پیش به سوی جام جهانی صعود ایران در رنكینگ فیفا/ تاثیر پیروزی مهم برابر اروگوئه

كمتر كسی انتظار داشت كه تیم ملی ایران بتواند برابر حریف قدرتمند و پرمهره ای به نام اروگوئه به پیروزی دست پیدا كند. اما شاگردان كارلوس كی روش با ارائه نمایشی امیدواركننده، با تك گل دیدنی مهدی طارمی از سد این حریف پرآوازه گذشتند.

1401/07/04
17:23

به گزارش رادیو ورزش؛ اروگوئه كه در رقابت های جام جهانی 2022 با تیم های كره‌جنوبی، پرتغال و غنا همگروه است، به دنبال شبیه‌سازی یك بازی دوستانه با تیمی از قاره آسیا بود تا آمادگی تقابل با تیم پائولو بنتو را داشته باشد، ولی لا سلسته در دیدار با شاگردان كی روش غافلگیر شدند و با شكست زمین مسابقه را ترك كردند.

پیش از آغاز فیفا دی كنونی، تیم ملی ایران در رتبه بیست و دوم دنیا ایستاده بود و اروگوئه نیز با حضور در جایگاه سیزدهم، جزو تیم های تاپ رنكینگ فیفا به شمار می رفت و طبیعتا از آنجایی كه لا سلسته در جایگاهی بالاتر از شاگردان كی روش قرار داشت، پیروزی در این بازی امتیاز بیشتری را نصیب ملی پوشان ایرانی می كرد.

چند سالی است كه فیفا برای چیدمان رنكینگ خود، از محاسبات و فرمول های خاص و ثابتی استفاده می كند. به طور مثال، ضریب پیروزی در بازی های دوستانه، بسیار پایین تر از تورنمنت های مهمی مانند جام جهانی، لیگ ملت های اروپا، مقدماتی جام جهانی، جام ملت های آسیا، آفریقا، آمریكای جنوبی و … است.

با این وجود، پیروزی روز گذشته تیم ملی برابر اروگوئه باعث شد تا ایران با كسب 5.78 امتیاز مثبت، جایگاه خود در رنكینگ فیفا را بهبود بخشیده و به رتبه بیستم دنیا برسد.

با این حساب، ایران به 1,564.42 امتیاز رسید و ولزی را بالاتر از خود می بیند كه پس از شكست برابر بلژیك، با 4.27 امتیازی منفی روبرو شد تا بدین صورت جمع امتیازات یاران گرت بیل به عدد 1,577.86 برسد.

ولزی ها قرار است در دور پایانی رقابت های لیگ ملت های اروپا به مصاف لهستان بروند. شكست در این بازی منجر به كسر 8.04 امتیاز از آنها خواهد شد و اگر ایران نیز بتواند سنگال را شكست دهد، شاگردان كی روش می توانند امیدوار باشند اختلاف خود با این رقیب مستقیم در جام جهانی را كاهش داده و حتی در فیفا دی بعدی، جای آنها را در رتبه نوزدهم دنیا بگیرند.

علاوه بر این، پیروزی روز گذشته ژاپن مقابل آمریكا باعث شد تا آنها نیز 5.76 امتیاز مثبت دریافت كنند و اكنون اختلاف سامورایی ها با شاگردان كی روش تنها 3.97 امتیاز است. آنها چند روز دیگر و در مسابقه ای دوستانه با اكوادور دیدار خواهند كرد و برای اینكه ایران در پایان این فیفا دی صدر رنكینگ آسیا را از دست ندهد، باید برابر سنگال مغلوب نشود.

دسترسی سریع