باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

صدای تق تق مفاصل؛ علت و روش درمان


در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 1 دی، دکتر مهدی خوبی، کارشناس ورزش، در خصوص درد و نیز صدا دادن مفصل زانو مطالبی را بیان کرد.

1397/10/02
09:28


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، کارشناس برنامه، در پاسخ به این پرسش مخاطب که زانو، آرنج و مچ هایم صدا می دهند؛ قبلاً کشتی می رفتم و اکنون بدنسازی کار می کنم؛ لطفاً من را راهنمایی کنید، بیان کرد: بسیاری اوقات صدای ایجاد شده در این نقاط، صدای مفصل نیست؛ بلکه صدای تاندون هاست. اگر صدای مفصل باشد، به صورت خش خش است؛ اما صدای تق تقی که با گام برداشتن در مفاصل ایجاد می شود و معمولاً موقتی است، نیاز به بررسی های ارتوپدی دارد. توان لیگامنت ها و عضلات اینگونه افراد باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.
عضلات موافق (آگونیست) و عضلات مخالف (آنتاگونیست) باید یک جور و با ریتم هماهنگی تقویت شده باشند. اگر هماهنگی در قدرت و انعطاف این عضلات ایجاد شود، مشکل برطرف می شود. خیلی وقت ها افزایش انعطاف در یک عضله مشکل را رفع می کند.
بنابراین نیازی به مصرف دارو وجود ندارد. تمرینات تقویتی و انعطافی برای عضلات درگیر تأثیرگذار است. لازم است عضو یا مفصل مورد ارزیابی قرار بگیرد و برای تاندون ها و عضلاتی که باید تحت کشش قرار بگیرند، تمریناتی تجویز شود.
وی، نیز در پاسخ به این سوال مخاطب که هنگام فوتبال بازی کردن به شدت زانودرد می گیرم و بعد از فوتبال این درد آرام می شود، به نظر شما علت چیست، عنوان کرد: درد حین ورزش، ناشی از عواملی است که تحت تأثیر فشار در ورزش قرار دارند. اگر فرد فشار در ورزش را به چند طریق کم کند، درد در حین ورزش فرد کاهش پیدا خواهد کرد.
دکتر خوبی، افزود: برای کم کردن بار از روی زانو باید چربی اضافه را کاهش داد و قدرت و استقامت عضلانی را بالا برد. وقتی توانایی های بدنی فرد بالا رفت، عملکردش در فوتبال بهتر می شود و در حین ورزش چنین دردهایی نخواهد داشت. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که ناهنجاری ها هم می توانند ایجاد درد کنند که این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی