باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

علت درد کف پا چیست؟

برنامه باشگاه تندرستی دوشنبه اول آبان ماه با حضور دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله به موضوع علتهای درد کف پا اختصاص داشت.

1396/08/02
08:43

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله پیرامون علت درد کف پا اظهار کرد: کل وزن بدن روی کف پا قرار می گیرد. کف پا دارای قوس های طولی و عرضی است که باید در حد استانداردی باشند. درصورت درد در این ناحیه، صافی کف پا باید بررسی شود. عواملی زیادی باعث صافی کف پا می شوند. ساختار استخوانی و بافت های عضلانی تاندون ها و لیگامان ها از عوامل صافی کف پا هستند. عدم قوس کف پا باعث می شود که در هنگام راه رفتن به کف پا فشار آید و موضع دچار درد شود.
اضافه وزن این درد را تشدید می کند. ناهنجاری زانو نیز به کف پا فشار می آورد و باعث درد می شود. کفش نامناسب نیز سبب فشار به کف پا می گردد. زیاده روی در پیاده روی هم علت دیگر این درد است. با اینکه پیاده روی فعالیت سبکی است ولی به مدت طولانی می تواند مشکل ساز باشد.
خوبی درخصوص راهکار کاهش درد کف پا بیان کرد: ماساژ کف پا در کاهش درد این قسمت بسیار موثر است. تمام وزن بدن روی عضلات ظریف کف پا است که تحت فشار قرار دارد. با ماساژ، مواد حاصل از متابولیسم که در بدن و کف پا انباشته شده دفع می شود.
وی در مورد علت خواب رفتن پا و راهکار درمان آن گفت: خواب رفتن پا می تواند ناشی از ضعف عضلانی و کاهش جریان خون به مویرگ ها باشد. وقتی می نشینیم؛ انسداد در عروق ایجاد می شود و کاهش جریان خون باعث خواب رفتن پاها می شود. تمرینات استقامتی با تکرار بالا استقامت عضلات را زیاد و مشکل را برطرف می کند.
برنامه باشگاه تندرستی دوشنبه اول آبان کاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای زهرا محمود وند تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای زوج به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی