باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

راه کارهای ورزشی برای مبارزه با بیماری"ام اس"

موضوع برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 3 اردیبهشت با حضور دکتر بیتا بردبار آذری ( متخصص علوم ورزشی) به ورزش های مناسب برای بیماران مبتلا به "ام اس" اختصاص داشت.

1397/02/04
08:50

به گزارش رادیو ورزش؛ خانم دکتر بردبار آذری در ارتباط با تأثیر ورزش بر بیماران مبتلا به "ام اس" گفت: این بیماریِ مزمنی است که سیستم عصبی را درگیر می کند. در این بیماری زنان نسبت به مردان مستعدتر هستند. برخی افراد تصور می کنند با بیماری ام اس ناتوان می شوند و توانایی اجرای فعالیت ها را ندارند که این مسئله می تواند باعث ایجاد مشکلات بعدی برای این بیماران شود. اما باید بدانیم این یک طرز تفکر منفی است که باید روی آن تجدید نظر شود.
وی تصریح کرد: ورزش، یکی از بهترین راهبردهایی است که برای افراد "ام اسی" و به خصوص افرادی که در سطوح پایین این بیماری قرار دارند، شناخته شده است. برخی کارشناسان این ادعا را دارند که ورزش می تواند جلوی پیشرفت "ام اس" را بگیرد.
این کارشناس ورزش در خصوص فعالیتهای بدنی که برای افراد مبتلا به "ام اس" مفید است اظهار داشت: ورزش های هوازی برای این افراد توصیه می شود. پیاده روی ها و راه رفتن در استخر بسیار مفید است. البته دمای آبی که این افراد در آن به فعالیت می پردازند، بسیار حائز اهمیت است. معمولاً دمای آب استخر برای بیماران "ام اس" باید کنترل شده باشد.
وی تاکید کرد: در صورتیکه "ام اس" در حدی پیشرفت کرده است که فرد توانایی راه رفتن ندارد، می توان از دوچرخه های ثابت استفاده کرد. با این فعالیت جلوی سفتی عضلات گرفته می شود و اجازه حرکت به اندام ها داده می شود. ورزش های کششی در محیط های مناسب و ایمن برای بیماران ام اسی بسیار مفید است؛ زیرا باعث انعطاف دامنه حرکتی مفاصل می شود.
کارشناس برنامه ادامه داد: با توجه به اینکه بدن این افراد به داشتن ماهیچه های قوی نیازمند است، ورزش هایی که استفاده از ابزار آلاتی مثل وزنه در آن گنجانده شود، برای افزایش قدرت عضلانی بسیار مؤثر است. اینگونه افراد می توانند در کنار یک مربی خبره و یک فیزیوتراپ به فعالیت ورزشی بپردازند.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی