باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

صدای تق تق مفاصل؛ علت و روش درمان


در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 1 دی، دكتر مهدی خوبی، كارشناس ورزش، در خصوص درد و نیز صدا دادن مفصل زانو مطالبی را بیان كرد.

1397/10/02
09:28


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، كارشناس برنامه، در پاسخ به این پرسش مخاطب كه زانو، آرنج و مچ هایم صدا می دهند؛ قبلاً كشتی می رفتم و اكنون بدنسازی كار می كنم؛ لطفاً من را راهنمایی كنید، بیان كرد: بسیاری اوقات صدای ایجاد شده در این نقاط، صدای مفصل نیست؛ بلكه صدای تاندون هاست. اگر صدای مفصل باشد، به صورت خش خش است؛ اما صدای تق تقی كه با گام برداشتن در مفاصل ایجاد می شود و معمولاً موقتی است، نیاز به بررسی های ارتوپدی دارد. توان لیگامنت ها و عضلات اینگونه افراد باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.
عضلات موافق (آگونیست) و عضلات مخالف (آنتاگونیست) باید یك جور و با ریتم هماهنگی تقویت شده باشند. اگر هماهنگی در قدرت و انعطاف این عضلات ایجاد شود، مشكل برطرف می شود. خیلی وقت ها افزایش انعطاف در یك عضله مشكل را رفع می كند.
بنابراین نیازی به مصرف دارو وجود ندارد. تمرینات تقویتی و انعطافی برای عضلات درگیر تأثیرگذار است. لازم است عضو یا مفصل مورد ارزیابی قرار بگیرد و برای تاندون ها و عضلاتی كه باید تحت كشش قرار بگیرند، تمریناتی تجویز شود.
وی، نیز در پاسخ به این سوال مخاطب كه هنگام فوتبال بازی كردن به شدت زانودرد می گیرم و بعد از فوتبال این درد آرام می شود، به نظر شما علت چیست، عنوان كرد: درد حین ورزش، ناشی از عواملی است كه تحت تأثیر فشار در ورزش قرار دارند. اگر فرد فشار در ورزش را به چند طریق كم كند، درد در حین ورزش فرد كاهش پیدا خواهد كرد.
دكتر خوبی، افزود: برای كم كردن بار از روی زانو باید چربی اضافه را كاهش داد و قدرت و استقامت عضلانی را بالا برد. وقتی توانایی های بدنی فرد بالا رفت، عملكردش در فوتبال بهتر می شود و در حین ورزش چنین دردهایی نخواهد داشت. البته به این نكته هم باید اشاره كرد كه ناهنجاری ها هم می توانند ایجاد درد كنند كه این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای محمودوند، كاری از گروه علوم ورزشی است كه روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی