مناظره ورزشی پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 85دقیقه

رادیو ورزش

مناظره ورزشي

مناظره درباره وضعیت اسفبار باشگاه تراكتورسازی تبریز

برنامه مناظره رادیو ورزش این هفته به اوضاع اسفبار باشگاه تراكتورسازی تبریز اختصاص داشت.

1400/06/18
22:05

به گزراش رادیو ورزش؛ برنامه مناظره امروز از ساعت 18:30 الی 20 به روی آنتن رادیو ورزش رفت و به اوضاع اسفبار باشگاه تراكتورسازی تبریز پرداخت.

در این مناظره مرتضی اسدی بازیكن سابق تراكتور، ایوب بهتاج مدیركل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی و الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

مرتضی اسدی بازیكن سابق تراكتور در ابتدای این مناظره گفت: تراكتور حال و روز خوبی ندارد و با این اتفاقات دل نگران آینده میشویم. چندین سال تلاش كردیم تا تراكتور قطب فوتبال شود و انتظار داریم روند رو به رشد بهتر شود، اما اتفاقات خیلی عجیب و غریبی رخ داد به خصوص در دو الی سه سال اخیر فقط یك جام حذفی به دست آوردیم و نتایج خوبی نگرفتیم.

وی ادامه داد: من تقریبا از آن سالی كه از تیم بیرون آمدم گفتم بزرگترین مشكل تراكتور بحث مدیریت و عدم ثبات است كه متاسفانه دلیلی بر ناكامی بود و شاهد تغییرات بزرگی مثل تغییر ده تا سرمربی یازده مدیرعامل و سرپرست و بازیكنان بودیم و حتی میتوانستند از آكادمی بگیرند، اما الان اوضاع ناگوار است.

اسدی اظهار كرد: من چهار الی پنج سال است به عنوان مربی از تیم خارج شدم و در دوران بازی افتخاراتی مثل نایب قهرمانی داشتم. باید از زنوزی تشكر كنیم چون از جیب شخصی خود خرج كرد، اما زنوزی هزینه میكند و مشاوره های غلطی به او میدهند. به عنوان مدیر یا سرپرست آدم كوچك وارد تیم نشد، اما متاسفانه زمان كمی آنجا بودند و استعفا كردند و بیشتر تصمیمات را خود زنوزی میگرفت.

ایوب بهتاج مدیركل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی در ادامه این مناظره گفت: زنوزی سالها تیمداری كرده بود مثل گسترش فولاد كه نتایج خوبی داشت. شهرداری تبریز نمیتواند امتیاز ماشین سازی را بگیرد و زنوزی دو تیم را میچرخاند. هر كس اهلیت وی را بسنجد با نظر مثبت باید ببیند و بهانه ای برای بنده كه بگویم اهلیت ندارد وجود ندارد.

وی افزود: ما در آن مقطع زمانی آیا كسی را داشتیم قدم جلو بگذارد و احساس كند توان گرفتن تیم را دارد؟ اما زنوزی آمد و ورزشگاه سردار سلیمانی را از صفر تا صد ساخت و بهترین هتل محل اقامت را زد.

بهتاج بیان كرد: شاید بعضی مشاوران زنوزی غیرورزشی بودند. شاید احساس میكردند در یك سال تیم خوبی را دست و پا كنند و قهرمان لیگ برتر شود. ما تیم دهم بودیم كه زنوزی تیم را تحویل گرفت. با آن هزینه هایی كه كرد تراكتور جزو سه تیم برتر قرار گرفت.

مدیركل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی تصریح كرد: تراكتور همان تیمی است كه بهترین بازیكنان با واسطه میخواستند عضو آن شوند چون بهترین حقوق را بدون مشكل میگرفتند. تراكتور اگر الان جزو بهترین تیمهاست به خاطر همان هزینه هاست، اما زنوزی این تیم را به این شكل درآورد و الان جزو گرانترین تیمهای آسیا است. اگر زنوزی و حمیداوی را كنار بگذارریم بخش خصوصی نمیتواند با این قوانین تیمداری كند.

وی گفت: ما آمدیم یك زمانی مدیرعامل استیل آذین و پدیده را كوبیدیم و حالا تراكتور، اما با این محكوم كردن و حمله به زنوزی بیاییم یك كار ریشه ای را درست كنیم شاید زنوزی از فوتبال كنار برود، اما آیا فرد دیگری در این كار موفق میشود. من با برخی سرمربیها مثل دنیزلی و توشاك مخالف بودم، اما مشاوره های اشتباهی شده و باشگاه به این نتیجه رسیده است. مالك باشگاه الان زنوزی است مطالبی میبینم كه سلب امتیاز از زنوزی شود كه خوشبختانه كشورمان قانون مدار است و كسی نمیتواند امتیاز را بگیرد. زنوزی تیم را مفت نگرفته است. او در مزایده شركت كرده و برنده شده است. الان زنوزی هزینه تراكتور برای سفر به دوحه را میدهد.

بهتاج تصریح كرد: در جلسه شورای ورزش استان قرار شد تیم اعزام شود. به شما قول میدهم زنوزی از همه ما بیشتر دلش میسوزد چون میلیاردها هزینه كرده است. زنوزی مالك گسترش فولاد بود یك اختلافی بین مربی و مدیریت تراكتور به وجود آمد كه ایشان پرداخت كرد و گفت نباید برای فوتبال آذربایجان حاشیه درست شود. زنوزی 383 میلیارد تومان بدهی دارد. هر كه بامش بیش برفش بیش. این بدهیها را همه باشگاه ها دارند. زنوزی پنجره را باز میكند و سرنوشت خوبی در فصل بعد دارد و قول میدهم این مشكلات حل میشود چون تراكتور تیم عادی نیست و هواداران راضی هستند تا ثروتشان را بدهند تا این تیم باقی بماند.

الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مناظره گفت: تراكتور یكی از پایه های فوتبال كشور و از تغذیه كنندگان تیم ملی و یكی از نمادهای فوتبال كشور است و قدمت زیادی دارد. گزارشاتی به من دادند كه پرطرفدارترین تیم آسیاست و یك سرمایه اجتماعی است و نباید دچار مشكل شود و هواداران دلشان نشكند.

وی ادامه داد: من باید از زنوزی تشكر كنم. تیم اسپانسر میخواهد. او یك زمانی قبول مسئولیت كرد، اما این تیم متعلق به یك شخص نیست. وقتی صحبت از تیم بزرگی مثل تراكتور است چهل میلیون طرفدار پشتش هست. در واگذاری مشكلاتی بوده و من به عنوان خادم مردم آذربایجان مذاكراتی با مسئولان استانی، شركت ملی مس و وزیر محترم داشتم. با صحبتهایی كه با مسئولان كردم اگر زنوزی این را به مس واگذار كند از طریق تیم مس سونگون ورزقان این تیم را پشتیبانی و به عنوان مالك معرفی میكنیم.

دهقانی تصریح كرد: شركت ملی مس اعلام آمادگی كرد و امیدوارم زنوزی مالكیت تیم را منتقل كند. این تیم صد الی 150 میلیارد هزینه دارد. این تیم فقط یك تیم نیست میتواند مسائل امنیتی ایجاد كند و هزینه های زیادی را میتواند به كشور تحمیل كند. مسئولان كشور همه ابعاد و حاشیه های این تیم را باید بسنجند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرفداران میخواهند زنوزی تیم را واگذار كند. الان زمان وعده دادن و دروغ گفتن به مردم نیست. زنوزی اگر میتوانست بدهیها را بدهد این شرایط ایجاد نمیشد اگر میتواند تیم را اداره كند ما دستش را میبوسیم ولی اگر نمیتواند خودش باید تیم را واگذار كند. ما كه با زور نمیتوانیم تیم را از زنوزی بگیریم. ما باید به نحو شایسته كمك كنیم تا تیم به جایگاه خود برگردد.

وی اظهار كرد: زنوزی دو راه دارد یا تیم را مدیریت كند كه آثاری دیده نمیشود یا بیاید تیم را واگذار كند. هر كسی بیاید پشت این تیم باید صدها میلیارد تومان هزینه كند. ما در ورزقان داریم كمپ ورزشی میزنیم این تیم میتواند محلی برای تربیت بازیكنان در شمالغرب كشور باشد و تیم ملی را تغذیه كند. از این بابت پا پیش گذاشتیم و رایزنی كردیم.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: این تیم چهل میلیون هوادار دارد و نمیتوانیم تیم را تنها بگذاریم. اگر حاشیه و مسائل امنیتی درست شود قطعا مسئولان كشور ورود میكنند و تعیین تكلیف میكنند. آن موقع چه بسا از زنوزی سلب مالكیت كنند و اگر زنوزی قصد ادامه دادن ندارد بهتر است خودش بیاید مصالحه كند و این حواشی جمع شود.

