باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

علت خشكی لب در حین ورزش

برنامه باشگاه تندرستی چهارشنبه 27 بهمن با حضور دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله به بررسی آسیب كشكك زانو و خشكی لب در هنگام ورزش و رژیم غذایی كاهش وزن اختصاص داشت.

1395/12/01
09:57

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله پیرامون شكستگی كشكك زانو و در پی آن قفل شدن و خالی شدن پا توضیح داد: قفل شدن و درد مفصل زانو نشانه آسیب مینیسك است. احتمالاً در كنار شكستگی كشكك زانوی این فرد آسیب هایی در لیگامان و مینیسك زانو هم اتفاق افتاده است. از آنجا كه سن و وزن عامل تشدید كننده ای در این موضوع بشمار می روند دیگر نباید به ورزش هایی مثل فوتبال پرداخت و بجای آن باید ورزش با شدت متوسط و بدون برخورد را انتخاب كرد تا هم به كاهش وزن كمك كند و هم استقامت عضلات را بالا ببرد. توصیه می شود تمرینات تقویتی عضلات پا مانند كار با دستگاه برای تقویت چهار سر ران انجام گیرد تا فشار وارد بر مفصل كم شود. این تمرین هفته ای 3 روز و هر روز 4 الی 5 ست 10 تایی تكرار شود.
خوبی درخصوص خشكی لب در هنگام رژیم و ورزش توضیح داد: وقتی فردی رژیم می گیرد یكسری مواد غذایی مورد نیاز بدنش حذف می شود. برای مثال ممكن است ویتامین آ بدن كه محلول در چربی است كاهش یابد. برای جبران آن می توان از قرصهای مولتی ویتامین استفاده كرد ولی توصیه می شود بجای خوردن قرص از میوه جات و سبزیجات استفاده گردد. باید توجه داشت بدن فردی كه ورزش می كند با زمانی كه ورزش نمی كرده متفاوت است. برای مثال اگر روزی 6 تا 8 لیوان آب می نوشیده حالا كه ورزش می كند باید این میزان را افزایش دهد چون در اثر تعریق آب بدن دفع و بدن دچار كم آبی می شود. در ضمن با بالا رفتن سن حس تشنگی از بین می رود ولی نیاز بدن به آب همچنان وجود دارد. لازم بیادآوری است چای نه تنها آب بدن را تامین نمی كند بلكه مدر است و آب بدن را دفع می كند.
برنامه باشگاه تندرستی چهارشنبه 27 بهمن كاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای زهرا محمودوند و كارشناسی دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله، با رویكرد ارائه راهكارهایی برای بهتر زیستن تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای زوج به مدت 30 دقیقه، از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی