باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

تاثیرات ورزش بر مشکلات دوران یائسگی

برنامه باشگاه تندرستی دوشنبه 15 آبان با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی قلبی و عروقی به تاثیرات ورزش بر مشکلات دوران یائسگی اختصاص داشت.

1396/08/16
08:54

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، متخصص فیزیولوژی قلبی و عروقی پیرامون یائسگی توضیح داد: یائسگی یا منوپوز پدیده طبیعی است که روند آن از چهل سالگی به بعد آغاز می شود ولی این روند ممکن است وقفه ای باشد؛ یعنی در یکسری سیکل ها یکسری حالات دیده شود و یک بازه زمانی طبیعی طی شود و دوباره این تغییرات دیده شود و سرانجام در سنین معمولا 50 سالگی خود را بطور کامل نمایان کند. سن یائسگی بیشتر جنبه وراثتی دارد.
در یائسگی به دلیل اینکه هورمون زنانه کاهش شدیدی پیدا می کند و نزدیک به صفر می رسد؛ یکسری تغییرات در بدن رخ می دهد که به شکل تپش قلب، سردرد، افزایش وزن، پوکی استخوان و گر گرفتگی خود را نشان می دهد و ممکن است خفیف یا شدید باشد. این وضعیت ادامه پیدا می کند تا بدن کم کم با مشکلات یائسگی تطابق پیدا کند.
بردبار درخصوص تاثیر ورزش بر مشکلات دوران یائسگی بیان کرد: مشکلات قلبی و عروقی بعد از سن یائسگی و به دلیل کاهش استروژن تشدید می شود. توصیه ما این است که تغییر نگرش در فعالیت اجتماعی و سبک زندگی در این دوران لحاظ شود. شرکت در فعالیت های جمعی، ورزشی و اجتماعی و دنبال کردن توصیه های غذایی بسیار کمک می کند تا این دوران براحتی طی شود. با ورزش در دوران یائسگی می توان بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، تغییر فشار خون، کلسترول و قند بالا را کنترل کرد.
تحقیقات نشان می دهد که کسانی که در این دوران بطور منظم ورزش می کنند یا در هفته 3 کیلومتر پیاده روی دارند؛ فشار خون بالا در آنها بیشتر کنترل شده است.
ورزش از پوکی استخوان و تحلیل ماهیچه های عضلانی جلوگیری می کند. تحلیل عضلانی می تواند فشار مضاعفی را روی استخوان وارد کند. ورزش هایی مثل پیاده روی، فعالیت های مقاومتی و تمرین با وزنه در افزایش حجم عضلانی و حفظ شکل عضلات بسیار موثر هستند.
برنامه باشگاه تندرستی دوشنبه 15 آبان کاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای الهام حسینی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای زوج به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی