باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

فعالیت های ورزشی مناسب بیماران مبتلا به ایدز (HIV)

برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 30 مهر، دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، فعالیت های ورزشی مناسب بیماران مبتلا به ایدز را تشریح کرد.

1397/08/01
09:02

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، در خصوص فعالیت های ورزشی افراد مبتلا به بیماری ایدز یا HIV اظهار داشت: این بیماران با توجه به عملکرد سیستم بدنی شان که نقصی در آن صورت گرفته و دچار مشکل شده است و نیز با توجه به شرایط اجتماعی که در آن قرار دارند، ممکن است از نظر روحی و روانی دچار تغییراتی مثل افسردگی ها یا بحث های روانشناختی شوند.
از طرفی وضعیت بدنی این افراد به خاطر شرایط درمانی که قرار دارند، مانند افراد عادی نیست و در معرض خستگی و مشکلات مقاومت بدنی قرار می گیرند؛ بنابراین یک سری ملاحضات برای تمرین این بیماران باید درنظر گرفته شود.
وی، عنوان کرد: ما این افراد را از فعالیت بدنی منع نمی کنیم و حتی به آنها توصیه می کنیم که فعالیت داشته باشند؛ زیرا همان مباحث روانشناختی برای این بیماران خیلی می تواند مؤثر باشد. این افراد با فعالیت بدنی و ورود به جامعه می توانند درک مناسبی از بیماری که دچار آن شده اند، داشته باشند و حتی تقابل افراد مختلف با این بیماران می تواند نظرات افراد را تغییر دهد.
فعالیت های هوازی مانند: پیاده روی، شنا، کوهنوردی و ... برای آنها بسیار مناسب است؛ اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که چه شدت فعالیتی را برای این افراد انتخاب می کنیم. خستگی نباید باعث این شود که افراد تمرین گریز شوند.
دکتر بردبار آذری، تأکید کرد: ابتدا توصیه می شود که از این بیماران تست ورزش گرفته شود و از لحاظ قلبی-عروقی، استقامت عضلانی و تنفسی مورد بررسی قرار بگیرند. با عنایت به اینکه هماهنگی جسمانی این افراد کاهش پیدا می کند، بهتر است تست ورزشی که روی تردمیل گرفته می شود را برای اینگونه افراد روی دوچرخه های ثابت بگیریم.
وی، افزود: از تمرینات شدید باید پرهیز کنند و فعالیت های خود را روی روند تدریجی و پیشرونده انتخاب کنند. نکته بسیار مهم این است که حتماً باید با مشورت پزشک به ورزش پرداخت و وی به فعالیت بدنی توصیه کند.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی