مناظره ورزشی پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 85دقیقه

رادیو ورزش

مناظره ورزشي

بررسی ورود VAR به ایران از یك شركت متعلق به رژیم صهیونیستی در برنامه مناظره

برنامه مناظره رادیو ورزش به بررسی عملكرد فدراسیون فوتبال درباره ورود كمك داور ویدئویی (VAR) از یك شركت متعلق به رژیم صهیونیستی اختصاص داشت.

1400/07/30
00:16

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه مناظره كه روزهای پنجشنبه از ساعت 18:30 الی 20 به روی آنتن شبكه رادیویی ورزش می‌رود این هفته به بررسی عملكرد فدراسیون فوتبال درباره ورود كمك داور ویدئویی (VAR) از یك شركت متعلق به رژیم صهیونیستی اختصاص داشت.

مهدی هژبری سردبیر سایت طرفداری، خداداد افشاریان سرپرست كمیته داوران و علی جوادی سردبیر روزنامه خبر ورزشی در این مناظره حضور داشتند.

هژبری در ابتدای مناظره گفت: حرفهای من مسئولیتش با من است و با رادیو نیست. این شركتی كه از آن VAR گرفتند هنگ كنگی است و با یك دلار هنگ كنگ ثبت شده است و مداركش موجود است. از ایران نمیشود وارد صفحه این شركت شد. یعنی در همین قدم اول باید برای دوستان حساسیت ایجاد میشد كه چرا یك ایرانی نمیتواند وارد سایت آن شود. فقط با فیلترشكن میتوانید به آن سایت بروید. من به عنوان خبرنگار با اینترنت بدون فیلتر نمیتوانم وارد آن شوم. دوستان با خودشان فكر كردند كه یكسری شركتها هستند كه نمیگذارند ایران، كره شمالی و روسیه به آنها ورود كنند. گفتند حتما نمیخواهند ما وارد شویم و باید با vpn وارد شوند. دوباره میتوانند چك كنند این شركت در كدام شركتها فعالیت میكند. این شركت در اسرائیل نمایندگی دارد.

وی ادامه داد: دوباره میتوانستند چك كنند كه این شركت خودش گفته كه من رئیسم (یورو مدیا گروپ) است و این شركتها برایم كار میكنند. سه تا از این شركتها را اگر باز میكردند میدیدند كه در تل آویو كار میكنند. میرفتند سرچ میكردند كه این راحتترین كار دنیا است. الان بخواهیم یك دامین بگیریم میتوان با یك سرچ فعالیت آن را در سایتهای آرشیو گوگل سرچ كرد كه در گذشته با چه زبانی كار میكرده است.

سردبیر سایت طرفداری اظهار كرد: این سایت در سال 2012 با زبان عبری فعالیت میكرد یعنی در سرزمینهای اشغالی راه اندازی شده و یك استارتاپ اسرائیلی است. وقتی این را ما مطرح كردیم دوستان گفتند مگر ما علم غیب داشتیم. ما رفتیم با آقای فرانسوا چارلز صحبت كردیم. اسم فرانسوا چارلز را سرچ كنید و كنارش بزنید اسرائیل ببینید چه چیزی به شما نشان میدهد. وی در تل آویو امنیتی ترین پایتخت دنیا مسئول فیلمبرداری هوایی بود. كدام تلویزیون خارجی میتواند بیاید در ایران از تهران كه به اندازه تل آویو هم امنیتی نیست با هلی كوپتر در یك كشور فیلم بگیرد.

هژبری اضافه كزد: وی سالها این كار را میكرد. تور دوچرخه سواری جیرود ایتالیا سال 2018 خطش در تل آویو بوده و فرانسوا چارلز مسئول فیلمبرداری آن بوده است. وی مدیر پروژه در تلویزیون حكومتی اسرائیل بوده است. اسم شركت این است: شركت پخش همگانی رژیم تل آویو. وی در اینجا كار میكرد.

وی افزود: دوستان در فدراسیون فراخوان گذاشتند و گفتند هر شركت ایرانی كه دوست دارد این كار را انجام دهد این مدارك را بیاورد و در فراخوان عمومی سامانه تجهیزات كمك داور ویدئویی شركت كند. نامه پدافند غیرعامل یعنی شما میدانستید كه این كار به امنیت مربوط است و پدافند غیرعامل باید مجوز دهد. نداشتن سوءسابقه، سوءسابقه موثر قضایی، سوءپیشینه از شرطها بوده كه یعنی سابقه شركتهای ایرانی برایشان مهم بوده است‌. پس چطور میشود سابقه یك شركت هنگ كنگی را بررسی نمیكنند.

هژبری گفت: 14 شركت در دنیا هستند كه این تكنولوژی را دارند و این شركت تنها شركتی بوده كه حاضر شده به دوستان نمایندگی بدهد. به 14 شركت نامه زدند كه پنج تا آمریكایی بودند كه به دلیل تحریم امكان ندارد با آنها كار كنیم. پس معلوم است به آنها نامه نزدند. به 9 شركت دیگر نامه زدند كه اسناد نامه ها هم موجود است.

سردبیر سایت طرفداری بیان كرد: یك آقایی كه شریك تجاری آقای حمیدرضا مهرعلی سرپرست نایب رئیسی فدراسیون است و رفیق صمیمی آقای شهاب عزیزی خادم است به گواه تصویری كه نشان میدهد وی در جلسه سفارت ایران كنار آقای عزیزی خادم نشسته است. به گواه تصویری كه نشان میدهد در سفر لیتوانی یك نیمه كنار آقای مهرعلی و یك نیمه كنار عزیزی خادم نشسته است. اصلا هم این شوخیها را نكنید كه دانشجوی پولدار در فلان جا بودند و خودشان دوست داشتند بازیها را تماشا كنند. 10 تاجر ایرانی دوست داشتند بازی ایران را در امارات ببینند. بنده با آقای مجتبی خورشیدی تماس گرفتم و گفتم این تاجران هزینه اش هر چقدر باشد میدهند تا بازی را تماشا كنند، اما گفتند امكانپذیر نیست. فقط میخواستم دروغ دوستان رو شود كه آقای شریفی آمد در برنامه رادیو گفت اینها دانشجو بودند و میخواستند بازی را ببینند و ما تسهیل كردیم كه بیایند بازی را ببینند. در امارات این كار را نكردید. اینها در صندلی جمهوری اسلامی نشستند در كنار نایب رئیس و نه در جایگاه تماشاچیان. آقای غلامرضا علیخانی در بغل دست آقای مهرعلی نشسته و در نیمه دوم بغل دست آقای عزیزی خادم نشسته است.

وی ادامه داد: اینها با شركت روسی مكاتبه كردند و آن شركت روسی گفت كه شركت دینا گروپ طراح هایپرماركت و قنادی هستی و از این تكنولوژی سر در نمی آورید. من به شما نمایندگی نمیدهم چون خودم در ایران نمایندگی دارم. تنها شركتی كه به اینها نمایندگی داده همین شركت بود. دفتر بلژیك هم از طریق یكی از دوستانی كه خودشان میدانند هماهنگ كردند و نمایندگی را گرفتند.

هژبری تصریح كرد: اولین چیزی كه از اینها باید بپرسید این است كه حساس نشدید كه این شركت چرا در هنگ كنگ با یك دلار هنگ كنگ یعنی 13 سنت آمریكا ثبت شده است. آقای شریفی در یك برنامه تلویزیونی گفتند كه میخواهد بازار چین را بگیرد. معذرت میخواهم فیفا از زوریخ رفته پكن؟ فوتبال در چین چه بازاری دارد؟ چند تا سری آ در چین برگزار میشود كه رفته بازار چین را بگیرد؟ هنگ كنگ كه اصلا با چین مشكل سیاسی دارد. چه بازاری از چین به هنگ كنگ داده میشود كه برود آن بازار را بگیرد.

سردبیر سایت طرفداری اظهار كرد: اینها با یك دلار هنگ كنگ با مسئولیت محدود شركت ثبت كردند كه وقتی با شركتهای دیگر كار میكنند اگر ورشكست شدند و به هر دلیلی نتوانستند تعهدشان را انجام دهند، نشود از اینها خسارت بالا گرفت. چون با مسئولیت محدود همین است و به اندازه ثبت سرمایه و دارایی شركت میتواند تعهد ضمنی بدهد و قانون تجارت رعایت نشده است.

وی بیان كرد: در زمینه پوشاك شركتی را معرفی كردند گفتند رابرت دومان نماینده آن شركت است من نامه نگاری كردم با آن شركت گفتند نه نماینده ما شركت زربافان است و من بر روی سایت دیدم كه شركت دیگری را معرفی كردند‌ و اینها نماینده آنها نیستند. آخر مگر میشود چنین چیزی. من درك نمیكنم فدراسیون دارد تولید واسطه میكند. یعنی فدراسیون بی پول ایران كه میگفتند در آن چای نداریم برون سپاری میكند. یعنی به جای اینكه دست واسطه را قطع كند و مستقیم كار كند دارد واسطه میتراشد. ما التماس میكنیم دست دلال را قطع كنید. فوتبال را گران نكنید‌.

هژبری اضافه كرد: این شركت اعلام كرد تكنولوزی vol یعنی خط آفساید را ندارد. فیفا یك حداقلهایی تعیین كرد كه 14 شركت آن را دارند. حداقلهای ثانویه ای تعیین كرده كه باید vol و تكنولوژی خط دروازه و غیره را داشته باشد. به چهار شركت اولتیماتوم داده تا جولای 2022 اگر نتوانید مشكلات را برطرف كنید با شما كار نمیكنیم. یكی از این چهار شركت همین شركت هنگ كنگی است. دوستان آمدند گفتند این یكی از چهار شركت برگزیده فیفا است. چهار شركت برگزیده شركتهای دیگر هستند. این شركت یكی از چهار شركتی است كه از فیفا تذكر گرفته است.

سردبیر سایت طرفداری بیان كرد: اگر هر شركتی مناقصه را ببرد 9 میلیارد سود سالیانه اش خواهد بود. روی سایت فدراسیون‌ گفتند كه این تكنولوژی را خریدیم. شركت روسی هم اگر مناقصه را ببرد دنبال پول است. جنگ، جنگ پول است. عزیزی خادم برای اجاره وار در تلویزیون بر سر مردم منت گذاشت و گفت درهای تحول جهانی به روی ایران باز شد. آقایان گفتند خریدیم و حالا میگویند اجاره. سه كارشناس گفتند خرید و آوردنش در ایران بین 600 تا 750 هزار یورو برای واسطه سود دارد و برای 240 بازی لیگ 12 میلیارد سود دارد. كه سه میلیارد هزینه پرسنل و اپراتور است كه سودش سالانه میشود 9 میلیارد. فدراسیون چرا از واسطه دفاع میكند.

خداداد افشاریان سرپرست كمیته داوران در ادامه این مناظره گفت: ای اف سی یكی از شرایط میزبانی را وار دانست و عزیزی خادم دستور داد اقدامات انجام شود و كارگروهی تشكیل شد. نامه نگاریهای زیادی با آن 14 شركت شد كه چه چیزی را ما میخواهیم. اكثر شركتها به ما ندادند و دو تا شركت دادند. در نهایت با آن شركت بلژیكی به توافق رسیدند. آن شركت برگه فیفا را دارد. ما حتما باید به این مهم اقدام میكردیم و قرار شد به صورت كرایه بگیریم و داوران را آموزش دهیم و ادامه كار را با این شركت داشته باشیم. الان چون وار داریم میزبانی را گرفتیم. ما با این شركت مكاتبه و آن را خریدیم و توپ در زمین فیفا و ای اف سی است. كشور ما ارتباطش با كل دنیا مشكلات خود را دارد. برای اینكه میزبانی را از ما نگیرند باید وار بگیریم. تنها شركتی كه با ما قرارداد بست این شركت بود و اینكه ای اف سی نمی آید مشكل خودش است.

هژبری در پاسخ به افشاریان اظهار كرد: اینكه بگویید ای اف سی به ما میزبانی نمیداد حافظه ما جلبك نیست چون بازی اول میزبان بودیم و بدون وار و با سوریه بازی كردیم و آن را بردیم.

افشاریان در پاسخ گفت: آقای هژبری در نامه ای اف سی نوشته حتما بازی كره وار داشته باشیم. ای اف سی موظف كرد و تاریخ داد بدون وار نمیتوانی میزبان باشی.

هژبری بیان كرد: ای اف سی نامه داد باید تماشاچی باشد اما آیا تماشاچی آمد؟ دوستان شما از الزامات فیفا استفاده كردند برای یك كار دیگر. فیفا به ما هزاران نامه داد، اما ما زمان خریدیم شما میتوانستید نامه بزنید كه شركت انگلیسی با ما كار نمیكند. رایزنی ها قابل انجام است. من شما را خیلی دوست دارم شما از خانواده فوتبال هستید. ما میتوانستیم نامه نگاری كنیم و فیفا و ای اف سی قانع میشدند و نماینده میفرستادند. در فدراسیون گروهی هستند كه میخواهند كارها را یك عده خاص انجام دهند. عزیزی خادم به منتقدان توهین میكند كه ما بازنده بازی بزرگ هستیم. من نگران اتفاق بدترم. شما میخواهید ویلموتس در پرونده پیروز شود تا مدیر قبلی را بكوبید.

افشاریان اظهار كرد: دارید فدراسیونی را محكوم میكنید كه در هفت الی هشت ماه با هزار مشكل بوده و این همه خوبی فوتبال را چرا ندیدید. واقعیت فوتبال را به ما بگویید ما و عزیزی خادم معصوم نیستیم. لباس تیم ملی را با كشتی و با سختی می آوریم. در این هشت ماه این همه كار كردیم.

مجری برنامه مناظره خطاب به افشاریان گفت: این شركت كه از آن وار گرفتید ریشه اش برای ما رژیم صهیونیستی است.

افشاریان پاسخ داد: این حرفها چیست. آنقدر مشكلات بزرگ داریم كه فراكسیون مجلس یا هر شخصی در نظام می تواند به آنها برسد. فوتبال را بگذارید ما اداره كنیم اشتباه شد برمیگردیم. بگذارید كارمان را انجام دهیم. وار را خیلی ارزان آوردیم. اگر سازمان لیگ و باشگاهها قبول نكردند با یك شركت دیگر كار میكنیم الان چه مشكلی وجود دارد

هژبری در ادامه مناظره گفت: ما از هر كار خوب عزیزی خادم حمایت كردیم و هر جایی ایراد بوده گفتیم. اگر آن ساختمان برای فوتبال نیست چرا عزیزی خادم چند میلیارد برای اتاق خود خرج میكند. اگر ساختمان برای فدراسیون نیست خرج نكنند. وی گفت برای ویلموتس پول نمیدهد چون بیت المال است. برای وار 48 هزار دلار را باید از جیب خود بدهید. چرا پارلمان نمیتواند بر فدراسیون نظارت كند. كی در تاریخ داشتیم وارد كننده ادكلن در جلسات می آید و واردات وار و پوشاك با یك نفر است. مدیر آكادمی كیست لطفا فدراسیون معرفی كند. ای اف سی میخواهد به خاطر مصاحبه عزیزی خادم پرونده فوتبال ایران را به كمیته اخلاق بفرستد. در تمام دنیا می‌گویند فدراسیونها باید با پدیده رمالی و جادوگری و هر چیزی كه عدالت در فوتبال را زیر سوال میبرد برخورد كنند. عزیزی خادم جوری حرف زده و یك افرادی از خدا بیخبر حرفهای وی را فرستادند ای اف سی كه بیایید ببینید كه دارد میگوید هر كسی قلمش حق باشد و نفسش حق است میگویم به من كمك كند و دعا كند. دارند روی این قضیه حساس میشوند. ما چرا باید اشتباهاتی كنیم و بعد بگوییم اشتباه شده برمیگیردیم سر جای خودمان.

