دانشكده استعدادیابی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده استعداديابي

نقش مربی در كشف و پرورش استعداد ورزشی

برنامه "دانشكده استعدادیابی" سه شنبه 1 مرداد، با حضور طناز حسینیون، مدرس بین المللی فدراسیون جهانی دو و میدانی و مربی اسبق تیم های ملی، به موضوع نقش مربی در كشف و پرورش استعداد ورزشی اختصاص داشت.

1398/05/03
23:02

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس بین المللی فدراسیون جهانی دو و میدانی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: ویژگی های مربی در كشف و پرورش استعداد به دو بخش تقسیم می شود؛ یكی مبحث روانشناسی است كه ویژگیهای شخصیتی، انگیزه، هدفمندی، علاقه یك مربی را شامل می شود. بحث دیگر ویژگیهای فنی یك مربی است. منظور از ویژگیهای فنی این است كه آیا مربی در آن رشته ورزشی صلاحیت و تخصص لازم را دارد یا خیر؟ آیا علم این را دارد كه چطور باید یك استعداد را در آن رشته ورزشی كشف كند؟ نكته دیگر این است كه مربی حتماً باید مربی به روزی باشد.
وی، درباره ویژگی های روانشناسی یك مربی و تأثیر آن در استعدادیابی و استعدادپروری اظهار كرد: در بحث روانشناسی، اگر مربی خود به جایگاه ورزشی بالایی مثل تیم ملی رسیده باشد، از اینكه دیگران هم مانند وی چنین تجربه ای را كسب كنند، خوشحال می شود. از نظر روانی این مسئله از ویژگیهای شخصیتی افراد است؛ اما متأسفانه بعضی از افراد به خاطر حسادت خیلی مایل نیستند كه فرد دیگری به جایگاه وی برسد؛ به طور مثال در رشته های ركوردی بسیاری افراد دوست ندارند هیچ وقت ركوردشان زده شود. بعضی افراد هم وجود دارند كه وقتی ركوردشان زده می شود، خوشحال می شوند و می گویند كه این نشاندهنده پویایی رشته من است.
حسینیون، اضافه كرد: انگیزه و پشتكار هم از دیگر ویژگیهای لازم یك مربی است؛ زیرا این كارها زحمت و عشق می خواهد و با شرایطی كه در كشور ما حاكم است، استعدادیابی كودكان واقعاً كار راحتی نیست و مربی باید خیلی زحمت بكشد.
برنامه دانشكده استعدادیابی، با اجرای كاظمی، روزهای سه شنبه، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده استعدادیابی