ورزش ایران وزنه برداری دوشنبه از ساعت 9:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (وزنه برداري)

المپیاد استعدادهای برتر وزنه برداری؛ نقاط ضعف و قوت

برنامه "ورزش ایران وزنه برداری" دوشنبه 4 شهریور، با داوود ملکی، مسئول المپیاد استعدادیابی در بخش دختران، درباره المپیاد استعدادیابی وزنه برداری گفتگو کرد.

1398/06/04
13:23

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ داوود ملکی، مسئول المپیاد استعدادیابی، در خصوص اهداف برپایی المپیاد استعدادیابی اظهار کرد: این اتفاق بسیار خوبی است؛ البته به حضور من در یکی، دو کشور و انجام کارهای استعدادیابی در آنها برمی گردد. سفیران کشورمان به جناب وزیر گفته بودند که این اقدام چرا در کشور ما انجام می شود. اکنون این کار آغاز شده و اتفاق بسیار خوبی است؛ اما هنوز به زیرساخت اصلی نرسیدیم.
وی، ادامه داد: استعدادیابی یک فرآیند چند منظوره است و بحث بسیار گسترده ای است. بعد از کشف استعداد، حفظ و نگهداری استعدادها از اهمیت زیادی برخوردار است. نگاه کنیم، سال گذشته که استعدادیابی انجام شد، چه تعداد از مستعدین شناسایی شده به بدنه وزنه برداری اضافه شده اند!
ملکی به انجام فرآیند استعدادیابی در فدراسیون های والیبال و وزنه برداری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کشورمان از چند سال گذشته دو فدراسیون والیبال و وزنه برداری اقدام به استعدادیابی کرده بودند. ما از سال 85 این کار را شروع کردیم. فرآیند استعدادیابی ما علمی بود و خوشبختانه فدراسیون جهانی این اقدام را پذیرفت و آیان عنوان کرد بارها و بارها فیم های استعدادیابی شما را دیدم و لذت بردم. کاری که ما در آکادمی ملی المپیک انجام دادیم، خروجی خوبی داشت.
مسئول المپیاد استعدادیابی در خصوص اهمیت توجه به سن شرکت کنندگان عنوان کرد: قبل از رسیدن به بلوغ سنی، تمرینات تخصصی بسیار آسیب رسان است و متخصصین به این نتیجه رسیده اند که اگر کودکی در این زمان اقدام به فعالیت های سنگینی کند، از نظر علمی رد است. بسیاری معتقدند تمام کشورهایی که قهرمان جهان و المپیک شده اند، از جمله کشورما، زیرساخت های بسیار خوبی داشته اند.
مجری برنامه اظهار کرد: در بخش پسران دو رده سنی 13 تا 14 سال و 15 تا 16 سال را برای المپیاد پیش بینی کرده اند؛ در حالیکه هر کدامیک از این سنین فیزیولوژی خاص خودشان را دارند و نمی توانیم این رده ها را با هم در یک رقابت شرکت بدهیم. رکوردهای ورودی پسران هم آنقدر بالا آورده اند که امکان رقابت 13 تا 14 سال با 15 تا 16 سال وجود ندارد و در بخش دختران رکوردهای ورودی را آنقدر پایین آورده اند که اصلاً معلوم نیست فلسفه استعدادیابی چیست.
ملکی، در مقابل صحبت های مجری برنامه اظهار کرد: بله این مسائل وجود دارد، قطعاً این نابسامانی ها وجود داشته که وزارت ورزش ورود کرده و افرادی را برای رسیدگی به این موراد انتخاب کرده است. این ابلاغ دیروز به من داده شد. اکنون در شهرستان هستم و پنج شنبه برای برنامه ویژه آکادمی المپیک باید در ساری باشم. بنده یک هفته قبل باید به محل برگزاری المپیاد می رفتم و فضا و امکانات را می دیدم؛ اما این اتفاق نیافتاده است. بنده چندین مرتبه با مرادی تماس گرفتم؛ اما موفق به صحبت به وی نشدم.
برنامه ورزش ایران وزنه برداری، با اجرای نوروزی و کارشناسی اقبالپور، روزهای دوشنبه هر هفته ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (وزنه برداری)