باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

تأثیر ورزش در درمان مبتلایان به ام اس


در برنامه "باشگاه تندرستی" شنبه 11 اسفند، دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در ارتباط با اثرات ورزش بر بیماری ام اس توضیحاتی را ارائه کرد.

1397/12/12
08:44


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال مخاطب که آیا بیمار مبتلا به ام اس می تواند ورزش بدنسازی انجام دهد یا خیر، بیان کرد: زمانیکه یک بیماری مثل بیماریهای عصبی سراغ فرد می آید، بهتر است هر چه زودتر اقدامات ورزشی صورت بگیرد؛ زیرا ام اس یک بیماری پیشرونده است. معمولاً وقتی بیماری فرد را از پای در می آورد، بعد برای ورزش به متخصصان مراجعه می کنند؛ در حالیکه آن زمان فرد دیگر نمی تواند هیچ حرکتی داشته باشد.
افراد جوان زیادی هم وجود دارند که به بیماری ام اس مبتلا می شوند و خیلی سریع ورزش را شروع می کنند. خوشبختانه در این افراد بعد از مدتی می بینیم توده عضلانی و قدرتشان افزایش پیدا می کند.
دکتر خوبی، اضافه کرد: وقتی بیماریهای عصبی به سراغ فرد می آید، به مرور ارتباط بین مغز، اعصاب محیطی و تارهای عضلانی کم می شود؛ به عبارت دیگر درگیر شدن واحدهای حرکتی و تارهای عضلانی به دست فراموشی سپرده می شوند. بالا رفتن سن خود می تواند یک عامل تشدید کننده باشد و به این اتفاق دامن بزند؛ اما اگر فرد با اراده، تصور و تفکر خود ورزش کند که اندامهایش را کنترل کند و عضلاتش را به کار بگیرد، مطمئن باشید می تواند توده عضلانی اش را افزایش بدهد. البته ورزش ها باید تحت نظر یک متخصص ورزش باشد.
وی، در پایان گفت: توصیه بنده به اینگونه افراد این است که حتماً ورزش های کار با دستگاه را انجام بدهند؛ اما نباید تمام حرکات را انجام داد؛ زیرا بیماری ام اس حمله ای است و ممکن است در حین ورزش به فرد حمله کند. شاید فرد زیر وزنه های بسیار سنگین باشد و دچار آسیب های جبران ناپذیر شود. حرکاتی مثل اسکات، هاگ پا و پرس پا را نباید بزنند و حرکاتی ایمن توسط مربی باید انتخاب شود. هر چند که تمرینات بدنسازی برای اینگونه افراد مفید است؛ اما تمرینات تمرکزی پیلاتس برای آنها معجزه آسا است.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، روز های زوج ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شوند.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی