باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

در ایام خانه تكانی ورزش را جدی بگیرید


برنامه "باشگاه تندرستی" یكشنبه 19 اسفند، با حضور دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، به موضوع آسیب های احتمالی در ایام خانه تكانی و فعالیت ورزشی مناسب اختصاص داشت.

1397/12/20
09:12


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در پاسخ به این سوال كه با توجه به نزدیك شدن به عید و انجام خانه تكانی، آیا این فعالیت های سنگین می تواند جایگزینی برای ورزش روزانه باشد، بیان كرد: اگر فرد كار خانه تكانی خود را در طول یك روز در ساعات طولانی انجام دهد، مطمئناً دیگر انرژی برای ورزش كردن نخواهد داشت. ورزش یك فعالیت بدنی منظم است، اما كارهای منزل یا هر كار دیگری فعالیت بدنی نامنظم است. ورزش با كار كاملاً متفاوت است.
دكتر خوبی، عنوان كرد: توصیه بنده این است كه كارهای منزل را دسته بندی كنید و مقطعی انجام دهید و حتماً فعالیت ورزشی خود را قبل از عید فراموش نكنید. اگر ما قبل از عید به موازات خانه تكانی كه انجام می دهیم به فعالیت ورزشی منظم و لذت بخش بپردازیم، خستگی كه از خانه تكانی در بدنمان حاصل شده با ورزش از بین خواهد رفت. البته مردم باید به این نكته توجه كنند كه در ایام خانه تكانی، ورزش های خیلی سنگین انجام ندهند.
ورزشهای كششی و مقاومتی كه با وزن بدن انجام می شود و یك مقدار تعریق در بدن ایجاد می كند، می تواند تمام خستگی ها و مواد زائد حاصل از خانه تكانی را از بدن شما خارج كند و یك حس خوبی منتقل كند. بعد از ورزش دوش بگیرید و پس از آن خواب خوبی خواهید داشت. با این اقدام مطمئن باشید روز بعد سرحالتر و آماده تر خواهید بود.
وی، در پاسخ به این پرسش كه چقدر امكان دارد بی احتیاطی ها در ایام خانه تكانی به آسیب منجر شود، عنوان كرد: بنده به ورزش قبل از عید به عنوان یك ریكاوری نگاه می كنم. فردی كه خانه تكانی انجام می دهد، هر لحظه ممكن است دچار گرفتگی و كششی عضلانی، تاندونی یا لیگامنتی شود. كافی است فقط نیم ساعت ورزش كششی یا مقاومتی سبك در باشگاه انجام داد تا با چنین آسیب هایی مواجه نشد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شوند.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی