مناظره ورزشی پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 85دقیقه

رادیو ورزش

مناظره ورزشي

مناظره جنجالی درباره مباحث داوری در بسكتبال

برنامه مناظره رادیو ورزش به مباحث داوری در بسكتبال اختصاص داشت.

1400/07/01
22:10

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه مناظره كه روزهای پنجشنبه از ساعت 18:30 الی 20 به روی آنتن شبكه رادیویی ورزش می‌رود این هفته به مباحث داوری در بسكتبال اختصاص داشت.

محمدرضا صالحیان دبیر فدراسیون بسكتبال، حسن نیكخواه داور بین المللی كشورمان، صادق قنبری داور بسكتبال و ورژ آبكاریان رئیس سابق كمیته داوران فدراسیون بسكتبال در این مناظره حضور داشتند.

نیكخواه در ابتدای این مناظره گفت: تا سال 2019 سیستم داوری گزینشی فیبا به این صورت بود كه آزمون برگزار و از داوران امتحان میگرفتند و هر داوری كه میخواست ادامه دهد هر چهار سال یك بار امتحان میداد، اما فرایندها را فیبا تغییر داد. از 2019 بر اساس سهمیه هر كشور گزینش اولیه در اختیار فدراسیونها بود و یك آزمون آنلاین بیم المللی گرفته میشد.

وی ادامه داد: در سال 2019 در فدراسیون بسكتبال آزمونی برگزار و از 17 داور تست گرفته شد كه چهار بخش آمادگی جسمانی، كتبی، تست عملی و مصاحبه زبان انگلیسی بود كه نمره بالای 70 یا 80 قبول میشد. در 2019 سهمیه ما 9 نفر و یك داور خانم بود. یكسری از افرادی كه تست دادند اسمشان در داخل لیست نیامد، اما یكسری از كسانی كه نبودند اسمشان در لیست آمد. متاسفانه 9 تخلف در زمینه برگزاری و معرفی نفرات انجام شد و در نامه فیبا 9 تخلف آمده بود. تا فدراسیون پاسخ دهد كه پاسخ هم قابل قبول نبود یك سال و هفت الی هشت ماه داوران ما محروم شدند و به هیچ تورنمت رسمی داوران ما اعزام نشدند.

صالحیان در پاسخ به نیگخواه اظهار كرد: عزیزانی كه مسائل سال 2019 را مطرح میكنند ادعای محرومیت داوری را دارند، اما ادعا را ثابت نكردند. در سال 2019 آقای قنبری و دیگران دعوت شدند به مسابقات و برای ادعایشان هیچ مستندی ارائه ندادند. داوران شكایت كردند و پروسه معرفی داوران طولانی شد، اما محرومیت نبود و سه داور از 2019 تا 2021 نامزدی گرفتند.

وی افزود: فدراسیون معیارهایی را برای معرفی داوران به فیبا وضع كرد. گروهی از خبرگان دور هم جمع شدند و معیارها را گفتند. فدارسیون بسكتبال كمیته ای به نام كمیته ارزیابی ندارد. یكسری تستهای جسمانی، كتبی و قضاوت در لیگ معیار قرار گرفت و داورها معرفی شدند. فدراسیون هدف داشت تا داوران جوان معرفی شوند. یكسری از دوستان ما سالهای زیادی در فیبا بودند. از سال 2019 برای معرفی نفرات به فیبا محدودیت داشتیم و برای بهترین انتخاب چالش داشتیم.

نیكخواه در ادامه مناظره بیان كرد: 9 موردی كه فیبا ایراد گرفت عبارتست از نواقص مدارك برای خانم طهماسیان، نواقص مدارك برای تست آقای محمدپور، نبود ادله برای سیل آمدن و تست نزدن آقای صالحیان. پروتكل بدین شكل است كه همه داوران در زمان تعیین شده بر اساس پروتكل تست فیزیكی بدهند. سه نفر نتوانستند تست فیزیكی بدهند. فیبا یكسری قوانینی دارد كه از نظر پزشكی دلایل بیاورند. فیبا این مدارك را قبول نكرد. من خودم در راس كار نبودم و مستنداتش را ندارم، اما مستنداتی كه از طرف فیبا میگویم در فدراسیون موجود است. آقای صالحیان در آن روزی كه تست گرفته میشد تشریف نیاوردند. كوتاه كردن خط طولی تست بود فیبا فیلم تست دو را آنالیز كرد و یكی از دوستان آمادگی جسمانی نداشته كه یكی از آنها داور جوانی بود كه آقای صالحیان گفتند. استاندارد نبودن فیلمی كه از تست بدنی انجام شده بود. آپلود كردن فیلم غیرمرتبط با فیلم تست بدنی بود یعنی فیلم را دستكاری كرده بودند و فیبا متوجه شده بود. دخیل كردن كاندیداها در پروسه آزمون. مسئول مشكلات از سمت كسی بود كه مسئول وقت كمیته داوران و مسابقات فدراسیون بوده است. آقای آبكاریان خودش متخلف بود چون وی برای ناظری امتحان میداد و خودشان برای خودشان نمره وارد كردند.

وی ادامه داد: آقای صالحیان و افراد دیگری در این كارگروه بودند كه رای به دواران بدهند. بر اساس پروتكلی كه آقای صالحیان گفتند فدراسیون اعلام كرده خودشان به خودشان رای دادند. این یكی از تخلفاتی بود كه فیبا متوجه شده بود. چگونگی متوجه شدن فیبا از تخلفات را از داوران بپرسید كه چگونه بوده است. فدراسیون بسكتبال 10 صفحه پاسخ داده بدون اینكه مهر و امضا كنند. حتی یادشان رفته كه من بر اساس شنیده ها میگویم. از طریق آقای هروس آوانسیان آمدند به طریقی مسئله را حل كردند. آقای مهران كیش كه مسلط به زبان انگلیسی و مهندس عمران بود و جوان بود را حذف كردند. دو داور جوانی كه در لیست هستند از صد پنجاه نمیگرند.

صالحیان اظهار كرد: آقای نیكخواه گفتند من در تصمیم گیری داوران دخالت كردم. شما در جلسه نبودید و میگویید من تصمیم‌گیری كردم. بنده به عنوان داور انتخاب شدم و تشخیص دادند دو نفری كه قوانین فیبا را میشناسند حضور داشته باشند. نواقص مدارك بود. شما میدانید آن زمان رئیس كمیته داوران بود آقای سیفی زاده بودند و شما گفتید دوران مدیریت سیفی زاده دوران طلایی داوری ایران بوده است. اگر میگویید تعمدی در كار بوده در دوران طلایی بوده و صحبت كردن درباره معیارها تخلف نیست. آقای نیكخواه در مصاحبه‌شان به جوانگرایی اعتراض داشتند. ایشان معترض به جوانگرایی هستند یا به حذف خود معترضند. درباره آقای كیش معیارهای فدراسیون بوده است. انتخاباتی كه برگزار شده برای بعد از اعلام اسامی بوده است.

نیكخواه بیان كرد: سریع مسئله را شخصی میكنید. من كاملا با جوانگرایی موافقم چون ما ماحصل جوانگرایی هستیم. معیارها را شفاف كنند و اگر جوانگرایی بوده كسی را كه همسن من با درجه داوری كمتر كنار بگذارند. اگر قرار بوده آقایان فقط نظر دهند پس چرا در جلسه بودند.

در ادامه این برنامه صادق قنبری داور بسكتبال روی خط مناظره آمد و گفت: من انتطارم از آقای صالحیان اینست كه شفاف باشند و مواردی بوجود نیاورند كه قشری مظلوم واقع شود. من چند پرسش دارم. آقای صالحیان شما چرا برای تست بدنی دوم نیامدید؟

صالحیان در پاسخ بیان كرد: تست دوم در فرودین بود. بنده كارمند راه آهن بودم و سیل آمده بود. در ایام اصطرار باید در دسترس باشیم و نامه را من دادم و فیبا میتواند قبول كند یا نكند.

قنبری در ادامه پرسید: شما گفتید تخلف نشده است و محرومیتی نبوده است.

صالحیان در پاسخ بیان كرد: بله محرومیت نیست اگر بود مستندات خود را بیاورید.

قنبری ادامه داد: من و دو نفر دیگر در جلسه بودیم. آقای جعفر محمدپور در جلسه بودند. چه برای معیار بودند و چه نگویند تخلف صورت گرفته است. در مورد سیستم امتحانی نمره داده نشد و داوران اعتراض كردند. ما اگر امتحانمان سالم بود چرا دویست شكایت شد. در مورد تستهای بدنی و مدركی كه گفتند خانم كلاهی دبیر فدراسیون تمام موارد تخلف را نشان دادند و میتوانید از خانم كلاهی بپرسید. در مورد كوتاه كردن خط آقای سیفی زاده بودند و مسئول برگزاری كمیته داوران وقت بود. چرا داوران به فیبا اعتراض كردند. آقای مهران كیش قبول شد اما چرا صالحیان وارونه عمل میكند و میگوید قبول نشده است. در مورد شكایت خودم مواردی كه بود به دبیر و رئیس گفتم كه تخلف شده و صالحیان مداركی دارند بدهند چون تخلف شده است. صالحیان گفتند كه سه نامزدی داشتیم اما آیا اعزام شدند؟

صالحیان دبیر فدراسیون بسكتبال گفت: آقای قنبری زمانی كه داور معرفی كردیم در فدراسیون مسئول روابط بین الملل بودید. به سایت من دسترسی داشتید. درباره سیاهنمایی بگویم مصاحبه شما مصداق سیاهنمایی است. در آن جلسه من، آقای جعفریان و آقای آبكاریان و بقیه بودند. عین اتفاقات در سالهای 2017 و 2019 بوده است. اگر تخلف بوده فیبا رسما نامه میزند و محروم میكند. ما نقص مدرك داشتیم. اگر دایركت این دایركت را مطرح میكنید در زمان شما عینا این اتفاقات افتاده است. انسان باید منصفانه برخورد كند. زمانی كه معیارها عوض میشود و ممكن است منافع شخصی تحت تاثیر قرار گیرد عادلانه رفتار نمیكنیم.

قنبری تصریح كرد: این پروسه از سال 2017 شروع شد. من مسئول روابط بین الملل بودم. در آن زمان تعداد داور ما به شش نفر رسید. به آقای طباطبایی گفتم افرادی كه گذاشتید توانایی این كار ندارند و پروسه امتحان دست آقای توفیق بود. اقای توفیق دبیر فدراسیون بود و كاندیدا نبود. آقای آبكاریان اسم خود را در كاندیداها نوشتند و مهر فدراسیون زده بودند.

نیكخواه بیان كرد: در جلسه كمیته داوران بارها و بارها از آقای طباطبایی خواهش كردم گفتند باید تست فیریكی بدهید و اگر ندهید قبول نمیشوید. این اگر تخلف نیست پس چیست. افرادی كه برای آزمون اقدام كردند صلاحیت سوادی و علمی نداشتند. آن كسی كه آزمون گرفته آقای آبكاریان بود كه نه مدرك زبان دارد و از نظر سواد انگلیسی در این حد نبود. من در دانشگاه در پیام نور تدریس میكنم. لول داوری وی در این سطح نیست. كسی كه سیكل ندارد چگونه دكتری تدریس میكند. میتوانستند كمیته ای تشكیل دهند كه افراد ذینفع نباشند.

صالحیان اظهار كرد: در سال 2017 هیچ مسئله ای نیست، اما در 2019 مسئله میشود. در آن گروهی كه آقای جعفریان حضور داشتند به زبان مسلط است. آزمون داوری بسكتبال تافل نمیخواهد. من خودم تافل ندارم، اما در مسابقات جهانی بودم. شما سال 2008 تا 2017 داور بین المللی بودید و چند نامزدی از فیبا و آسیا داشتید.

نیكخواه در پاسخ به صالحیان گفت: من خیلی متاسفم. دبیر ما رزومه داوران را نمیداند. من از سال 2005 به مدت 14 سال فیبا بودم. ایشان سریع بحث را شخصی میكند‌. در زمینه اینكه من جام جهانی نرفتم همه میدانند آقای صالحیان از چه طریقی رفتند. از 2008 تا 2016 داور به مسابقات میرفت. گروهی به نام داور الیت درست شد به دلیل عدم رابطه بنده با اشخاص و رابطه دوستان ارتباطات لازم را برقرار كردند و در لیست قرار گرفتند.

در ادامه ورژ آبكاریان رئیس وقت كمیته داوران به روی خط برنامه مناظره آمد و گفت: این جملات را در دو الی سه هفته گذشته زیاد شنیدم. با كمال شجاعت از زمانی كه داور بین المللی داشتیم هیچ سالی مثل الان كه من به فیبا دادم به غیر از آن داور جوان همه آنها فینال جام برتر را قصاوت كردند. دوباره برای سال 2021 فیبا از ما اسامی را گرفت و همان نفرات انتخاب شدند. حسن نیكخواه و محسن روشن ضمیر را از لیست درآوردیم چون كارایی نداشتند. چون قضاوت خوبی نداشتند. داور در زمین قضاوت میكند. من نیكخواه را فرستادم اصفهان و آقای قانع را فرستادم آنجا تا بگذارند قضاوت كند. شش نفر ظرف چند روز مصاحبه كردند. این شش نفر سه تا مسابقه بودند و بود و نبودشان فرق نمیكند. من كه آنها را نچیدم و نبودشان تاثیری در روند بازیها نگذاشته است. قنبری هر جا نشسته به من توهین كرده و در فدراسیون از پشت سر داد میزند و هو میكند و الفاظی درباره فامیلی من كه زیبنده خانواده خودش بود... من مشاور طباطبایی در مسابقات هستم.

صالحیان گفت: دوست دارم آقای آبكاریان شهادت دهند وقتی اقای نیكخواه را نامزد میكردیم تیمها اعتراص میكردند. شما 14 سال فیبا بودید و یكبار نامزد نشدید. ما باید بپذیریم از كیفیت كارمان پایین است.

قنبری تصریح كرد: همه صحبتها شخصی و نقل قول از این طرف و آن طرف است. آقای صالحیان آقای محمدپور چه پیشرفتی داشتند. اگر نیكخواه یكبار رفتند آقای محمدپور هم یكبار رفتند. جواد مرادی و رامین فتحی از بدنه بسكتبال هستند چه اتفاقی می افتد كه اعتراض میكنتد. صالحیان در ماشین خواب میماند و امتحان بعدی را نیامد. این اظهاراتی كه آقای آبكاریان میگوید ما باید با هم درست صحبت كنیم. كسانی كه شكایت كردند جواب امتحانات كجاست. من الان در لیستم، اما بازهم شفافیتی نبود. كسی كه امتحان داده برگه اش برای فیبا ارسال میشود. نمره ها كجاست. نمره آقای كیش كجاست. درد ما اینست كه تفرقه می‌اندازند. ما اگر نیكخواه را نمیخواهیم احترامش را حفظ كنیم. تمام موارد اذعان شد باز هم بعد چهار سال تمام شد بایید بگویبم اشتباه كردیم.

آبكاریان اظهار كرد: ایشان دارد درباره آزمون میگوید. سالی كه من و آقای آوانسیان، آقای واعظ پور، آقای نادر باقری و خانم صنم نظامی در زمان آقای مشحون كه ایشان آن موقع مسئول امور بین الملل بود گفتند ساعت 10 آزمون است. من ساعت 10 كه رفتم دیدم سه نفر قبل از من یعنی آقای واعظ پور، آقای باقری و خانم نظامی گفتند ما آزمونمان را دادیم. آقای آوانسیان كجاست؟ وی محمودآباد است. یعنی یك آزمون پنج نفره را سه نفر در ساعت 9 آزمون داده بودند و من ساعت 10 آزمون دادم. كجا شما كار درست را انجام دادید كه الان درباره آن حرف میزنید. آزمون را چه كسی گرفته است. من اصلا آقای توفیق را ندیدم. من رفتم در اتاق نشستم.

نیكخواه بیان كرد: آقای صالحیان درباره پیشرفت داوری من گفتند من داور قوی نبودم از سالی كه شروع كردم. من دو بار در فینال نبودم كه آقای آبكاریان بودند. تمام سالها فینال سوپرلیگ را قضاوت كردم و آقای صالحیان با ادبیاتی كه به كار بردند سیاهنمایی میكنند. من به تیمی زنگ نمیزنم كه از قضاوت من خوششان می آید یا نه. داوری كه پشت خط است رفته یك تیم را بازنده كرده و گفته ترسیدم زنده بیرون نیایم. نامزدی من یكی نبوده و دو تا بوده است. در 2008 تهران و آسیا چلنج بوده است. آقای محمدپور داور بسیار خوبی هستند ایشان با كیفیتی كه داشتند ضربه خوردند و چهار سال بعد فیبا شدند چرا آقای صالحیان از وی حرف نمیزند. مشكل از قای محمدپور نیست مشكل از آن كمیته است كه صلاحیت نداشتند.

صالحیان گفت: معیار آقای نیكخواه برای نداشتن صلاحیت آن گروه چبست. آقای جعفریان صلاحیت ندارد؟ شما 14 سال فیبا بودی و پوزیشن فیبا برای جوانی است كه ایران را سربلند كند و شما فقط دو تا نامزدی داشتید و وقتش بود خارج شوید.

قنبری بیان كرد: آقای صالحیان با كلمات بازی نكنید. موضوع شما جامعه بسكتبال است آیا با جامعه بسكتبال برخورد كردید.

آبكاریان اظهار كرد: آقای نیكخواه گفتند چند بار فینال جام برتر بودند من در دوره ای كه بودم از وی استفاده كردم. ایشان فقط یكبار فینال جام برتر را قضاوت كرده و الان میگوید هر سال بوده است.

صالحیان گفت: آقای نیكخواه ابراز تاسف كردند و جامعه بكستبال باید خوشحال باشد و دو مدرس از فیبا می ایند و امیدوارم دوستان با مصاحبه های نادرست خود روند رشد را كند نكنند

نیكخواه اظهار كرد: مستندات داوری بنده قابل پیگیری است حال داوری بسكتبال خوب نیست.

صالحیان در پاسخ به نیگخواه بیان كرد: حال داوری خیلی خوب است و شما سیاهنمایی میكنید.

نیكخواه در پاسخ به صالحیان گفت: مغلطه میكنید و هر كار اشتباهی میكنید و میگویید خوب است كه جای تاسف دارد.

صالحیان در پاسخ به نیكخواه بیان كرد: شما از اول فقط تاسف خوردید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
مناظره ورزشی