سلامت باشیم شنبه تا پنج شنبه از ساعت 08:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

سلامت باشيم

زهره هراتیان در گفتگو با رادیو ورزش؛ موارد بهداشتی – ورزشی بازگشایی ورزشگاه ها

برنامه سلامت باشیم یکشنبه 25 خرداد، با حضور دکتر زهره هراتیان، متخصص پزشکی ورزشی و پزشک مورد تائید FIFA به توضیح درباره نکات بهداشتی مربوط به پیشگیری از کرونا در پی بازگشایی مجموعه های ورزشی پرداخت.

1399/03/25
13:25

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر زهره هراتیان، متخصص پزشکی ورزشی و پزشک مورد تائید FIFA و رئیس مرکز ایفمارک درباره نکات بهداشتی مربوط به پیشگیری از کرونا همزمان با بازگشایی مجموعه های ورزشی اظهار کرد: رشته های ورزشی مختلف با هم متفاوت هستند. بنابراین تقسیم بندی وجود دارد که ورزش حرفه ای را از آماتور و رشته های ورزشی را از هم جدا می کند. دستورالعمل های مختلفی برای هر رشته ورزشی وجود دارد که متخصصین فدراسیون پزشکی ورزشی بزودی آنها را ابلاغ خواهند کرد. اما نکاتی وجود دارد که ورزشکاران باید آنها را رعایت کنند: مثل رعایت بهداشت فردی ( شامل استفاده از ماسک و دستکش، شستشوی مداوم دستها، عدم استفاده از وسایل و تجهیزات مشترک و ضدعفونی مداوم سطوح توسط متصدیان ورزشگاه).
وی تاکید کرد: هیئت های مختلف ورزشی حق دست بردن در پروتکلها را ندارند اما اگر تیمی توان مالی دارد که می تواند با توجه به آن مواردی را اضافه کند؛ مجاز است.
هراتیان در خصوص مصرف مکمل ها در تقویت ورزشکاران جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا توضیح داد: اگر تغذیه شما به شکلی است که مناسب است و آزمایشات نشان می دهد که کمبودی ندارید. پس نیازی به مکمل ندارید و تاثیری روی عملکرد شما هم ندارد. ضمن اینکه ورزشکاران حرفه ای باید دقت کنند که با این کار خطر دوپینگ آنها افزایش پیدا می کند زیرا ممکن است مکمل مصرفی آنها آلوده به مواد ممنوعه باشد.
متخصص پزشکی ورزشی درباره نگرانی ورزشکاران هنگام سوزش ریه ها توصیه کرد: در این مورد جای نگرانی وجود دارد. حتما قبل از شروع ورزش باید از نظر قلبی و عروقی اطمینان حاصل شود که فرد دچار بیماری نیست. اگر ورزشکار حس کرد که هیچوقت احساس سوزش طولانی مدت نداشته و این درد جدید است. مخصوصا برای کسانی که بیماری زمینه ای در خانواده خود دارند و یا به مدت طولانی ورزش نکرده اند لازم است با متخصص قلب و عروق مشورت شود.
شما می توانید از طریق فایل صوتی ذیل شنونده بخشی از برنامه سلامت باشیم رادیو ورزش که شامل صحبت های این متخصص پزشکی ورزشی درباره کرونا است؛ باشید.
برنامه سلامت باشیم با محوریت آگاهی رسانی در خصوص بیماری کرونا و با اجرای هوشنگ کاظمی و به تهیه کنندگی فتانه سوزنده ساعت 8:30 هر روز به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شوندگان می شود.
لطفا سوالات، ابهامات و نگرانی خود در زمینه بیماری کرونا را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در ویژه برنامه سلامت باشیم پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
سلامت باشیم