باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

علائم هشدار دهنده دیسك كمر

در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 12 آبان، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی-عضلانی، درباره مشكل دیسك كمری و ورزش قهرمانی در میانسالی توضیحاتی را بیان كرد.

1397/08/13
09:12

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی ورزشی عصبی-عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه آیا امكان دارد در سنین حدود 40 سال به ورزش حرفه ای پرداخت و به قهرمانی فكر كرد، اظهار داشت: بله؛ ممكن است این اتفاق بیافتد؛ اما اگر واقع بینانه به این موضوع بپردازیم، احتمال آن خیلی كم است. دلیلش هم این است كه با افزایش سن، توانایی های فرد تغییر می كند. با این حال گفته می شود كه امید داشته باش و به ورزش ادامه بده.
وی، در ادامه گفت: در سن 40 سالگی اگر فردی بخواهد ورزش حرفه ای را شروع كند، ممكن است آسیب هایی ببیند؛ اما اگر همان ورزش را در سن 20 سالگی انجام می داد، آن آسیب ها را نمی دید؛ زیرا در این سن هورمون های ما تغییر كرده اند و عملكرد تارهای عضلانی با 20 سال قبل متفاوت شده است.
در سن 40 سالگی، میزان اثرگذاری كه هورمون های انسولین، تستوستورن یا سایر هورمون هایی در سن 20 سالگی دارند را مطمئناً نخواهند داشت.
دكتر خوبی، نیز در پاسخ به این سوال كه موضع دقیق مشكل دیسك كمر در كدام قسمت است، بیان كرد: اگر در ناحیه كمر همیشه احساس درد دارید، مطمئن باشید این درد مكانیكی و ناشی از افزایش وزن، لوردوز كمری و كوتاهی عضله است؛ اما اگر در ناحیه پشت پا احساس تیر كشیدن می كنید؛ یا انگشتان دچار سر شدن یا بی حسی است و یا نمی توانید روی پنجه و پاشنه راه بروید، درد ناشی از التهاب دیسك های بین مهره ای است و نیاز به بررسی دقیق وجود دارد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، كاری از گروه علوم ورزشی است كه روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی