گردش و ورزش جمعه از ساعت 7:10 به مدت 110دقیقه

رادیو ورزش

گردش و ورزش

تكه‌ای از بهشت در دل استان همدان؛ معرفی نهاوند در برنامه «گردش و ورزش»

شبكه رادیویی ورزش در آدینه این هفته به معرفی جاذبه‌های گردشگری و مكان‌های ناشناخته شهرستان نهاوند در استان همدان می‌پردازد.

1401/02/21
10:29

به گزارش روابط عمومی رادیو ورزش؛ یكی ار مناطق و شهرهای قدیمی نه تنها در استان همدان بلكه در سراسر ایران، شهرستان نهاوند است. این شهر كه قدمت تاریخی بیش از هزاران سال را دارد، امروزه تبدیل به یكی از مسیرهای پر اقبال گردشگری در ایران شده است. این شهر قبل از ورود اسلام به ایران، پایتخت كل سرزمین ایران بود.
واژه نَهاوند به معنی شهر یا آبادی قرار گرفته در پیشِ رو است، زیرا «نَها» در زبان‌های ایرانی به معنی پیش و وند از فعل كهن «وندیدن» به معنی نهادن گرفته شده‌است؛ بنابراین نهاوند یعنی «نهاده در پیش رو».
نهاوند از شهرهای كهن ایران است. در دوره ساسانیان، بخشی از ایالت پهله ماد نهاوند یا ماه نهاوند نام داشت. نخستین ساكنان نهاوند حدود هزاره سوم پیش از میلاد كاسی‌ها بودند. در تقسیمات باستانی ایران، نهاوند و بروجرد دو نقطه شهری از ماه نهاوند بودند كه این استان، از توابع پهله از سرزمین ماد محسوب می‌شد. ایالت پهله در زمان ساسانیان به این نام نهاده شده و پهلوی، به مردم، زبان و خط مربوط به پهله اشاره می‌كند.
برنامه «گردش و ورزش» در این هفته به معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان نهاوند از جمله: پل زرامین سفلی، حمام حاج آقا تراب، معبد سلوكی، سراب گیان، سراب بردینه، خانه قدوسی، سراب ملوسان، و ... می‌پردازد.
ارتباط با كارشناس برنامه، كارشناس هواشناسی، گزارش‌های مردمی از مكان‌های دیدنی شهرشان از جمله بخش‌های متنوع برنامه به شمار می‌رود.
برنامه «گردش و ورزش» جمعه 23 اردیبهشت ماه از ساعت 07:10 به تهیه كنندگی فرما غریب نژاد و گویندگی اختر زورقچیان از موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز رادیو ورزش پخش می‌شود.


انتهای پیام/

دسترسی سریع
گردش و ورزش