دهقانی افزود: من فقط نماینده هستم و مسئولیتی در مس ورزقان ندارم. ما از بعد سیاستگداری وارد مسئله شدیم. شركت ملی مس سالانه شاید بیش از 700 میلیارد تومان هزینه میكند. بیش از نیمی از ذخیره مس كشور در ورزقان است. اگر بخواهیم هزینه های ورزشی شركت ملی مس را توزیع كنیم باید نصفش را به ورزقان بیاورد یعنی باید دویست الی سیصد میلیارد وارد ورزش آذربایجان شود. از نظر تولید، ورزقان یك سوم تولید كشور را دارد و كنسانتره تولید میشود كه از این منظر باید یك سوم هزینه های ورزشی را شركت ملی مس به آذربایجان بیاورد و این مطالبه مردم ورزقان از شركت ملی مس است. شركت ملی مس باید زودتر از اینها ورود میكرد. ما از بعد نظارتی وارد شدیم كه دارد ناعادلانه هزینه میكند و اینجا هم پتانسیل عظیمی در تیم تراكتور وجود دارد. ما هدفمان اینست كه شركت ملی مس در اینجا هزینه و ساپورت كند و نیروهای شایسته و بازیكنان توانمندی را در شمالغرب كشور توسط تراكتور تربیت كند و تحویل فوتبال كشورمان دهد. این دخالت در فوتبال و اجراییات نیست. این یك نظارت و سیاستگذاری است.

وب گفت: من مطمئنم این تیم اگر تحت حمایت و مالكیت مس سونگون قرار بگیرد از قوانین فوتبال مستثنی نخواهد بود و سازوكار خود را دارد. بنده با استاندار، وزیر صنعت و معدن، مدیرعامل شركت ملی مس، امام جمعه و نماینده ولی فقیه استان، فرمانده سپاه عاشورا، مسئولان اطلاعاتی، مدیركل اداره ورش و جوانان استان و رئیس فوتبال استان مذاكره كردم و همه اتفاق نظر دارند كه این اتفاق بیفتد. انتظار داریم از زنوزی تیم سر و سامان بگیرد و این تیم در میادین ورزشی مثل ستاره همچون گذشته بدرخشد.

مرتضی اسدی بازیكن سابق تراكتور در ادامه این مناظره بیان كرد: هواداران این تیم را دوست دارند گناه دارند. از سرچشمه باید جلوی این اتفاقات را میگرفتند. این اتفاقات جالب نیست كه برای یك تیم بزرگ رخ دهد.

وی ادامه داد: اینكه میگویند لیگ مهمتر است لیگ سخت تر است چون پنجره بسته است و تیمهای دیگر در حال گرفتن بازیكن هستتد و تراكتور به بازیكنان جوان و امید دل بسته است. جوانگرایی زمانی جواب میدهد كه كنار باتجربه ها باشند. حاشیه امنیت این نیست كه به لیگ بروید باید در آسیا از اسم ایران دفاع كنند.

اسدی گفت: به عنوان یك هوادار میگویم از روز اولی كه این اتفاقات افتاد بحث مدیریت در ورزش ما معضل است. در تیمهایی مثل سپاهان و ذوب آهن و فولاد بازیكن از آكادمی بالا می آید و نیاز به هزینه های گزاف نیست. تراكتور در این چند سال هزینه های گزافی برای بازیكنان خارجی بی كیفیت كرد. چه كسانی در این نقل و انتقالات ذینفع بودند. كسی كه كارشناسی بلد نیست و وارد فوتبال میشود باید متحمل این هزینه ها شود. متاسفانه تصمیمات بد و غلط باعث شده حال و روز تراكتور اینطور شود. برخی بازیكنان به حواشی دامن میرنند.

بازیكن سابق تراكتور در پایان بیان كرد: بازیكنی را استخدام كردند كه چهار میلیارد پول گرفته و فقط سه بار بازی كرد. چه كسانی ذینفع هستند. اینكه هیات فوتبال ورود كرده باید زودتر ورود میكرد.

انتهای پیام/دسترسی سریع
مناظره ورزشی