مناظره ورزشی پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 85دقیقه

رادیو ورزش

مناظره ورزشي

بررسی حذف قریب الوقوع استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا در برنامه مناظره

برنامه مناظره به حذف قریب الوقوع استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اختصاص داشت.

1400/10/02
22:35

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه مناظره كه روزهای پنجشنبه از ساعت 18:30 دقیقه به روی آنتن شبكه رادیویی ورزش می‌رود این هفته به حذف قریب الوقوع استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اختصاص داشت.


فریدون حسن دبیر ورزشی روزنامه جوان، سید محمدكاظم اولیایی مدیرعامل سابق استقلال و عضو كمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال و مهدی هژبری سردبیر سایت طرفداری در این مناظره حضور داشتند.

حسن در ابتدای این مناظره گفت: اتفاقی كه نباید رخ میداد در حال وقوع است و علی رغم تلاشها، حذف دو تیم قطعی است. متاسفانه در سالهای گذشته بر روی ایرادهای حرفه ای دو باشگاه سرپوش گذاشتیم و سندسازی كردیم و سر خود را كلاه گذاشتیم ولی امسال نمیشود.

وی ادامه داد: ای اف سی برای سال آینده لیگ قهرمانان آسیا سختگیریهای زیادی كرده است. پنج تا آیتم مهم هست كه ای اف سی روی آن حساس است. اول اینكه مالكیت باشگاه مشخص و مجزا باشد كه مجزا بودن مورد تاكید است. دوم تسویه های سالیانه، سوم معرفی ورزشگاه، چهارم تسویه با افراد مختلف و پنجم حضور بانوان در ورزشگاهها.

دبیر ورزشی روزنامه جوان اظهار كرد: آقای مصطفوی گفت ما در فرصت قبلی كه ای اف سی داده بود گفتیم این موارد باید رعایت شود. هوادار فوتبال میداند اوضاع فوتبال چگونه است. آن روز كه آقای صدری و آقای آجرلو حرف از مجوز حرفه ای زدند همه میدانستند مشكل حل نشده. مثلا استقلال زمین تمرین ندارد یا پرسپولیس هنوز مدیرعامل ندارد. این دو باشگاه مالكیت مشترك دارند و بحث دولتی بودنشان مطرح است در حالی كه باشگاه باید خصوصی باشد. گفتند پرسپولیس را میدهند وزارت اقتصاد و استقلال را به وزارت ورزش كه باز هم هر دو دولتی هستند. استقلال سه پرونده مفتوح درباره دیاباته، استراماچونی و میلیچ را دارد. یك پرونده بسته نشده یك پرونده دیگر باز میشود. با این روند این سه آیتم تا هشت دی كه هیچی بلكه تا پایان سال هم نمیتوانیم حلشان كنیم.

اولیایی مدیرعامل سابق استقلال و عضو كمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال گفت: تذكر میدادیم، اما دوستان این مریضی را تكذیب میكردند. آقایان مصاحبه كردند و گفتند همه چیز حل شده و مجوز صادر شده. پنجره ای در ای اف سی باز است. در آن پنجره مداركشان را میگذارند و ما و كنفدراسیون بر آن نطارت میكنیم. مدیرعامل وقتی تبریك میگوید كه مجوز صادر شد كنفدراسیون شك میكند. آقای سهیل مهدی و آقای مصطفوی گفتند هیچ اتفاقی نیفتاده و مشكلات پابرجاست. سالهای سال است ما بیدلیل مشكلاتمان را پنهان میكنیم.

وی ادامه داد: سال 97 یك شركتی از طرف ای اف سی آمد و باشگاه به باشگاه رفتند و مشكلات را گفتند و این را گزارش كردند. كنفدراسیون مبنایش این گزارش است. آنها هم مكاتبه كردند كه مشكلات را حل كنید ما حل نكردیم و گفتیم حل شده است. مشكل در هیئت مدیره باشگاهها نیست بلكه در دولتی بودن است.

اولیایی اظهار كرد: بنده عرض كردم اگر با شخصیت حقیقی می آیید بفرمایید، اما با شخصیت حقوقی بیایید چه فرقی نسبت به قبل میكند. وزارت اقتصاد در مجمع دو باشگاه است. نامه ها خیلی مفصل است. به باشگاه استقلال و پرسپوایس گفتند ادعا كردید مجوز گرفتید گفتند مجوز را بفرستید. ما كدام مشكل را حل كردیم كه بخواهیم اسناد را بفرستیم.

عضو كمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال بیان كرد: باشگاههای ما از لحاظ مالیاتی مشكل دارند و باید مفاصا حساب بزاریم كه باید باشگاهها 200 میلیارد بدهند تا مفاصا حساب مالیاتی بدهند. باید شورای عالی ورزش به ریاست آقای رئیس جمهور و دبیری وزیر ورزش تشكیل شود و تصمیم در كلان مملكت گرفته شود. ای اف سی دنبال مدیریت است كه بداند با كجا طرف است. ای اف سی نمیپذیرد دو تیم رقیب یك مالكیت داشته باشند‌.

اولیایی افزود: یكی از مدیران عامل میرود پیش رئیس فدراسیون و میگوید برای ما عیب میتراشند. رئیس فدراسیون گفت مسئولان را بگویید ببینند مشكل هست یا خیر. آقای سهیل مهدی گفته این مشكلات است و به مدیران عامل داده شده. جلسه كه تمام شده آقایان مصاحبه كردند مشكلات تمام شد. آقایانی كه خلاف تصمیم گیری جلسه صحبتهایی میكنند این عوارض را دارد و باید پاسخگو باشند.

هژبری سردبیر سایت طرفداری گفت: پیامهای مردم روشن است كه غیرفوتبالیها بروند و فوتبالیها، فوتبال را اداره كنند. مجمع در روزی كه انتخابات برگزار شد معامله خوبی با فوتبال نكرد و انتخاب خوبی نداشت. امروز دوستانی كه رای دادند بیایند پاسخگو باشند. نمیشود كه رای بدهیم و اختیار داشته باشیم و پاسخگو نباشیم.

وی ادامه داد: امروز استقلال و‌ پرسپولیس دارند حذف میشوند و رئیس فدراسیون و روسای هیئتهای ما با خانواده هایشان در هتل عباسی در اصفهان هستند. آقایان سراجی و براتی كه همسو با آنها نیست حضور ندارند. اعضای همسو در این سفر هستند. آقایان اگر بودجه دارند چرا مجمع را برگزار نمیكنند. چرا 9 ماه است دو سرپرست غیرقانونی برای دو نایب رئیسی اول و دوم داریم. فدراسیون فوتبال به اشتباه روی یك دعوتنامه آقای مهدوی كیا را فرستاده در یك مسابقه كه نباید بازی میكرده است.

هژبری بیان كرد: امروز فدراسیون دوست دارد نگاه به سمت استقلال و پرسپولیس برود و كسی نپرسد چرا به عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی در منطقه كمك میكنی. این بازی جدید فدراسیون است كه امروز شروع شده است. var از سه ماه قبل كه آقایان بروند از اسرائیل اسباب بازی اجاره كنند در تهران بوده است.

سردبیر سایت طرفداری اظهار كرد: روزی كه عزیزی خادم با استقلال و پرسپولیس شوخی كرد و گفت دستور داد سفت بگیرید و بعد خودش اعلام كرد مهلت سه ماهه؛ این ضربه را فدراسیون به استقلال و پرسپولیس زده. استقلال و پرسپولیس با همین ساختار اشتباه هر سال داشتند مجوز میگرفتند. خودشان این بازی را راه انداختند و روزهای بدتر از این در راه است و راهی كه میروند برای نجات فوتبال نیست و دارند فوتبال را ابزار میكنند برای رسیدن به جایگاهی دیگر.

وی اضافه كرد: حذف استقلال و پرسپولیس تمایل فدراسیون است. امروز فدراسیون میخواهد برای حضور مهدوی كیا در آن بازی غیرفانونی و غیر اخلاقی سرپوش بگذارد و میخواهد دولت را روبروی مردم قرار دهد و این بار میخواهد عامدانه دولت را روبروی فوتبال قرار دهد. این نامه امروز نیامده. من نمیدانستم عزیزی خادم معجزه بلد است و چگونه میخواهد مشكل را حل كند. آقای مصطفوی میگویند 50 سال در فوتبال است من نمیدانم. ایشان گفتند نیم ساعت با علی آبادی حرف زدم قد سی سال یاد گرفتم.

اولیایی در ادامه این مناظره بیان كرد: كسانی مثل من كه سنی ازمان گذشته دیگر كار اجرایی نمیكنیم. ای اف سی كمیته ها را در درون خود تشكیل میداد و بعد تصمیم گیری كردند كمیته‌های صدور مجوز در خود كشورها با حضور افرادی كه 60 سال به بالا هستند و این سوابق را دارند میتوانند در آن عضو شوند. مشكل باشگاههای ما مشكل امروز و دیروز نیست. بعد انقلاب قائم مقام سازمان ورزش نامه ای به شورای انقلاب مینویسد كه همه چیز باید دولتی شود و معتقد بود كشور سوسیالیستی شده است. از آن وقت نتوانستیم ریل گذاری باشگاه ها را اصلاح كنیم. اساس كار اینست كه دولت را باشگاهدار میدانیم.

اولیایی اظهار كرد: اگر بخواهیم مشكل اساسی حل شود باید باشگاهها را خصوصی كنیم، اما تبدیل به ابزار سیاسی شده است. راه میانه اینست كه مالكیت را از مدیریت جدا كنیم. كارگزارها داوطلب بودند كل هزینه و بدهی باشگاه را بدهند. این مدیربت به صورت پیمان مدیریت به خود آقایان واگذار كنند. پنج الگو برای باشگاه ها در جهان وجود دارد مثلا ما الگوی اسپانیا را پیدا میكردیم مثل بارسلونا كه هوادار حق رای پیدا میكند و میتواند مدیر را انتخاب كند. استقلال و پرسپولیس میتوانند با درآمد خود به دولت كمك كند.

هژبری گفت: واقعیت امروز فوتبال ما اینست كه خود را از بن بست تمركز بیرون بكشیم. یك نظر میگویند استقلال و پرسپولیس حذف شوند و دو الی سه سال نروند اسیا یا با یك مسكن از گرداب بیرون بكشیم تا خصوصی سازی شوند. زمانی میتوانیم بگوییم استقلال و پرسپولیس حذف شوند آیا سپاهان و فولاد خصوصی هستند یا مثل نساجی خصوصی بودند آنوقت میتوانستیم بگوییم بگذارید حذف شوند. اگر این دو حذف شوند فوتبال ایران ضعیف میشود. زمانی حرف از حذف فوتبال دو قطبی زدند فوتبال ما ضعیف شد. اسكلت فوتبال ما روی این دو تیم سوار است. متاسفانه یا خوشبختانه اینها ریشه های فوتبال ما هستند.

وی افزود: فوتبال ما دست فوتبالیها نیست. چرا در كشتی دو دوره پیشرفت كردیم چون خادم و دبیر اهل كشتی هستند. امیدوارم فدراسبون فوتبال استقلال و پرسپولیس را قربانی نكند.

حسن اظهار كرد: استقلال و پرسپولیس شناسنامه های فوتبال ما هستند و اگر این دو را بگیریم فوتبالمان نابود میشوند. اگر لیگ قهرمانان را از دست بدهند و برای ما درس نشود دوباره بگوییم جریمه اش را میدهیم.

اولیایی اظهار كرد: كمیته ها كار خود را درست انجام دادند. ما بخواهیم كاری را اصلاح بكنیم مثل عمل جراحی خونریزی دارد. وقتی كمیته بدوی حكم را صادر كرد آقایان جلسه شبانه گذاشتند آقای مصطفوی رئیس استیناف هم حضور داشت آقای مصطفوی ماده هشت را گفتند و یك میلیارد باشگاهها را جریمه و فرصت اصلاح دادند، اما ایا آقابان تمكین كردند.

عضو كمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال بیان كرد: كمیته بدوی به وظیفه خود خوب عمل كرد و به آقایان ابلاغ كردند، اما آقایان منكر ابلاغ مشكلات میشدند. بعضی مدیران ما بجای كار كارشناسی دنبال تهییج مردم هستند. این مسائل قابل حل است به شرطی كه اساسی آن را حل كنیم. شورای عالی ورزش به ریاست رئیس جمهور باید تشكیل شود كه بالاترین ركن ورزش است.

حسن در پایان این مناظره گفت: با توجه به صحبتهای آقای اولیایی نمیتوان امیدوار بود. به نظر میرسد در مسیر سالهای قبل داریم حركت میكنیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
مناظره ورزشی