پیش به سوی جام جهانی 7 حقیقت جالب از میزبانی قطر در جام جهانی

قطر با میزبانی در جام جهانی 2022 تفاوت‌های زیادی با جام‌های جهانی گذشته ایجاد كرده است.

1401/08/16
23:05

به گزارش رادیو ورزش؛ این جام جهانی تفاوت‌های بسیاری با جام‌های جهانی گذشته دارد كه می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم.

*اولین جام جهانی تاریخ در زمستان

وقتی قطر به عنوان میزبان جام جهانی شناخته شد، همه از گرمای هوای این كشور در تابستان صحبت كردند كه فیفا تصمیم گرفت این مسابقات برای اولین بار در زمستان و در وسط مسابقات باشگاهی برگزار شود.

*بیشترین هزینه

واقعیت جالب دیگر این است كه قطر برای میزبانی جام جهانی هزینه‌ای فراوان انجام داده است. بر اساس گزارش دیلی استار، قطر 200 میلیارد دلار برای پروژه‌های زیربنایی از جمله ساخت ورزشگاه، بزرگراه‌ها، هتل‌ها و غیره هزینه كرده كه به عبارتی این جام جهانی را به گران‌ترین میزبانی در تاریخ این مسابقات بدل كرده است.

*كمترین ورزشگاه

تنها 8 ورزشگاه برای مسابقات جام جهانی قطر تدارك دیده شده كه در تاریخ جام جهانی از سال 1978 این كمترین ورزشگاه ممكن برای برگزاری بزرگترین رویداد فوتبال دنیا است.

نكته جالب دیگر این است كه از این 8 استادیوم، تنها یكی از آنها بازسازی شده و 7 ورزشگاه دیگر كاملا جدید ساخته شده است.

در جام جهانی 1978، آرژانتین تنها 6 ورزشگاه برای میزبانی مهیا كرده بود.

*تعداد تماشاگران

یكی از جذاب‌ترین حقیقت‌های این جام جهانی، تعداد تماشاگران احتمالی در قطر است. پیش بینی می‌شود كه ركورد تماشاگر در تاریخ جام جهانی در این دوره شكسته شود.

*كشور كوچك؛ دسترسی آسان!

اگر در جام جهانی روسیه، تماشاگران باید مسافتی طولانی برای رسیدن به ورزشگاه‌های مختلف را طی می‌كردند، در این دوره هیچ غمی در خصوص رسیده به ورزشگاه بعدی نخواهند داشت.

قطر كشوری بسیار كوچك است كه این موضوع باعث شده تا رسیدن به ورزشگاه‌ها به شكلی جالب قابل دسترسی نام گیرند. شهرهای مهم قطر مثل دوحه، لوسیل، الوكره و الریان در مجاورت یكدیگر قرار دارند و از این رو، مسافران دردسری برای نقل مكان نخواهند داشت.

نكته جالب این است كه 2 ورزشگاه البیت و الوكره تنها 140 كیلومتر با هم فاصله دارند.

*تهویه فوق‌العاده در ورزشگاه‌ها

یكی از مهمترین دغدغه‌هایی كه از شرایط كشور قطر ذهن تماشاگران را مشوش كرده، گرمای هوا است كه قطر برای این موضوع تمام ورزشگاه‌های خود را كاملا مجهز به تهویه هوا كرده است. همه 8 ورزشگاه قطر دارای تهویه كاملا مطبوع هستند و تجربه تماشای راحت را برای هواداران ایجاد كرده است.

*دومین میزبانی تاریخ آسیا

با اینكه قطر به اولین میزبان تاریخ جام جهانی از ناحیه خاورمیانه لقب گرفته ولی اولین میزبان آسیا نیست.

در سال 2002، كشورهای كره جنوبی و ژاپن برای اولین بار میزبانی جام جهانی را از قاره آسیا دریافت كردند. مسابقاتی كه اتفاقا با حواشی زیادی به پایان رسید.

دسترسی سریع