باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

فعالیت های ورزشی مناسب برای معلولین


برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 12 آذر، با حضور دكتر بیتا بردبار آذری، كارشناس ورزش، به موضوع ورزش معلولین پرداخت.

1397/09/13
10:03


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر بیتا بردبار آذری، كارشناس ورزش، درباره ضرورت فعالیت ورزشی برای افراد معلول گفت: اهمیت ورزش برای افراد معلول خیلی بیشتر از عموم افراد است. به تمام معلولین توصیه می كنم ریتم های تنفسی كه بر اثر عدم فعالیت از آن استفاده نمی شود را ورزش دهند؛ زیرا تنفس برای بحث سلامت قلبی، عروقی، ذهنی، جسمی و مغزی اهمیت دارد. عملاً اكسیژن رسانی برای بدن لازم است و به بافت ها باید اكسیژن برسد.
ما می توانیم منبع اكسیژن كه ریه هاست را تقویت كنیم. حداقل كاری كه می توان انجام داد، این است كه روزی یك بادكنك باد كرد و یا نفس ها را ریتم بندی كرد. نیاز است برای افراد معلول، مربیان تخصصی داشته باشیم؛ حتی مربیان در منازل این افراد حاضر شوند و بازه زمانی برای آنها درنظر گرفته شود.
وی، تأكید كرد: باید این مسئله را مدنظر قرار دهیم كه ورزش یك امر ضروری برای افراد معلول است؛ اما از لحاظ كیفیتی، شدتی، دوره ای و تكراری، ورزش آنها باید كمی متفاوت تر از دیگر افراد باشد. شدت فعالیت معلولین باید در حد متوسط و از لحاظ دوره ای حداقل 3 بار در هفته باشد و اگر بخواهیم زمان درنظر بگیریم، روزی 10 تا 20 دقیقه فعالیت روزانه كافی است.
دكتر بردبار آذری، افزود: فعالیت های بدنی با توجه به شرایط معلولین تفاوت دارد. استفاده از توپ ها، كش ها و حتی ویلچرها برای فعالیت بدنی این افراد مناسب است. افراد معلول می توانند با ویلچر خود در مسیری قرار بگیرند و روزی حداقل 30 دقیقه فعالیت شتابی با ویلچر داشته باشند و روی شدت های مختلف تمرین كنند. ورزش بسكتبال با ویلچر از دیگر ورزش های مفید است.
برنامه باشگاه تندرستی، كاری از گروه علوم ورزشی است كه روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی