باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

ایستادن طولانی مدت و عوارض آن

در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 13 بهمن، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی و عضو هیأت علمی دانشگاه، در ارتباط با مشكلات ایستادن های طولانی مدت و درد زانو و كتف توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/11/14
08:30


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه آرایشگر هستم؛ زمانیكه كار زیادی دارم، در ناحیه كتف و زانوها دچار درد می شوم؛ همچنین گاهی انگشتان كوچك پای چپم بی حس می شوند، به نظر شما علت چیست و چه پیشنهادی دارید، اظهار داشت: آرایشگرها كه زیاد روی پا می ایستند به دلیل فشار روی زانو، دچار درد زانو می شوند. ضعف عضلات می تواند یكی از عوامل تشدید كننده باشد. تقویت عضلات روی پا به ویژه در خانم ها می تواند مشكل زانوی این افراد را مرتفع كند.
دكتر خوبی تصریح كرد: دردهایی كه در ناحیه كتف و شانه ها ایجاد می شوند به علت تنش در عضلات كمربند شانه ای به خصوص عضله تراپزیوس به وجود می آیند كه اصطلاحاً گفته می شود كول ها دچار خستگی می شوند. اگر این ناحیه تحت ماساژ قرار بگیرند، مشكلات برطرف خواهند شد. این افراد ممكن است دچار سندرم"T.O.S" شوند. T.O.S در افرادی به وجود می آید كه دچار ناهنجاریهایی مثل شانه گرد، كیفوز پشتی و سر به جلو هستند كه معمولاً آرایشگرها به این ناهنجاریها مبتلا می شوند. این آسیب می تواند با ماساژ در ناحیه كمربرند شانه ای مرتفع شود.
وی، در توصیه به افرادی كه مشاغلی با ایستادن های طولانی مدت دارند، گفت: ورزشهای پیلاتس، شنا و راه رفتن در آب ورزش های مناسبی برای اینگونه افراد هستند؛ زیرا فردی كه روی پا می ایستد، تنش عضلات ناحیه كمری اش خیلی زیاد می شود؛ فضای مفصلی اش كاهش پیدا می كند و با كاهش فضای مفصلی، قدش كوتاه می شود. در ورزش پیلاتس تمرینات كششی خیلی خوبی وجود دارد كه این تمرینات می تواند تأثیرات مؤثری در راستای دستیابی به هدف داشته باشد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی