اختر زوقچیان

حوزه تخصصی: ورزش

متولد خرداد 1341 در تبریزهستم، سال 59 همزمان با انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاهها دیپلم گرفتم ،بعد از بازگشایی دانشگاه ها همزمان در رشته روانشناسی دانشگاه دولتی زاهدان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد رشت قبول شدم...

ولی باورهای پدرم مانع ازادامه تحصیلم در رشته مورد علاقه ام و رفتتنم به زاهدان شد بنابراین در رشته ادبیات فارسی در رشت ادامه تحصیل دادم، با همسرم در دانشگاه آشنا شدم، ایشان مدیریت صنعتی میخواندند و کارمند بانک کشاورزی بودند، سال 1369 ازدواج کردم به لاهیجان که محل سکونت همسرم بود رفتم،چون شعر می سرودم و قلم خوبی هم داشتم به واسطه چند نفر از دوستانم به صداوسیمای مرکز گیلان معرفی شدم و از سال 73 کارم را با نویسندگی در مرکز گیلان شروع کردم، سال 75 با قبولی در تست گویندگی و گذراندن دوره های مربوطه، وارد کار گویندگی شدم، به مدت یک سال با سیمای شبکه باران برنامه ادبی اجرا می کردم که با جدا شدن گویندگان رادیو و تلویزیون کارم را در رادیو ادامه دادم.
از سال 78 به تهران آمدم، در ابتدا به رادیو فرهنگ معرفی شدم اما به پیشنهاد حسن لشگری، معاون محمد جهانی مدیروقت رادیو ورزش، کارم را با این رادیو که تازه تاسیس شده بود، آغاز کردم و همیشه خودم را مدیون ایشان می دانم. اوایل چون کار ورزشی نکرده بودم، شک داشتم در رادیو ورزش دوام بیاورم اما کم کم با مطالعه و راهنمایی همکاران و دوستان بویژه اکبر محمدخانی که در آن زمان تهیه کننده برنامه هایم بودند در ورزش جا افتادم و فکر می کنم تا جایی که توانم بود سعیم را کرده ام که عضو مفیدی برای شبکه ورزش باشم. خوشحالم در جمع صمیمی همکاران هستم، همه خوب و قابل احترامند، امیداوارم همگام و همدل و همراه با آنها، بهترین برنامه ها را تقدیم مخاطبانمان کنیم .
دو فرزند دارم، پسرم سهراب 24 ساله، آشنا به 5 زبان خارجی و مدرس زبان های خارجی است که در رشت زندگی می کند، دخترم صبا 22 ساله است . در رشته گرافیک درس خوانده و در آژانس هواپیمایی کار می کند، فرزندانم از 6 سالگی به ورزش بسکتبال و شنا و رشته های رزمی ، پرداخته اند هر دو ورزش شنا را تا مرحله نجات غریق پیش رفتند و مدرک نجات غریق دارند، می توانم به جرات بگویم، ورزش کردن یکی از عوامل موفقیت فرزندانم در کار و زندگیشان بوده است و همیشه از خداوند بزرگ بخاطرفرزندان خوب، فعال،شاداب و موفق و زندگی نسبتا خوبی که با تکیه بر توانایی هایمان داریم، سپاسگزارم.
خودم هم ورزش می کنم آمادگی جسمانی و کوه، جزء ورزشهایی است که همیشه انجام می دهم ، ورزش کوهنوردی را خیلی دوست دارم و وقتی به کوه می روم واقعا حس خوبی دارم ،به خانواده ها توصیه می کنم زمینه پرداختن به ورزش را در خانواده ها فراهم کنند، درست است که ورزش، هزینه بر است، اما بچه ها یمان را از بسیاری از معضلات و ناهنجاری های اجتماعی دور نگه می دارد. ناهنجاری هایی که اگر خدای نکرده دامنگیرشان شود، با صرف میلیون ها تومان برطرف نخواهد شد.
یکی از دلایل علاقه ام به گویندگی، کار پدرم بوده است، نحوه صحبت کردن پدرم خیلی به دلم می نشست طبق عادت اغلب گوینده های قدیمی، خیلی کتابی و شسته رفته حرف می زد، در تبریز که بودیم پدرم بعنوان گوینده ایستگاه قطار، برنامه سفرها را به زبان فارسی و آذری اعلام می کرد، گهگاهی مرا با خودش به محل کارش در ایستگاه قطار می برد، من عاشق بلندگویی بودم که پدرم پشتش می ایستاد .
خاطره ای که از رادیو ورزش دارم مربوط می شود به برنامه تیتر اول، که در آن زمان با نام دیگری به بررسی مطبوعات ورزشی روز می پرداخت، مریم فخار گوینده برنامه، تاخیر داشتند و من هم گوینده شیفت پخش بودم، تهیه کننده برنامه، اکبر محمدخانی، روزنامه ها را به من دادند و گفتند: برای اجرا آماده باشم، خیلی استرس داشتم، شروع کردم به خواندن عناوین، دیدم، نه یه چیزایی بلدم ، رسیدم به مطلب برگزیده روزنامه ها، به واژه ای برخورد کردم که خیلی تعجب کردم، چون نوشته بود "در بیل زنی " از تهیه کننده پرسیدم: دربیل زنی یعنی چه ؟ و او در حالی که می خندیدند توضیح داد که این یک اصطلاح در فوتبال است و" دریبل زنی است " نه " دربیل زنی" . البته خاطره ها زیاد است و آن چیزی که آدم را در رادیو نمک گیر و وابسته می کند، همین خاطره هاست .
رادیو ورزش به نظر من یک رادیوی همه گیر و مردمی است چون در برنامه های مختلف به موضوعی می پردازد که مورد علاقه مردم است. این مردم را می توانیم از جنبه تماشاگر و تماشاچی در نظر بگیریم و یا کسانی که علاقمند به ورزش هستند و ورزش می کنند و برای حفظ سلامت خودشان و داشتن آینده ای بهتر و یا برای افتخارآفرینی برای کشورشان شنونده رادیوی ما هستند . به نظرم همه برنامه های شبکه ورزش برنامه های خوبی هستند، اما برای اینکه برنامه هایمان بهتر شود پیشنهاد می کنم حتما نقد و نظر شنوندگان را در نظر بگیریم تا بدین وسیله برنامه های ایدآل تری را تهیه و تقدیم شنوندگان کنیم .
فضای کار در رادیو ورزش متفاوت بوده و خیلی صمیمانه و دوست داشتنی است، شاید یکی از دلایل آن را بتوان ورزشکار بودن اغلب همکاران دانست، چرا که این روحیه ورزشکاری موجب فضای صمیمی، حس مسئولیت پذیری و روحیه همکاری بین بچه ها در این رادیو شده است و هرگاه از من بپرسند رادیو ورزش برای کار کردن چگونه جایی است، می گویم رادیویی فوق العاده است، چون بچه هایش فوق العاده اند وحس مسئولیت پذیری و روحیه ی بالایشان موجب می شود، خیلی از کمی و کاستی ها با حس رفاقت بر طرف شود، ای کاش همه ما قدر این رفاقت ها را بدانیم و همچنان گرم و صمیمی کنار هم کارمان را ادامه بدهیم.
اول از همه برای همه آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم همه از این نعمت برخوردار و قدردان این نعمت بزرگ الهی باشند.برای جوانان هم آرزو میکنم در اوج سلامت جسم و جانشان، به اهدافشان برسند و این آرزو را اختصاصی برای فرزندان خودم هم دارم. برای بچه های رادیو ورزش هم آرزو می کنم "موج نود و دو" "موج رادیو ورزش" مثل همیشه پر شنونده باشد و بچه ها یش هم پر کار و پر تلاش و پرتحرک باشند.

اختر زورقچیان

گوینده رادیو ورزش

دسترسی سریع