افشاریان گفت: هژبری خیلی ریز میشود. گفتم حتی ساختمان را گرفتند من نگفتم پارلمان ورود نكند من گفتم مشكلات زیاد است. پارلمان اگر ورود كند باید كارشناسی شده ما را بخواهد. بحث درباره دعا كاملا منسوخ است و هیچ اتفاقی نیفتاده و نه سندی و نه مدركی نیست. عزیزی خادم از سالمترین آدمها است.

علی جوادی سردبیر روزنامه خبر ورزشی در ادامه مناظره روی خط برنامه آمد و بیان كرد: سخنرانیها و وعده های عزیزی خادم هیچكدام محقق نشده است. داستان طلب داوران برای یك نیم فصل اگر رسانه ها شلوغ نمیكردند حتی دیروز كه لیگ شروع شد به حساب داوران واریز نمیشد.

وی ادامه داد: فدراسیون همه چیز از دولت گرفته است. شصت میلیارد از سازمان برنامه و بودجه گرفت. فدراسیون فوتبال یك صنعت پولساز است در ایران كاسه‌شان را به این اداره و آن اداره میبرند. فوتبال آنقدر برش دارد كه از فوتبال با فوتبال درآمدزایی كنند. داستان وار كه وعده اش را رئیس فدراسیون داد این بود كه هم تماشاگر و هم وار داریم، اما فدراسیون متوجه نشد چكار كرد. اگر نظارتی روی فدراسیون نباشد دیر نیست كه داستانی مثل ویلموتس علم شود و رئیس فدراسیون به دلیل مشكل قلبی كنار بكشد.

جوادی اظهار كرد: فكر میكنند مردم چشم و گوش بسته اند و واقعیت را به مردم نمیگویند. فدراسیون افطاری پرحاشیه ای كه برای سردبیران گرفت انداخت گردن سایپا و مشخص شد فدراسیون دنبال این نیست كه با مردم صادق باشد. در زمینه مالی میگویید وزارت ورزش، فلان نهاد باید پول و شهرداری زمین بدهد، اما موقعی كه پول میدهند مجلس نباید ورود كند كه چرا این پولها را میدهند و روی آن نظارت نشود. آقای رئیس فدراسیون این پولها كه از سازمان برنامه و بودجه آمده چرا به عنوان پاداش به اطرافیان میدهید. مگر گل تیم ملی را زده اند.

سردبیر روزنامه خبر ورزشی اضافه كرد: 9 ماه از عمر فدراسیون گذشته است. آیا یك برگ از وعده های جذاب فدراسیون عملیاتی شد. قبل از اینكه این رئیس فدراسیون بیاید بانوان ما قهرمان آسیا شده بودند. داستان وار كه از سال 2008 شروع شود در سال 2018 ورودش به داوری قطعی شد و بسیار حاشیه ساز شده است چون رقمش درشت است. تقاصا دارم نهادهای نطارتی بیایند تا قرارداد ویلموتس از آن درست نشود.

وی گفت: مجهز كردن یك ورزشگاه به وار 90 میلیارد تومان هزینه دارد. باید مراقبت شود تا این اعداد درست خرج شود و بدون دلال و واسطه خرج شود. امیدواریم سوالی كه درباره فردی كه در فدراسیون فوتبال به عنوان آشپز سفر میرود پاسخ داده شود. طبق احكام فدراسیون فوتبال حكم سرپرستی سه ماه است مگر اینكه دوباره تایید شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
مناظره ورزشی