باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

تأثیر ورزش در درمان مبتلایان به ام اس


در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 11 اسفند، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در ارتباط با اثرات ورزش بر بیماری ام اس توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/12/12
08:44


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه آیا بیمار مبتلا به ام اس می تواند ورزش بدنسازی انجام دهد یا خیر، بیان كرد: زمانیكه یك بیماری مثل بیماریهای عصبی سراغ فرد می آید، بهتر است هر چه زودتر اقدامات ورزشی صورت بگیرد؛ زیرا ام اس یك بیماری پیشرونده است. معمولاً وقتی بیماری فرد را از پای در می آورد، بعد برای ورزش به متخصصان مراجعه می كنند؛ در حالیكه آن زمان فرد دیگر نمی تواند هیچ حركتی داشته باشد.
افراد جوان زیادی هم وجود دارند كه به بیماری ام اس مبتلا می شوند و خیلی سریع ورزش را شروع می كنند. خوشبختانه در این افراد بعد از مدتی می بینیم توده عضلانی و قدرتشان افزایش پیدا می كند.
دكتر خوبی، اضافه كرد: وقتی بیماریهای عصبی به سراغ فرد می آید، به مرور ارتباط بین مغز، اعصاب محیطی و تارهای عضلانی كم می شود؛ به عبارت دیگر درگیر شدن واحدهای حركتی و تارهای عضلانی به دست فراموشی سپرده می شوند. بالا رفتن سن خود می تواند یك عامل تشدید كننده باشد و به این اتفاق دامن بزند؛ اما اگر فرد با اراده، تصور و تفكر خود ورزش كند كه اندامهایش را كنترل كند و عضلاتش را به كار بگیرد، مطمئن باشید می تواند توده عضلانی اش را افزایش بدهد. البته ورزش ها باید تحت نظر یك متخصص ورزش باشد.
وی، در پایان گفت: توصیه بنده به اینگونه افراد این است كه حتماً ورزش های كار با دستگاه را انجام بدهند؛ اما نباید تمام حركات را انجام داد؛ زیرا بیماری ام اس حمله ای است و ممكن است در حین ورزش به فرد حمله كند. شاید فرد زیر وزنه های بسیار سنگین باشد و دچار آسیب های جبران ناپذیر شود. حركاتی مثل اسكات، هاگ پا و پرس پا را نباید بزنند و حركاتی ایمن توسط مربی باید انتخاب شود. هر چند كه تمرینات بدنسازی برای اینگونه افراد مفید است؛ اما تمرینات تمركزی پیلاتس برای آنها معجزه آسا است.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روز های زوج ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شوند.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی