باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

آسیب های استخوانی و اقدامات اولیه


برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 8 بهمن، بیتا بردبار آذری، كارشناس ورزش، در ارتباط با اقدامات اولیه در آسیب استخوانی و نیز واریس توضیحاتی را بیان كرد.

1397/11/09
10:25


به گزارش رادیو ورزش؛ بیتا بردبار آذری، كارشناس برنامه، در پاسخ به این سوال مخاطب 60 ساله كه دو روز قبل بر اثر بلند كردن جسمی سنگین دچار درد در ناحیه مچ دست شده ام و بعد از گرم نگه داشتن و بانداژ كردن موضع دستم ورم كرده است؛ البته دچار پوكی استخوان هم هستم؛ لطفاً بنده را راهنمایی فرمایید، عنوان كرد: هر گونه آسیب دیدگی كه برای افراد ایجاد می شود، قبل از اینكه خودشان موضع را درمان كنند و جلوی آسیب دیدگی را بگیرند، حتماً باید به متخصص مراجعه كنند؛ زیرا بعضی از آسیب ها با گرم كردن ها درمان نمی شوند و در آن بازه زمانی شاید نیاز باشد كه كمپرس سردی روی آن قرار بگیرد.
وی، خاطرنشان كرد: معمولاً در ابتدای آسیب دیدگی بافت بدن، باید كمپرس سرد روی آن قرار داده شود تا جلوی التهاب، خونمردگی ها و خونریزیهای بعدی بافت را بگیرد؛ ولی وقتی كمپرس گرم روی آن موضع قرار می دهیم، خود عاملی است كه هم التهاب را بیشتر می كند و هم باعث می شود خونمردگی و كبودی بیشتری دیده شود.
برای این فرد به خصوص با توجه به پوكی استخوانی كه دارد، توصیه می كنیم حتماً به پزشك مراجعه كند؛ زیرا ممكن است شكستگی های ریزی در استخوان ها ایجاد شده باشد و همین مسئله التهاب را به مرور بیشتر كند. با توجه به امداد اولیه كه خودشان انجام داده اند، ممكن است مشكلاتی را در آینده برایشان ایجاد شود و نیاز به تشخیص دقیق پزشك وجود دارد.
دكتر بردبار آذری، همچنین درباره علت ایجاد واریس گفت: مشكل عمده ای كه معمولاً در زندگی افراد مبتلا به واریس وجود دارد، این است كه مدت طولانی را می ایستند. سیكل خونی در بدن در جریان است كه عمل گردش خون را انجام می دهد. وظیفه وریدهای قسمت های تحتانی بدن این است كه خون را از قسمت های تحتانی بدن به سمت قلب برگشت بدهند. دریچه هایی به نام "لانه كبوتری" در ناحیه پایی وجود دارد و هدفشان این است خونی كه به سمت جاذبه زمین در حركت است را به سمت بالا برگشت بدهد. افرادی كه طولانی مدت می ایستند به دریچه ها فشار وارد می كنند و كیفیت كاری آنها را پایین می آورند. خونهایی كه در مویرگها هستند، دچار تورم و سپس مویرگ دچار پارگی نهایتاً واریس ایجاد خواهد شد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی