مناظره ورزشی پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 85دقیقه

رادیو ورزش

مناظره ورزشي

بیرامی: عامل اصلی نتیجه نگرفتن تكواندو باید برود/ نیری: خدمات پولادگر به تكواندو قابل وصف نیست/ عسگری: من مسئول نتایج تكواندوكاران در المپیك هستم

برنامه مناظره شبكه رادیویی ورزش درباره عملكرد ضعیف تكواندوكاران در المپیك توكیو برگزار شد.

1400/05/07
21:41

به گزارش رادیو ورزش؛ امروز برنامه مناظره شبكه رادیویی ورزش از ساعت 19 الی 20:30 دقیقه برگزار شد. این مناظره با عنوان «ناكامی تكواندو در المپیك ریشه در مدیریت دارد یا ضعف فنی» برگزار شد و در آن مجید نیری دبیر فدراسیون تكواندو، فریبرز عسگری سرمربی تیم ملی تكواندو و محمد بیرامی از كارشناسان این رشته رزمی حضور داشتند.

بیرامی در ابتدای این مناظره اظهار كرد: شخصا علاقه داشتم كه رئیس فدراسیون تكاوندو پس از بیش از بیست سال درباره عملكرد فدراسیون پاسخ می دادند.

نیری دبیر فدراسیون تكواندو درباره دلایل موفق نبودن تكواندو در المپیك گفت: یك گزارش آماری درباره المپیك عجیب توكیو بدهم چون اتفاقات نویی در این المپیك افتاد. برای اولین بار جداول مسابقات تغییر كرد و در سه وزن با 17 نفر برای اولین بار برگزار شد و به جای 128 ورزشكار 131 ورزشكار در این مسابقات حضور داشتند. 61 كشور موفق به كسب سهمیه المپیك شدند. از این كشورها چین و كره جنوبی موفق به كسب شش سهمیه، انگلیس و تركیه موفق به كسب پنج سهمیه، 9 كشور چهار سهمیه و پنج كشور سه سهمیه گرفتند كه ما هم با تلاشی كه بچه ها داشتند موفق به كسب سه سهمیه یعنی دو نفر در بخش آقایان و یك نفر در بخش خانم ها شدیم.

وی ادامه داد:در المپیك اكثر افرادی كه رنك بالا داشتند علی رغم تمرینات منطم نتوانستند مدال كسب كنند و این نشان می دهد تكواندو تغییر كرده است. در 32 مدالی كه تقسیم شد 56 درصد را اروپاییها،24 درصد آسیاییها، 12 درصد را آفریقاییها و سه درصد را آمریكاییها بردند. میرهاشم حسینی در رقابت با حریف ازبكستانی موفق نبود و آرمین هادی پور با پای مصدوم با غیرت بازی كرد و ناهید كیانی با فشار و هجمه ای كه ioc در آن نقش داشت نتوانست خوب ظاهر شود. اینكه جدول مسابقات طی بخشنامه اعلام شده 16 نفره است و بعد 17 نفره می شود آیا جای سوال ندارد.

بیرامی در ادامه این مناظه بیان كرد: ioc فقط به خاطر ما این ‌كار را نكرده است. توجه به پناهندگان از 10 سال پیش در جامعه جهانی رونق یافت و تیم پناهندگان از المپیك ریو در رشته های مختلف آمد. اینكه ناهید كیانی چون رنك نداشت افتاد آخرین قرعه ما و حریفش هم كه عضو تیم پناهجویان بود و سابقا هم عضو تیم ملی ایران بود چون رنكش پایین بود شدند رنك 17 و 18. فدراسیون جهانی تكواندو در مسابقات انتخابی تمام قاره ها و نه فقط آسیا رده های اول ودوم را كه طلا و نقره می‌گرفتند مسابقه رده بندی برگزار می كرد تا تیم، نفر سومش مشخص شود تا اگر اتفاقی برای آن نماینده در آن وزن افتاد بتوانند جایگزین كنند و این را از قبل هم اعلام كرده بودند.

وی افزود: متاسفانه در تكواندو ما نمی آییم به مسائلی كه باعث نتیجه نگرفتن شد بپردازیم و به حاشیه پرداختیم. صدای زنگ خطر از قهرمانی جهان 2017 آمد و در 2019 به ناقوس تبدیل و در لبنان صدای زنگ خطر گوش همه را آزار داد. در 2019 دو تن از بچه ها نتوانستند روادید بگیرند. تیم ما از رده اول و دوم شد دوازدهم كه اگر بحث حاشیه كنار می رفت و به معضلات می پرداختیم قطعا نتیجه بهتری می گرفتیم. رشیدوف 19 ساله كه در توكیو طلا گرفت و همه را با تنوع تكنیكی زد دو سال پیش زیر دست امیر ولی پور در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان ایستاده بود و بازیكن ما در تونس طلا گرفته بود، اما الان بازیكن ما كجاست رفته كانادا دارد تمرین می كند و تلاش می كند اقامت این كشور را بگیرد. علی اشكوریان در مسابقات المپیك نوجوانان آرژانتین به همراه خسروی طلا گرفتند، اما الان این دو تا كجا هستند اصلا به اردو دعوت شدند. این دو رنكینگ هم داشتند و می توانستند به مسابقات گرند پری اعزام شوند و امتیازاتشان را بالا بیاورند تا سهمیه بگیرند. اگر یك نفر جای هادی پور داشتیم می توانستیم جای او ببریم تا هادی پور مصدوم به مسابقات نرود.

دبیر فدراسیون تكواندو در ادامه مناظره گفت: بحث روانی بچه ها باید واكاوی شود. عطش كسب مدال در بخش آقایان نبود و بحث دیگر اینكه بچه ها نزدیك به دو سال بر روی تكنیك های متنوع تكواندو كار كردند، اما نتوانستند موفق باشند. نماینده ازبك تمركز هاشم و كادر فنی را بهم ریخت. وقتی ورزشكار برای مدت طولانی از تكنیك استفاده نكرده باشد و ملكه ذهنش نباشد نمی تواند در مسابقات سنگین از آن استفاده كند. وقتی ملاك های كسب امتیاز را در نظر می گیریم و سبك مبارزه تنوع ندارد باعث می شود همگی به آن سمت حركت كنند.

بیرامی در پاسخ به نیری تصریح كرد: آقای نیری به بحث روانی اشاره كردند، اما آقای فریبرز عسگری چند سال است كه روانشناس در كنار تیم دارند. باید دید چرا بر روی بحث روانی كار نكرده است. سه تا بازیكن ما یعنی مردانی، میرهاشم و هادی پور فقط دو سال است به اینها بازی می دهیم. ورزشكاری كه پشتش تهدید نباشد مسلما موفق نمی شود. هادی پور به اندازه توان خود زحمت كشید، اما اگر كسی در كنارش آماده بود می توانست در المپیك موفق باشد‌.

این كارشناس تكواندو ادامه داد: هادی ساعی تا آخرین روز مهلت انتخابی المپیك پكن با یوسف كرمی در حال رقابت بود، اما این مسائل برای ساعی رخ نداد با توجه به اینكه ساعی به وزن كرمی آمده بود و خیلی ها می گفتند حق كرمی است به المپیك پكن برود.

فریبرز عسگری سرمربی تیم ملی تكواندو در اواسط این مناظره به روی خط آمد و گفت: ما سه سال سخت تلاش كردیم تا در این روزهای سخت لبخند به لب مردم بیاوریم، اما نشد. خیلی مسائل مختلف وجود دارد. كرونا باعث شد ورزش تعطیل شود خیلی كشورها كرونا را رد كردند، اما ما درگیر پیك پنجم هستیم. در گرند پری توانستیم موفق باشیم، اما با كرونا آن روند از بین رفت. متاسفانه چون باشگاه ها تعطیل بودند آرمین هادی پور به ساحل می رفت تا تمرین كند كه متاسفانه پایش بر روی ساحل می پیچد و رباط صلیبی پاره می كند از آن طرف میرهاشم با توجه به تعطیلی باشگاه ها و شرایط جغرافیایی كه در آن منطقه حاكم است وزنش به شدت بالا رفت و مجبور شد كیلوهای زیادی را كم كند. هاشم به من می گفت بعد از المپیك وزنش را تغییر دهد.

وی بیان كرد: ما اگر كشور اروپایی بودیم می گفتیم هفته بعد فلان مسابقه را می رویم، اما در ایران باید سه ماه جلوتر برای ویزا اقدام كرد. اواسط خرداد تورنمنت اتریش را در نظر گرفتیم، اما شرایط باعث شد لغو شود. ما تیم بزرگی هستیم، اما برای نتیجه گرفتن باید شرایط زیادی باشد.

عسگری ادامه داد: ژاپن تكواندو ندارد و ورزشگاه ها را با پارتیشن از هم جدا كرده بودند. دو هفته مانده به المپیك توانستیم لوازم مورد نیاز خود را بخریم. من مسئول نتایج تكواندوكاران هستم و آن را به عهده می گیرم. برای آینده كشورهایی كه صاحب سبك هستند مسیرشان گلخونه ای می شود و كسی كه نتیجه می گیرد را باید برای چهار سال آماده نگه داری. باید دوباره تصمیم گیری شود. برای گرند پری كه چهار سهمیه است یا در مسابقات آسیایی سهمیه برای تیم است، اما در مسیر گلخونه ای سهمیه به اسم فرد است و باید فقط آن ورزشكار را به لمپیك ببری.

سرمربی تیم ملی تكواندو اظهار كرد: قصد توجیه كردن ندارم. ما با این شرایط داریم كار می كنیم و مدال های زیادی در سیا و گرند پری گرفتیم. وضع موجود ما همینی بود كه دیدید. اگر دولت كه گفت ورزش در اولویتشان نیست بودجه بهتری می دادند بهتر می شد نتیجه گرفت. با توجه به وضع موجود بهترینها را برای ما تهیه كردند و از فدراسیون متشكرم. با رفتن فریبرز عسگری هیچ چیزی درست نمی شود.‌ كارشناسان باید دور هم جمع شوند و درباره موفق نبودنمان فكر كنند با این وضع در المپیك بعدی هم مشكل خواهیم داشت.

بیرامی در پاسخ به سرمربی تیم ملی تكواندو گفت: آقای عسگری بعد از المپیك ریو و مسابقات سال 2017 و 2019 منچستر تمامی این مسال توسط كارشناسان مطرح شد. در شهریور تمرینات تكواندو شروع شد و خیلی كشورها برای ورزشكارانشان ویزای چند ساله دارند و نباید سر ویزا فدراسیون مشكل داشته باشند.

عسگری در پاسخ به بیرامی اظهار كرد: لطفا درباره شرایط فنی از من بپرسید. در این مدت فقط یكی دو نفر سر تمرین ما آمده اند.

بیرامی گفت: آقای پولادگر شكست را گردن رسانه ها انداختند. سر توكیو گفتند حمایت كنید و الان داشت حمایت می شد.

عسگری پاسخ داد: از حمایتها ممنونم، اما پیشكسوتان نگفتند كجای كار ایراد دارد. الان كه همه می گویند ما میدانستیم این طوری می شود، اما هیچ كدام به ما راهنمایی ندادند.

وی افزود: بازیكنانی كه در تیم جوانان بودند به تیم بزرگسالان آوردم تا كار كنند و آبدیده شوند. ما اگر بتوانیم یك تیم دوم داشته باشیم این اتفاقات را كه الان شاهدیم نمی افتاد، اما بحث منابع مالی وسط می آید. من دلم می سوزد آن كسی كه آقای بیرامی با او كار كرده و نفر ازبكستانی را برده پس از برگشتن از مسابقات نوجوانان جهان در سال 2018 شش ماه در اینجا بود و متاسفانه یك ویزای پنج ساله كانادا در پاسپورتشان بوده كه گذاشتند رفتند. آیا اصلا صبر كردند ببینند انتخاب می شودند یا نه. این خیلی بی انصافی است كه ما سفر شخصی خود را بگذاریم به پای اینكه فدراسیون ما را حمایت نكرده است.

سرمربی تیم ملی تكواندو تصریح كرد: هر كسی در مسابقات انتخابی برده من او را به تیم ملی بردم. بخشی را حمایت كردیم. در اردوهای قبل جوانان را دعوت كردم. برای این كار تیم امید از همه بهتر است كه به گرند پری ببریم. برای میرهاشم حسینی پشتوانه داشتیم.

عسگری گفت: اشكوریان از تیم ملی خط نخورد یك روز خودش ساكش را برداشت رفت. متاسفانه الان هر راست و دروغی را بهم نسبت می دهیم. از اشكوریان بپرسید آیا من خطش زدم. شرایط سختی داریم و با همدلی و ارائه راهكار آن را حل كنیم. بخش اعظم این مشكلات بر سر بودجه است كه اگر حل شود خیلی از مشكلات حل می شود.

نیری دبیر فدراسیون تكواندو در ادامه این مناظره بیان كرد: آقای بیرامی با توجه به شناختی كه از شما دارم عادت دارید مطلبی را مطرح كنید و یك ابهام و ذهنیت غلط و تهمت در ذهن افراد ایجاد كنید. گفتند بعد از ریو نتایج خوب نبود، اما بعد از آن در المپیك دانشجویان 4 مدال و در مسابقات دیگر دو مدال گرفتیم. میرهاشم و هادی پور شب مسابقه رسیدند و روانشناس تیم و آقای عسگری زحمت كشیدند تا بچه ها را آماده كنند.

وی افزود: آقای عسگری برنامه داشت كه در هر وزن دو نفر در زیر بیست سال باشند. در وزن هادی پور، فرزان عاشورزاده را داشتیم و فدراسیون تلاش كرد تا موفق باشد، اما در یك مسابقه به نماینده رژیم صهیونیستی خورد.

نیری گفت: در تمام رده های سنی لیگ برگزار می كنیم و در آن قهرمان هستیم. كشورهایی مثل ازبكستان و تونس كه بچه های جوانانشان مدال گرفتند شش ماه قبل با بدن فرش آمدند. با پتانسیلی كه ایران دارد اگر كمتر از چهار وزن سهمیه داشته باشد كم كاری می شود. ما چهار سهمیه داشتیم كه یك نفر به خاطر مسائل خانوادگی رفت.

دبیر فدراسیون تكواندو تصریح كرد: ما سه بعد را برای انتقاد می توانیم در نظر بگیریم ما اولین فدراسیونی بودیم كه تمرینات را شروع كردیم. در این یكی دو سال اخیر در تورنمنتهای ممكن شركت كردیم. مربیان برنامه ریزی خوبی داشتند در برنامه های آقای عسگری استادان دانشگاه و صاحب نظران نظر می دادند. وقتی نتیجه كسب نمی شود حتما یك جای كار مشكل دارد، اما در برنامه های استراتژیكمان تغییراتی می دهیم. امسال سال اولی است كه برنا‌مه های پنج ساله استراتژیك برگزار شد. از طریق اپلیكیشن تكواندو به دنبال این هستیم تا كسی كه در دورافتاده ترین نقطه كشوراست بتواند در تكواندو حضور یابد.

وی ادامه داد: ریاست فدراسیون را مجمع انتخاباتی برمی گزیند و بحث انتصاب نیست. در دوره قبل از 42 رای، آقای پولادگر 41 رای آورد. وقتی یك انتخاب را زیر سوال می بریم درواقع رای دهندگان را زیر سوال می بریم.

بیرامی در پاسخ به دبیر فدراسیون تكواندو گفت: آقای نیری من به كسی تهمت نزدم. من نقدهایم را با سند و مدرك ثابت كردم. از تكواندوكار كمربند سفید تا بالا باید پول به فدراسیون بدهند. وقتی پرداخت می شود این بودجه ها كجا می رود و فدراسیون دائم در حال ناله است. بحث فنی را گفتند بررسی می كنیم، اما چند بار این ‌كار را كردند، اما چه فایده. همه می دانند مشكل كجاست.

این كارشناس تكواندو ادامه داد: پولادگر هر دو سال دبیر و كادر فنی را عوض كرد. شما بیست سال مدیر هستید و در سراشیبی سقوط هستید و تیم نتیجه نمی گیرد. فدراسیون جهانی هشت كشور را برای بهترین فدراسیون دنیا معرفی كرد كه كشوری مثل گواتمالا یا كلمبیا جایزه ای مثل ایران را‌ گرفت. وقتی مجموعه ای نتیجه نمی گیرد عامل اصلی اش باید برود.‌ پولادگر در برهه ای موفق بود، اما الان در رنك پایین تر از بیست هستیم و باید تغییراتی انجام شود.

نیری در پاسخ به بیرامی اظهر كرد: مجمع سالیانه چند وقت پیش برگزار شد و بودجه مشكل نداشت. ما دو الی سه ماه درگیر حسابرسی های رسمی بودیم. یك تكواندوكار برای تمدید عضویت دو ساله اش سیزده الی چهارده هزار تومان پرداخت می كند. در دوران كرونا به مربیان گفتیم آموزشها را آنلاین كنید. مربیان از حكم های تكواندو سهم می برند و این حرفه ای بودن تكواندو را نشان می دهد.

وی در پایان گفت: خدمات پولادگر به تكواندو قابل وصف نیست. دوستان اگر نظری دارند باید به مجمع فدراسیون بگویند تا آنها تصمیم بگیرند.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
مناظره ورزشی