سلامت باشیم شنبه تا پنج شنبه از ساعت 08:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

سلامت باشيم

وضعیت فعلی کشور از نظر ابتلا به کرونا

برنامه "سلامت باشیم" شنبه 27 اردیبهشت، با دکتر زهره هراتیان، متخصص پزشکی ورزشی و مسئول مرکز پزشکی FIFA وAFC در ایران، درباره وضعیت کرونا در کشور گفتگو کرد.

1399/02/27
10:40

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر زهره هراتیان، متخصص پزشکی ورزشی و مسئول مرکز پزشکی FIFA وAFC در ایران، در خصوص طول مدت درمان کرونا اظهار داشت: ما با یک ویروس روبرو هستیم که هنوز جزئیات زیادی درباره آن نمی دانیم. اکنون مقالات جدید به این سمت می‌روند که ژنتیک و نوع سیستم ایمنی بدن در بروز علائم و طول درمان بسیار متفاوت است. به همین جهت میانگین طول درمان بین 7 تا 12 روز ممکن است طول بکشد. بسته به اینکه شدت علائم و مراجعه فرد مبتلا به مراکز درمانی چه زمانی بوده، متفاوت است.
وی در توصیه به افراد گفت: به محض اینکه علائم عمومی که بارها توسط رسانه‌ها اعلام شده است در فردی بروز کرد و یا با فردی که مبتلا به کرونا است تماس داشت، حتما با شماره 4030 تماس بگیرد و علائم را کنترل کند. افراد باید هر گونه بروز علائمی را مراجعه کنند تا طول درمان کاهش پیدا کند.
دکتر هراتیان، در پاسخ به این سوال که آیا آمار مشخصی از ورزشکارانی که در جهان یا کشورمان بیمار شده اند، وجود دارد تا میزان ابتلای ورزشکاران را با افراد عادی مقایسه کرد، گفت: متاسفانه تا به این لحظه آمار دقیقی وجود ندارد؛ زیرا ورزش متوقف شد و جز آمارهای پراکنده که گاهاً بازیکنان مطرح مبتلا می شوند، هنوز آمار دقیقی وجود ندارد. امیدوارم به محض اینکه وضعیت به حالت سفید در آمد و فعالیت ورزش‌های گروهی شروع شد با تست هایی بتوانیم آمار حدودی در این رابطه داشته باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز در حال رشد این بیماری هستیم و یا خیر، عنوان کرد: اگر بخواهیم وضعیت را فقط در کشور بیان کنیم، ستاد مقابله با کرونا آمار را به طور روزانه اعلام می کند. بعضی از استان‌های جنوبی آمار به صورت صعودی است و دیگر استان ها با شیب ملایم به سمت نزولی می‌رود. این مسئله به نوع رفتار مردم خیلی بستگی دارد.
شما مخاطب محترم می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده ادامه صحبت های دکتر هراتیان در برنامه "سلامت باشیم" رادیو ورزش باشید.
برنامه سلامت باشیم با محوریت آگاهی رسانی در خصوص بیماری کرونا و با اجرای هوشنگ کاظمی و به تهیه کنندگی فتانه سوزنده ساعت 8:30 هر روز به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شوندگان می شود.
لطفا سوالات، ابهامات و نگرانی خود در زمینه بیماری کرونا را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در ویژه برنامه سلامت باشیم پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
سلامت باشیم