باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

ساعت مناسب ورزش در شبانه روز را بشناسید

برنامه باشگاه تندرستی شنبه 30 بهمن با حضور دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله به بررسی علت لرزش پا در حین فعالیت ورزشی و توضیح درباره زمان مناسب ورزش در شبانه روز اختصاص داشت.

1395/12/01
10:05

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله در خصوص سوال شنونده ای كه در حین بازی فوتبال دچار لرزش پا می شوند و تمرین كار با وزنه نیز مشكل وی را حل نكرده است؛ پاسخ داد: برای لرزش پا این شنونده چند علت را می توان درنظر گرفت. ممكن است لرزش پا ناشی از افت قند باشد كه باعث شده انرژی لازم به پاها نرسد. احتمال دیگر كم خونی است كه باعث می شود اكسیژن به آن بافت نرسد و موجب لرزش پا شود. عامل دیگر كاهش توده عضلانی است كه در اینصورت توده عضلانی باید افزایش یابد. در مورد این شنونده باید بررسی كرد كه آیا ایشان كار با وزنه را درست انجام داده اند یا خیر؟ اینكه فرد بعد از ورزش دچار لرزش می شود به معنای استقامت بدنی و عضلانی پائین وی است. درنتیجه باید تمرینات با وزنه را با هدف بالا بردن استقامت موضعی و عضله پا انجام گیرد. تمرینات باید با تعداد تكرارهای بالا انجام شود و سپس كم كم قدرت تمرینات را هم افزایش دهید. انجام این شیوه تمرین موجب رگ زایی و عصب زایی می شود و سازگاری های ناشی از تمرینات استقامتی در عضلات بوجود می آید و بعد از مدتی مشكل برطرف می شود.
خوبی درخصوص زمان مناسب ورزش در شبانه روز بیان كرد: مصرف غذاهای حاوی كافئین قبل از خواب توصیه نمی شود چون هوشیاری فرد را زیاد می كند و از آرامش فرد در خواب كم می شود. به همین قیاس ورزش هم نباید دیر هنگام باشد. فاصله بین ورزش و خواب باید 3 تا 4 ساعت باشد چون زمانیكه ورزش می كنید هورمون هایی در بدن ترشح می شود كه استرس و فشار را بخصوص در ورزش های رقابتی بالا می رود. اگر فاصله ورزش و خواب كوتاه باشد قلب و فشار خون به حالت استراحت كامل بر نگشته و فرد خواب آرامی نخواهد داشت.
در ضمن ورزش صبحگاهی ناشتا نیز توصیه نمی شود به دلیل اینكه ذخیره مواد قندی در بدن محدود است. وقتی صبح ورزش می كنید بدن نیاز به مواد قندی پیدا می كند درنتیجه در شرایط ناشتایی و بی قندی نباید ورزش طولانی انجام داد. شیوه صحیح ورزش صبحگاهی این است كه زمان ورزش 10 الی 12 دقیقه باشد و شامل تمرینات ملایم، دوچرخه و كششی شود.
بهترین زمان ورزش با هدف كاهش وزن در هنگام صبح ساعت 10 الی 12 است؛ به شرط اینكه شما ساعت 6 صبح صبحانه خورده باشید. همچنین 3 تا 4 ساعت بعد از ناهار بهترین زمان برای ورزش در هنگام عصر است.
برنامه باشگاه تندرستی شنبه 30 بهمن كاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای زهرا محمودوند و كارشناسی دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصب و عضله، با رویكرد ارائه راهكارهایی برای بهتر زیستن تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای زوج به مدت 30 دقیقه، تقدیم به شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی