باشگاه تندرستی روزهای زوج از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه تندرستي

در ایام نوروز از ورزش غافل نشوید


در برنامه "باشگاه تندرستی" پنج شنبه 23 اسفند، دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، درباره فعالیت ورزشی مناسب در ایام نوروز و علل چاقی توضیحاتی را بیان كرد.

1397/12/25
08:38


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی خوبی، متخصص فیزیولوژی عصبی عضلانی، در ارتباط با كم تحركی و چاقی افراد در ایام نوروز و فعالیت ورزشی مناسب اظهار كرد: توصیه بنده به همه افراد این است كه در ایام نوروز هر كجا مسافرت می روید، كافی است فقط 2،3 وسیله ورزشی مثل طناب، كش، لباس ورزشی و زیر انداز با خود به همراه ببرید و به ورزش خود اهمیت بدهید. در این صورت زندگی و مسافرت برای شما لذت بخش خواهد بود. در مسافرت خیلی از افراد به خاطر تغذیه ای كه دارند، عذاب وجدان می گیرند؛ زیرا وزنشان زیاد می شود. افراد اگر ورزش كنند، دیگر این عذاب وجدان را نخواهند داشت.
به دوستان توصیه می كنم این 2 فرمول را همیشه در ذهن خود داشته باشند: 1- تغذیه به اضافه بی حركتی و سكون مساوی است با چربی 2- تغذیه به اضافه تحرك مساوی است با توده عضلانی.
دكتر خوبی، تصریح كرد: منشأ اینكه چاق نشویم از ذهن است و افرادی كه چاق می شوند، ذهن آماده ای ندارند. افراد چاقی كه می خواهند وزن خود را كاهش دهند، ابتدا باید ذهنیت آماده ای را در این زمینه برای خود ایجاد كنند و هنر مربی این است كه ذهن فرد را برای كاهش وزن آماده كند.
وی، به تمرینات مناسبی كه افراد در مسافرت و فضای باز می توانند به انجام آن بپردازند، اشاره كرد و گفت: در طبیعت فرد می تواند با كفش و لباس ورزشی مناسب شروع به دویدن آهسته كند كه این دویدن با توجه به شرایط بدنی وی می تواند 5 دقیقه تا نیم ساعت باشد. اگر فرد اصلاً نمی تواند بدود، فقط كافی است یك دقیقه راه برود؛ سپس روی صندلی بنشیند و دست ها را قلاب كرده و به سمت بالا، چپ، راست و جلو بكشد. هر كدام را 10 ثانیه انجام دهد؛ مجدد شروع به راه رفتن یا دویدن كند و سپس بنشیند و زانوی پای راست و چپ را صاف كند؛ پنجه ها را به سمت داخل بكشد؛ تنه را به سمت پنجه بكشد؛ دست ها را به سمت پنج بكشد. همه این تمرینات را می تواند 30 ثانیه تا 1 دقیقه انجام دهد و مجدد شروع به دویدن كند. بعد از یك دقیقه دویدن، در حالت ایستاده تنه را به راست و چپ خم كند و به هر دو جهت بچرخاند. اگر كش با خود به همراه داشته باشد، می تواند تمرینات مناسبی را برای تقویت عضلات بالاتنه و پایین تنه انجام دهد.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شوند.

دسترسی سریع
باشگاه تندرستی