باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

آشنایی با سندروم ازگود شولاتر و سندروم پای بی قرار


در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 27 بهمن، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، به ارائه توضیحاتی در خصوص سندروم ازگود شولاتر و سندروم پای بی قرار پرداخت.

1397/11/28
08:02


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه قمست پایینی زانوی چپم درد همراه با سوزش دارد؛ لطفاً من را راهنمایی كنید، بیان كرد: اگر منظور از پایین زانو، قسمت پایینی كشكك و انتهای تاندون چهارسرران و روی برجستگی بالای استخوان ساق پا است، این فرد دچار سندروم ازگود شولاتر است.
وی، عنوان كرد: فرد باید به تقویت عضلات پشت پای خود بپردازد. برای تقویت عضلات همسترینگ ابتدا می تواند با كش و سپس با دستگاه این كار را انجام دهد؛ حتی گاهی اوقات به فرد می گوییم كه شما می توانید بدون هیچ وسیله ای به تقویت این عضلات بپردازید. برای انجام این تمرین باید به شكم خوابید؛ زانوها را در زانویه 90 درج خم كنید و دو ساق پا را پشت هم قرار دهید؛ اكنون دو ساق پا به هم نیرو اعمال كنند. اعمال نیرو علیه هم توسط ساق پا باعث تقویت عضلات همسترینگ می شود. بعد از 5 تا 10 ثانیه می توان ساق های پا را جابجا كرد و مجدداً این تمرین را انجام داد.
دكتر خوبی، در خصوص سندروم پای بی قرار گفت: افرادی دچار این سندروم می شوند كه پاهای سنگینی دارند؛ عضلات پاهایشان خیلی ضعیف است؛ از پاهایشان خیلی كم استفاده می كنند و نیز افرادی كه به دلیل شرایط شغلی شان پاهایشان خیلی خم است.
وی، در توصیه به اینگونه افراد اظهار كرد: توصیه ما ماساژ است و این اقدام می تواند اثرات خیلی خوبی بگذارد. پای بی قرار نخست نیاز به ریكاوری دارد. ماساژ گرفتن توسط یك متخصص و نیز تمرینات كششی و تقویتی خیلی كمك كننده خواهد بود.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی