مشرق آخرین وضعیت سرمربی تیم ملی از زبان تاج

تاج در گفتگو با رادیو ورزش

1397/11/17
13:00

تاج با تاكید بر اینكه از رسانه هم برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر خواسته است گفت: معینی، محصص، حمید استیلی، حسین كلانی، حشمت مهاجرانی و میرشاد ماجدی اعضای كمیته فنی فدراسیون فوتبال هستند و این مجموعه نظرات مختلف می‌دهند و آنها در حال بحث هستند كه تیم ملی چه مدل مربی می‌خواهد و اولین انتخاب توسط كمیته فنی برای تیم ملی بزرگسالان است.
* از وزارت هم برای سرمربی تیم ملی نظر می‌گیریم ولی دخالت نمی‌شود

رئیس فدراسیون افزود: ما از همه جا حتی وزارت ورزش و كسانی كه صاحب نظر هستند برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر می‌گیریم ولی این به آن معنی نیست كه آنها دخالتی در این موضوع دارند.
*برای انتخاب سرمربی نه باید عجله كنیم نه زمان از دست بدهیم

تاج ادامه داد: مشورت خوب است و همه نظراتشان را می‌دهند و كمیته فنی نظرات را بررسی می‌كند و در نهایت تصمیم می‌گیریم. ما در اسفند ماه فیفا دی داریم ولی نباید عجله كنیم كه فشارهایی وارد شود. البته فرایند انتخاب سرمربی تیم ملی نباید طولانی شود كه فیفا دی‌ها را از دست بدهیم. این را هم بگویم كه رویداد مهمی برای تیم ملی مثل جام ملت‌ها نداریم. ما باید برای جام ملت‌ها سرمربی انتخاب می‌كردیم. الان ولی وقت را داریم كه با حساب و كتاب برای 4 سال مربی انتخاب كنیم. قراردادی كه ما قبلاً بسته بودیم در اجرا دچار بحث‌های جدی بود ولی حالا اگر قراردادی بسته شود متناسب با نیازهای فوتبال كشور خواهد بود. البته هر مشورتی به منزله اجرا نیست.
*همیشه با اما و اگر به جام جهانی می‌رفتیم

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینكه خروجی كی‌روش در این 8 سال چه بوده است، گفت: همانطور كه می‌دانید ما همیشه با اما و اگر به جام جهانی می‌رفتیم تازه اگر می‌شد! در زمان آقای كی روش 2 بار پی در پی به جام جهانی رفتیم. شما از یك مربی چه می‌خواهید؟ رفتن به جام جهانی و بازی‌های قابل قبول در جام جهانی كه این اتفاق در زمان وی رخ داد. هیچوقت در تاریخ نداشتیم كه ما 2 بازی مانده به پایان مسابقات ما به جام جهانی صعود كرده باشیم. ضمن آنكه ما تا بازی آخر جام ملت‌ها نه باخته بودیم و نه شكست خوردیم. اینها همه فرایند مثبت است.
* برخی‌ها فقط تئوریسین شكست هستند

وی تاكید كرد: كی روش دارای قابلیت‌های فنی بود و بازیكنان خوبی تحویل داد ولی یادم است كه اگر مثلاً خسرو حیدری پایش می‌پیچید ما نگران می‌شدیم ولی الان دیگر نگران نیستیم. خوشبختانه كشور ما لیگ پویا و پر بازدهی دارد و افراد مستعد از همه جا انتخاب شده‌اند. دیگر خبری از بازیكن سالاری نیست و اگر از من در مورد حواشی كی روش سوال می‌كنید من می‌پذیرم و می‌گویم اینها قابل قبول نیست. اگر می‌گوئید ما مدیریت نكردیم باید بگوییم اینها مدیریت درست است. برخی آدم‌ها در تلویزیون «تئوریسین شكست» هستند. در زمان آقای قلعه نویی و… این اتفاق رخ داده است. بدون اینكه بگویند چقدر بودجه داشتیم و چه امكاناتی فقط در مورد شكست حرف می‌زنند. ولی اگر مردم بگویند كه چرا شكست خوردیم حقشان است. به مردم هم می‌گویم ما بهترین دفاع را نه از كی روش بلكه از تیم ملی كشور كردیم تا تیم ملی موفق باشد.
* انتخاب داور استرالیایی در بازی با ژاپن عجیب بود

تاج در خصوص اینكه بازیكنان تیم ملی در بازی با ژاپن دچار اشتباه فاحش شدند و خیلی‌ها معتقدند ما به پرخاشگری خودمان باختیم گفت: ما اگر پرخاشگر بودیم باید جلوی چین هم این اتفاق رخ می‌داد. وقتی تیم می بازد اینها از داخلش در می‌آید. در مورد گل اول بازیكنان ما فكر كردند داور در حال گرفتن پنالتی است. اگر توپ به بازیكن ژاپنی نمی‌رسید داور بلافاصله سوت می‌زد چون من این موضوع را پرسیدم. ناپختگی ما در آن صحنه اینجا بود كه همه به سمت داور رفتند ولی این فوتبال است و ما واقعاً به شرایط خودمان باختیم. در مورد بحث روانی همه چیز بر عهده سرمربی است و او در بازی‌های قبل هم این كار را انجام داد ولی اینكه داور استرالیایی را برای این بازی گذاشتند كمی عجیب بود. در مورد گل دوم هم خیلی‌ها هنوز معتقدند آن صحنه پنالتی نبود ولی داور است و این تصمیم را گرفت. این بازی آنگونه پیش رفت كه ما باختیم. در بازی ژاپن و قطر هم كسی فكر نمی‌كرد قطر ببرد و اینها هم اتفاق فوتبال است.
* برخی كارشناسان اره به دست مدیریت قطر را به رخ ما می‌كشیدند!

وی در خصوص حضور روانشناس در تیم ملی گفت: خود آقای كی روش این كار را به نحو حسن انجام می‌داد و كار را بلد بود. فیلیپ هم در تیم ملی این كار را انجام می‌داد. همه كارشناسان به همراه مجریان اره به دست عنوان كردند ما خیلی خوب به جام جهانی رفتیم. آنها مرتب می‌گفتند قطر از فلان كشور بازیكن آورده ولی در جام جهانی موفق نشده و بهترین مدل همین مدل كی‌روش است. آن زمان مرتب می‌گفتند مدیران فدراسیون كجا هستند كه با كی روش قرارداد 8 ساله ببندند؟ حتماً شما هم اینها را شنیده بودید. بعد از اینكه قطر ژاپن را در جام ملت‌ها برد همین كارشناسان گفتند بروید از قطری‌ها مدیریت یاد بگیرید! اینكه با یك آلوچه سردی و با یك كشمس گرمی مان شود كار كارشناسی نمی‌شود اسمش را گذاشت. الان كی روش نه می‌خواهد برگردد و نه ما دنبال این فضا هستیم ولی همه باید عدالت را یاد بگیریم. اینكه یك نفر در تلویزیون بگوید كی روش هیچ كاری نكرد نفر بعدی كه سرمربی تیم ملی شود هم می‌گوید فردا در مورد من هم این حرف‌ها را می‌زنند.كی روش دارای قابلیت‌های خوبی بود ولی عیوب برجسته ای داشت.
*عربستان با آن همه هزینه در جام جهانی حذف شد

تاج در ادامه گفت و گو با رادیو ورزش ادامه داد: تعجب می‌كنم چطور فقط تلفن‌هایی پخش می‌شود كه هیچكدام سوالی ندارند كه مثبت‌ها را ببینند. من همه سوال‌ها را جواب می‌دهم.در مورد بازی دوستانه بازی است كه سرمربی انتخاب می‌كنند. ما اگر با برزیل و آرژانتین بازی كنیم در جام ملت‌ها به درد ما نمی‌خورد. سرمربی می‌گوید ما باید با قطر یا لبنان بازی كنیم كه مدل همگروه های ما بازی كنند. شما دیدید عربستان قبل از جام جهانی با تیم‌های مهمی بازی كرد و پول‌های زیادی هم داد و بد هم حذف شد ولی ایران هم با تیم‌هایی كه سرمربی اش تشخیص داد بازی كرد و مقابل مراكش و اسپانیا و پرتقال هم خوب كار كرد.

دسترسی سریع