باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

توصیه های ورزشی برای مبتلایان به فشارخون بالا

برنامه "باشگاه تندرستی" چهارشنبه 26 دی، دكتر مهدی خوبی، كارشناس فیزیولوژی و تغذیه، درباره فشارخون بالا و فعالیت های ورزشی مناسب برای افراد مبتلا به این بیماری توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/10/29
09:54

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، كارشناس فیزیولوژی و تغذیه، در ارتباط با بحث فشارخون عنوان كرد: قلب برای اینكه خون را پمپاژ كند و این خون از قلب خارج شود و به تك تك سلولهای بدن برسد، نیاز به نیرویی دارد كه به آن نیرو فشارخون گفته می شود. نیرویی كه قلب ما در مرحله اول به خون اعمال می كند و خون را با آن نیرو از قلب خارج می كند، فشارخون سیستول گفته می شود كه این فشارخون در حالت طبیعی باید 120 تا 139 باشد.
وقتی قلب خون را پمپاژ كرد، این خون باید به سراسر بدن منتقل شود و نیاز به فشار دیگری دارد كه به دورترین نقاط بدن برسد. جداره رگ ها نیرویی بر خون اعمال می كنند تا خون به دیگر نقاط بدن انتقال یابد كه این فشار با نام فشارخون دیاستول شناخته می شود. فشارخون دیاستول به طور طبیعی باید روی 80 باشد.
وی، در تشریح عواملی كه باعث افزایش فشارخون می شود، گفت: فشارخون تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. فشارهای روانی و استرس، پرخوری و چاقی و نیز مصرف دخانیات باعث افزایش فشارخون در افراد می شوند.
دكتر خوبی، در پاسخ به این سوال كه آیا فرد مبتلا به فشارخون بالا اجازه دارد كه ورزش كند یا خیر، بیان كرد: ورزش برای فردی كه مبتلا به بیماری فشارخون بالا است، نه تنها ضرر ندارد، بلكه فواید بسیار زیادی برای وی خواهد داشت.
فرد مبتلا به فشارخون بالا قبل از اینكه به ورزش بپردازد باید شیوه زندگی خود را اصلاح كند. اگر دیر می خوابد باید از این پس زودتر بخوابد. اگر تغذیه سالم نیست و شام دیگر هنگام می خورد، باید آن را اصلاح كند. اگر تفكرات منفی و استرس دارد، باید استرس را از خود دور كند.
این كارشناس تغذیه توصیه كرد: فعالیت ورزشی افرادی كه فشارخون خیلی بالا دارند، باید بسیار ملایم باشد و از فعالیت های ورزشی شدید دوری كنند. ورزش های بدنسازی مقاومتی با شدت بالا برای این بیماران منع شده است. بیمارانی كه فشارخون خیلی بالا دارند، پیشنهاد می شود دویدن ملایم تناوبی را انتخاب كنند؛ به این صورت كه 30 ثانیه تا یك دقیقه بدوند و 30 ثانیه تا یك دقیقه راه بروند. افرادی كه دچار فشارخون بالای خفیف تا متوسط هستند، می توانند ورزشهای ملایم تا متوسط را انجام دهند. تمرینات بدنسازی مقاومتی هم می توانند داشته باشند؛ اما پیشنهاد می شود كه برای اینكه فشارشان بالا نرود، از وزنه های سبك استفاده كنند.
برنامه باشگاه تندرستی، كاری از گروه علوم ورزشی است كه روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی