دانشكده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

اهمیت آمادگی روانی مسئولین در آستانه مسابقات مهم

برنامه "دانشكده روانشناسی ورزشی" شنبه 9 شهریور، با حضور دكتر خسرو حمزه، روانشناس، به موضوع آمادگی روانی مسئولین ورزش اختصاص داشت.

1398/06/09
19:59

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دكتر خسرو حمزه، كارشناس برنامه، در ارتباط با آمادگی روانی مسئولین ورزش و اهمیت آن در آستانه مسابقات عنوان كرد: وقتی ما به مسابقات مهمی نزدیك می شویم، معمولاً همواره تأكید بر این است كه ورزشكاران آمادگی روانی خوبی داشته باشند تا بتوانند در آن صحنه از تمام توانایی هایشان استفاده كنند و یا حتی گاهی راجع به آمادگی روانی مربیان صحبت شده است؛ اما كمتر كسی به این مسئله توجه می كند كه مسئولین هم به آمادگی روانی نیاز دارند.
وی، ادامه داد: منابع استرسی كه برای ورزشكار غیرقابل كنترل است، بیشتر مربوط به روابطی است كه در مسابقات با عوامل حاشیه ای تیم ها وجود دارد. افرادی غیر از كادر فنی كه در مسابقات همراه تیم ها هستند، عمدتاً به ورزشكاران نزدیك می شوند و سعی می كنند از منظر خود كمكی انجام بدهند. این كمك گاهی گفتن جملاتی است كه اكثر جملات هم خوب نیستند؛ به طور مثال 80 میلیون نفر چشمشان به مدال توست. گفتن این جمله با فاصله نیم ساعت تا مسابقات اصلاً خوب نیست و بار روانی را روی ورزشكار زیاد می كند.
دكتر حمزه، تصریح كرد: به نظرم با نزدیك شدنمان به المپیك توكیو، خیلی خوب است كه مسئولین ورزش كشورمان اینطور خود را نبینند كه ما بدون نقصان هستیم و هر چه می گوییم درست و مفید است؛ بلكه به این فكر كنند كه شاید بهتر باشد روی كنترل هیجان خودشان هم كار كنند.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا كادر فنی هم از روانشناس استفاده می كنند، بیان كرد: بستگی به نگاهشان دارد. طبیعتاً باید استفاده كنند؛ زیرا آنها هم فشار روانی زیادی را تحمل می كنند.
برنامه دانشكده روانشناسی ورزش، با اجرای كاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده روانشناسی ورزشی