باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

چه زمانی صدای زانو را جدی بگیریم؟


در برنامه "باشگاه تندرستی" دوشنبه 22 بهمن، دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، در ارتباط با علل ایجاد صدا در زانو توضیحاتی را ارائه کرد.

1397/11/23
08:49


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، درباره دلایل ایجاد صدای زانو عنوان کرد: بحث وجود صدا در زانو، بحثی است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. یک دلیل عمده آن، بحث گازهای بین مفصلی است که آزاد می شوند و در مفاصل ایجاد صدا می کنند و این اتفاق طبیعی است. در افرادی که شلی مفصل و دیگر مشکلات مفصلی دارند، ممکن است عامل های التهابی هم در کنار صدا وجود داشته باشد.
وی، افزود: در بعضی از مواقع به خصوص در بین افرادی که در سنین جوانی قرار دارند و کم تحرک هستند، خشکی مفاصل و رباط ها عاملی است که در هنگام خم و باز کردن زانو ایجاد صدا می کند. همچنین زمانیکه بدن از لحاظ وزنی تنظیم نباشد؛ حجم توده بسیار زیادی روی مفاصل حمل شود؛ مفاصل در جایگاه اصلی خود قرار نگیرند و بدی حرکت وجود داشته باشد، چنین صدایی در مفصل زانو ایجاد می شود. بعضی از عوامل هم التهابی هستند؛ به طور مثال التهابی که در مفصل زانو وجود دارد، می تواند این صدا را ایجاد کند.
دکتر آذری، تأکید کرد: ما نخست باید ببینیم در کدام یک از زمره ها قرار داریم. آیا صدای ایجاد شده همراه با درد و التهاب است یا خیر که در این صورت حتماً باید پیگیری شود. در غیر اینصورت ممکن است یک بحث طبیعی باشد و بر اثر آزادسازی گازهای بین مفصلی ایجاد شده باشد. همچنین هنگامی که رباط های پا در حالت کشیدگی قرار بگیرند، بعد از یک بازه زمانی که پوزیشن پا را تغییر دهیم، ممکن است چنین حالتی ایجاد شود.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی