان به سمت باشگاه ها و پرداختن به ورزش زیر نظر مربیانی که واجد شرایط هستند، نیاز به یک چرخه ای دارد؛ به عبارتی آن چیزی که در استعدادیابی نقطه مرکزی تلقی می شود، بازه سنی 6 تا 16 سال است. نقش آموزش و پرورش در این موضوع، نقش بسیار پررنگی است و وزارت ورزش با اهرم ها و بازوهای اجرایی که دارد در قالب هیئت، باشگاه و فدراسیون به پرورش استعدادها می پردازد.
رنگرز با بیان اینکه متاسفانه طبق آماری که داریم جمعیت فعال در ورزش قهرمانی حوزه آقایان زیر 3 درصد و در حوزه بانوان زیر یک درصد است، توضیح داد: طبیعتا وقتی جامعه آماری فعال ورزش قهرمانی محدود باشد و در بخش کمیته مشکل داشته باشیم، حتماً باید موضوع استعدادیابی در دستور کار قرار بگیرد تا استعداد ها شناسایی شوند؛ منابع و اعتبارات محدودی که در اختیار فدراسیون های ورزشی است، هدایت شود و حداکثر بهره وری از آنها صورت بگیرد؛ لذا بحث استعدادیابی یک موضوع بسیار واجب تلقی می شود.
وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا تمایل خانواده ها به 4،5 رشته ورزشی معطوف می شود، اظهار کرد: موضوع استعدادیابی نیاز به یک نظام دارد که یک تقسیم کار در سطح ملی نسبت به موضوع انجام شود. ما باید به توسعه ورزش همگانی و با نگاه به ورزش قهرمانی بپردازیم. بدین معنا که در گام اول ورزش در کشور ما باید ارزان شود. در گام دوم باید در بحث فرهنگ ‌سازی آنقدر قوی عمل کنیم که ورزش در سبد خانواده ها به عنوان یک کالای الزامی تعریف شود. در گام بعدی باید ورزش را در مهد کودک ها به عنوان پله اول با همه الزامات و زیرساخت های مورد نیازش تعریف کرد و سپس در پارک‌ها و مدارس این اقدام صورت بگیرد.
مدیرکل دفتر توسعه آموزش های پایه و استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: متاسفانه در مدارس در حوزه سخت افزار و تجهیزات کار زمین مانده فراوانی داریم. ما باید این ساختار را تجهیز کنیم تا دانش آموز بتواند در مدرسه هر فعالیتی که علاقه مند است را به شکل حرفه ای پیگیری کند و در نهایت در اختیار چرخه ورزش کشور قرار بگیرد.
رنگرز در گفتگو با رادیو ورزش تصریح کرد: اکثر مستعدین ورزش کشور در خانواده‌های هستند که به لحاظ اقتصادی و معیشتی در وضعیت متوسط رو به پایین قرار دارند و بعضاً در شهرستانهای قرار می گیرند که در آنجا امکانات ورزشی کم است. ما بایستی بسته‌های حمایتی بهداشتی، تغذیه ای، البسه و تحصیلی برای این مستعدین تعریف کنیم تا بتوانند در مسیر پیشرفت ورزش قهرمانی گام ها را طی کنند.
شما مخاطب محترم می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای حافظ کاظم زاده روی آنتن رفت. این برنامه همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور